Wiedzieliście, że 16 października 2020 w dniu św. Jadwigi, patronki naszego regionu już po raz dziesiąty obchodzimy Święto Województwa Dolnośląskiego?


Region i jego patronka

16 października – to dzień Św. Jadwigi Śląskiej (1178/1180 – 1243), patronki dnia wyboru Karola Wojtyły na papieża - Jana Pawła II, a od 2010 roku dzień ten jest również Świętem Województwa Dolnośląskiego.

- Przy samym moście Tumskim we Wrocławiu, wiodącym na Wyspę Piastowską, stoi kuta w kamieniu Jadwiga. Stoi na moście łączącym wschodni i zachodni brzeg Odry. Wszystkim przychodzącym każe na siebie spoglądać i każe im pomyśleć, że wszyscy są braćmi, na którymkolwiek brzegu mieszkają - wspominał kiedyś patronkę naszego regionu Jan Paweł II.Jadwiga urodziła się między 1174 a 1180 rokiem na zamku nad jeziorem Amer w Bawarii jako córka hrabiego Bertolda VI i Agnieszki Wettyńskiej, hrabiów Andechs, którzy tytułowali się również książętami Meranu (w północnej Dalmacji) i margrabiami Istrii.
W roku 1190 Jadwiga została wysłana do Wrocławia na dwór księcia Bolesława Wysokiego, gdyż została upatrzona na żonę dla jego syna, Henryka. Miała wtedy prawdopodobnie zaledwie 12 lat.
Henryk i Jadwiga stanowili wzorowe małżeństwo. Mieli siedmioro dzieci, a w okres pełnej dojrzałości weszli tylko Henryk i Gertruda.
Ostatnich 28 lat pożycia małżeńskiego małżonkowie przeżyli wstrzemięźliwie, związani ślubem czystości zawartym uroczyście w 1209 roku. Jadwiga miała w chwili składania tego ślubu około 33 lat, a Henryk Brodaty ok. 43 (na pamiątkę tego wydarzenia Henryk zaczął nosić tonsurę mniszą i zapuścił brodę, której nie zgolił aż do śmierci).
Przeżyła śmierć męża i prawie wszystkich dzieci. Jej ukochany syn, Henryk Pobożny, zginął jako wódz wojska chrześcijańskiego w walce z Tatarami pod Legnicą w 1241 r.
Po śmierci męża, Henryka (19 marca 1238 r.), Jadwiga zdała rządy żonie Henryka Pobożnego, Annie, i zamknęła się w klasztorze sióstr cysterek w Trzebnicy, który sama wcześniej ufundowała. Przez 40 lat życia spożywała pokarm tylko dwa razy dziennie, bez mięsa i nabiału. W 1238 r. na ręce swojej córki Gertrudy, ksieni w Trzebnicy, złożyła śluby zakonne i stała się jej posłuszna. Zasłynęła z pobożności i czynów miłosierdzia. Wyczerpana surowym życiem mniszki, zmarła 14 października 1243 r., mając ponad 60 lat.


Uroczysty dzień w regionie

Województwo dolnośląskie w obecnym kształcie, podobnie jak 15 pozostałych polskich województw, powstało w 1998 w wyniku reformy administracyjnej. Swym terytorium obejmuje cztery dawne województwa: wrocławskie, legnickie, jeleniogórskie, wałbrzyskie.

Od 1 stycznia 1999 roku zadania administracji publicznej w regionie realizuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Organem stanowiącym i kontrolnym samorządu jest sejmik wojewódzki, do którego raz na 4 lata Dolnośląscy wybierają 36 radnych. Radni powołują i odwołują pięcioosobowy zarząd województwa z marszałkiem na czele oraz przewodniczącego sejmiku wraz z jego zastępcami.

Zwykle w połowie października z okazji święta regionu odbywa się uroczysta sesja Sejmiku, nadawany jest tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO, wręczane są także Odznaki Honorowe Zasłużonym dla Województwa Dolnośląskiego, za szczególne osiągnięcia dla regionu wręczone są także Nagrody Marszałka, a za służbę na rzecz budowania tożsamości regionalnej na Dolnym Śląsku wyróżnienia Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Polecamy:
Bitwa na Legnickim Polu. Jaki jest jej związek z Krzeszowem?


Czytaj też:
Wałbrzych: Chrystus Frasobliwy - nieznana perełka Śródmieścia [FOTO]
Świdnica: majestatyczna Katedra, jej historia i... obraz (FOTO)
WAŁBRZYCH: 150-LECIE KOŚCIOŁA ŚW. BARBARY NA STARYM ZDROJU (FOTO)
Stary Zdrój – Jan Nepomucen, najstarsza nasza rzeźba (FOTO)
SULISTROWICZKI: SANKTUARIUM POD ŚLĘŻĄ PRZYCIĄGA MŁODE PARY (FOTO)
NIE TRZEBA JECHAĆ DO JEROZOLIMY, ABY ODWIEDZIĆ GRÓB PAŃSKI (FOTO)
KRZESZÓW I JEGO KALWARIA NAJSTARSZA NA DOLNYM ŚLĄSKU (FOTO)
TYSIĄCE PIELGRZYMÓW W KRZESZOWIE [FOTO]
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ ŚNIEŻNEJ NA GÓRZE IGLICZNA (FOTO)
WAMBIERZYCE: DOLNOŚLĄSKA JEROZOLIMA (FOTO)
NIEDALEKO NAS NAJSTARSZA W POLSCE FIGURA MARYI - MA 1000 LAT (FOTO)


KOŚCIÓŁ ŚW. MIKOŁAJA - WIEKOWA RUINA TUŻ POD WAŁBRZYCHEM (FOTO)
W NIEDŹWIEDZICY JUŻ WIDAĆ FRESKI: SĄ NIESPODZIANKI

WAŁBRZYCH: JACY ŚWIĘCI PATRONUJĄ NASZYM KOŚCIOŁOM? (FOTO)
SZCZAWIENKO: ZMIENIA SIĘ ZABYTKOWY KOŚCIÓŁ I JEGO OTOCZENIE (FOTO)
KOŚCIÓŁ APOKALIPSY I WAŁBRZYSCY ŚWIĘCI,
ŚRÓDMIEŚCIE: WIEŻA KOLEGIATY WCHODZI W II ETAP (UNIKALNE ZDJĘCIA)

GRZMIĄCA: PIĘKNY DREWNIANY KOŚCIÓŁ NARODZENIA MARYI PANNY (FOTO)
WAŁBRZYCH NA SZLAKU SAKRALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ?
PRZEŁĘCZ POJEDNANIA, KAPLICZKI, WIDOKI I... JAN PAWEŁ II (FOTO)
oprac. ELW
fot. Elżbieta Węgrzyn