W najbliższych tygodniach zostanie zakończony remont i odnowiony dworzec Wałbrzych Główny zostanie oddany do użytku pasażerów. Tymczasem, nim przyzwyczaimy się do zrewitalizowanego gmachu i zagospodarowanego otoczenia dworca, warto przypomnieć jak zabyek i jego okolica wyglądały przed rozpoczęciem działań remontowych. Przypominamy garść informacji o budynku i jego archiwalne zdjęcia.


- Dworzec został oddany do użytku 15 sierpnia 1867 roku.

- Przed rokiem 1900 przeszedł przebudowę i rozbudowę, całość gmachu stała się dwukrotnie dłuższa w porównaniu z budynkiem pierwotnym. Elewacja budynku dworca ma bogaty detal architektoniczny w postaci obramień okiennych i drzwiowych, płycin, gzymsów, rozet.


- Pierwszą nazwą dworca było Dittersbach w latach 1867–1934, na następnie Waldenburg Dittersbach 1934–1945.

- Dworzec położony jest na wysokości 500 m n.p.m. Nazwę „Główny” zawdzięcza właśnie szerokim funkcjom w ruchu towarowym, gdyż pomimo charakteru węzłowego, dla ruchu pasażerskiego znajduje się ona na obrzeżach miejscowości na terenie dzielnicy Podgórze.

- Po wojnie na krótko nazwany był - Borowieck (pierwsza powojenna nazwa Wałbrzycha) Wałbrzych Dzietrzychów nadana 27 sierpnia 1945 roku, a następnie Wałbrzych Ogorzelec, którą dworzec nosił od 6 września 1947 roku.


- Nazwa Wałbrzych Główny, obowiązuje w stosunku do dworca od 1948 roku.
- Z okolicą dworca wiąże się historia nadal tajemniczej katastrofy kolejowej z 5 marca 1954 roku (linki do tekstów o niej poniżej).
 
- 24 lipca 2019 PKP S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę zabytkowego dworca Wałbrzych Główny (kalendarium prac i zdjęcia w tekstach wymienionych poniżej).

Prace są na przełomie marca i kwietnia 2021 właśnie na ukończeniu potrwają ponad rok, zakładają także zagospodarowanie otoczenia, z wyburzeniem kilku istniejących obiektów. Renowacji zostanie poddana m.in. elewacja budynku, na której zainstalowana zostanie iluminacja. Zainstalowana zostanie również winda.Na dworcu po przebudowie będzie się mieściła poczekalnia z dwoma wejściami od strony peronu i placu przed dworcem, która zostanie wyposażona w nowe siedziska oraz systemy informacji wizualnej (elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów) i głosowej. Część poczekalni będzie dedykowana rodzicom z dziećmi. Dworzec zostanie przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej mobilności – podjazdy, linie prowadzące z polami uwagi, brak barier architektonicznych. 


Polecamy nasze teksty o remoncie dworca:
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY NA OSTATNIEJ PROSTEJ [FOTO]
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: ZOBACZCIE NOWĄ WERSJĘ DWORCA (FOTO)
DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: BYLIŚCIE NA DACHU? MY BYLIŚMY... (FOTO)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY 5 MIESIĘCY OD ROZPOCZĘCIA REMONTU (FOTO)
WAŁBRZYCH  GŁÓWNY: JAK WYGLĄDA PO 2 MIESIĄCACH REMONTU (FOTO)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: PLAC BUDOWY PRZEKAZANY, SZCZEGÓŁY INWESTYCJI (FOTO)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: OTWARCIE OFERT, PRZEBUDOWA CORAZ BLIŻEJ (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH GŁÓWNY: TAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ PO REMONCIE (WIZUALIZACJE)

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: KIEDY ROZPOCZNIE SIĘ REMONT?

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY: DOKUMENTACJA PRZEBUDOWY DO WGLĄDU
WAŁBRZYCH GŁÓWNY - JEST UMOWA NA PROJEKT PRZEBUDOWY

DWORZEC WAŁBRZYCH GŁÓWNY DO REMONTU, CENTRUM JESZCZE CZEKA

BOGUSZÓW-GORCE: DWORCE KOLEJOWE DO REMONTU?
MINISTROWIE W WAŁBRZYCHU MÓWILI O PIENIĄDZACH I DWORCACH
WAŁBRZYCH NIEZNANY: KACZKI, OSIOŁKI I ZEMSTA CEAUSESCU
NIE BĘDZIE WYBURZONA (FOTO)oprac. i fot. archiwalne (2016) Elżbieta Węgrzyn
informacje Wikipedia