Ruszyła szósta edycja programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica”. Wraz z nią konkurs „Zalogowani”. Ponad 170 ósmoklasistów z 11 świdnickich podstawówek wraz z nauczycielami wzięło udział w spotkaniu inauguracyjnym, które odbyło się w Auli Widowiskowej przy I LO w Świdnicy.
Wszystkich zebranych przywitał Szymon Chojnowski – wiceprezydent Świdnicy oraz Anna Skrzypacz – dyrektor Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju Gospodarczego, która w świdnickim magistracie odpowiada za realizację programu. Gościem specjalnym byli natomiast członkowie United Nations Association Poland – Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce, którzy w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnili, czym są tajemnicze SDGsy (Cele Zrównoważonego Rozwoju, ang. Sustainable Development Goals) i dlaczego – w przeciwieństwie do uczniów – nie mają wakacji.

Wiceprezydent Świdnicy Szymon Chojnowski wie doskonale, że w Świdnicy warto zostać

Omówiono pięć obszarów, wokół których skupiają się SDGsy, a są to ludzie, planeta, dobrobyt, pokój, partnerstwo (ang. 5xP: people, planet, prosperity, peace, partnership). Goście wytłumaczyli kiedy i dlaczego zdecydowali się działać na rzecz zrównoważonego rozwoju i wspólnie z „Zalogowanymi” odpowiedzieli na najważniejsze pytanie – co może zrobić każdy z nas, by na co dzień dbać o realizację omawianych celów. Co cieszy uczniowie aktywnie uczestniczyli w prowadzonych warsztatach, a najbardziej zaangażowani otrzymali pamiątkowe gadżety.

Spotkanie spotkaniem, ale co dalej? Na uczestników szóstej edycji konkursu „Zalogowani” jak zawsze czeka wiele atrakcji. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie odwiedzą świdnickie firmy, wezmą udział w warsztatach z doradztwa zawodowego, sprawdzą swoją wiedzę, rozwiązując e-bonusy i rywalizując w Grze Biznesowej. Najlepsi spotkają się w drugim etapie, a w nim zaprezentują swoje pomysły na biznes. Na laureatów czekają nagrody pieniężne i atrakcyjne upominki rzeczowe, ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców.

Pamiętajcie, że program „Zostańcie z nami” to nie tylko konkurs „Zalogowani”. To także zajęcia z edukacji obywatelskiej dla uczniów klas siódmych prowadzone przez prezydenta Świdnicy, spotkania motywacyjne z przedsiębiorcami i liderami lokalnej społeczności, Forum Zawodów Ziemi Świdnickiej oraz współpraca szkół średnich z firmami w ramach funkcjonujących klas patronackich.

Ósmoklasiści chętnie biorą udział w konkursie „Zalogowani”

Głównym celem programu „Zostańcie z nami – Miasto i Powiat Świdnica” jest dostarczenie wiedzy i praktycznych umiejętności, które mają ułatwić młodym ludziom realizację planów edukacyjnych i zawodowych. Zdobyte umiejętności mają pomóc funkcjonować w warunkach gospodarki rynkowej. Program ma ponadto zapewnić przedsiębiorcom, a także potencjalnym inwestorom przyszłych pracowników – wykształconych zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami.

Organizatorem programu jest Gmina Miasto Świdnica we współpracy ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Powiatowym Urzędem Pracy w Świdnicy oraz Starostwem Powiatowym w Świdnicy. Partnerami programu są lokalni przedsiębiorcy.

Fot. UM Świdnica/Justyna Lembryk/Daniel Gębala)

Tu znajdziecie szczegóły:

* www.zostancieznami.pl

* www.facebook.com/zostancieznami

* tel. 74 856 29 77


Polecamy:
I. Czeski odpowiednik tekstu: 'Přihlášení' po šesté

6. Czeski odpowiednik: Přijďte na Ekopiknik. Zveme Vás!
Przyjdźcie na Ekopiknik. Zapraszamy!
5. Czeski odpowiednik: Nechte se unést…
A gdyby tak dać się porwać?
4. Czeski odpowiednik: Co si tahle vyjet na kole?
Może wybrać się na rower?
3. Czeski odpowiednik:
 Mistři pivovarnictví
Mistrzowie od warzenia
2. Czeski odpowiednik:Trutnov: …město Draka
 Miasto smoka z górami na…

1. Czeski odpowiednik: U nás se zelení
Świdnica: zielono nam i energetycznie


I. Czeski odpowiednik: ŚWIDNICE MĚSTO V NĚMŽ STOJÍ ZA TO ŽÍT A PRACOVAT
 Świdnica: warto tu mieszkać i pracować
II.Czeski odpowiednik:
Musíme se držet pohromadě
 Musimy trzymać się razem
III. Czeski odpowiednik: Podporujeme místní podnikatele
 Wspieramy lokalny biznes

IV. Czeski odpowiednik:
Vstoupíte a dozvíte se vše
Wchodzisz i wiesz wszystko