Około 150 osób z blisko trzydziestu uniwersytetów spotkało się w naszym mieście. W auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbyło się XIV Dolnośląskie Forum Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Zobaczcie zdjęcia.


Z całego regionu

XIV Dolnośląskie Forum 
Uniwersytetów Trzeciego Wieku zorganizowano 10 września 2021 roku w Auditorium Novum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa pod hasłem "Popandemiczna psychologiczna Od-Nowa". W spotkaniu wzięli udział oprócz delegacji z różnych rejonów województwa także parlamentarzyści, przedstawiciele władz Wałbrzycha i naszych organizacji pozarządowych. 

A seniorzy przyjechali z placówek w naszym powiecie - Czarnego Boru, Głuszycy, Starych Bogaczowic i Mieroszowa (po raz pierwszy), ale także z Bielawy, Świdnicy, Grębocic, Gromadki, Kamiennej Góry, Kłodzka (z dwóch), Nowej Rudy, Złotego Stoku - i Legnicy, Milicza, Oborników Śląskich, Oleśnicy, Trzebnicy, Oławy, Przemkowa (również z dwóch), Strzelina, Sycowa, Szklarskiej Poręby, Zgorzelca - były reprezentowane także placówki wrocławskie, działające przy Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Ekonomicznym, Akademii Wychowania Fizycznego i Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Gospodarzami spotkania były Wałbrzyski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy PWSZ AS oraz Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku z siedzibą na Piaskowej Górze. Udział w spotkaniu wzięła także delegacja Wałbrzyskiego Klubu Seniora z Podzamcza.
Jak po wojnie...

- Chyba po raz pierwszy od początku czasu pandemii jesteśmy tu w tak licznym gronie, jestem pod wielkim wrażeniem. Wszystko w waszych rękach i w waszym wspólnym gronie - witał zgromadzonych rektor PWSZ AS Robert Wiszniowski.- Za nami trudny czas, kilkanaście trudnych miesięcy, o których nam się nawet nie śniło, chyba, że w szalonych wizjach autorów fantasy czy SF. Wszyscy czujemy ciężar tych miesięcy, wszyscy mamy w swoich kręgach puste miejsca po tych, którzy tego trudnego czasu nie przetrwali. Przed nami nieznane i w takim czasie najcenniejszą rzeczą są więzi, także te, które powstają w obrębie uniwersytetów trzeciego wieku. Łatwiej przetrwać wśród bliskich, którzy nie zawahają się pomóc, jeśli będzie potrzeba - mówił poseł Sławomir Piechota z Wrocławia.- Z uniwersytetem jestem związana od początku, na spotkaniu inauguracyjnym Wałbrzyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku byłam obecna wraz z rektorem Czesławem Dutką. Mam nadzieję, że same dobre rzeczy spotkają państwa w Wałbrzychu. Bądźmy dobrej myśli, najważniejsze, żeby znaleźć przyjaciela, kogoś, do kogo można zawsze wykonać telefon z prośbą o pomoc - podsumowała Sylwia Bielawska, wiceprezydent Wałbrzycha.Głos zabrali także przedstawiciele Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej, zwracając uwagę na to, że uniwersytety trzeciego wieku przeżywają obecnie jeszcze większe trudności niż zazwyczaj, a nigdy nie było zbyt łatwo - zawsze zmagały się z trudnościami lokalowymi i finansowymi. Teraz doszły do tego wielorakie pandemiczne zagrożenia.


Ale są i pozytywy

Jednak mimo wyjątkowo ciężkich czasów 26 placówkom udało się stworzyć jeden projekt, "Dolnośląski e-senior", i uzyskać na niego 134 000 zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, które posłużą przede wszystkim do zaopatrzenia uniwersytetów w laptopy i smartfony. Liderka projektu, prezes Federacji Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Dolnego Śląska, a zarazem kierownik Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Wałbrzycha, Teresa Ziegler, otrzymała od kapituły Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej tytuł Osobowości Roku, a także kwiaty i podziękowania od uniwersytetów biorących udział w projekcie.- Na taką osobowość to ja już teraz muszę pracować codziennie - żartowała Teresa Ziegler. - Dopiero zamierzamy się rozkręcać, mamy nowy projekt, w listopadzie będziemy o tym mówić. To ważna sprawa, żeby uniwersytety trzeciego wieku stały się liderem dla wszystkich seniorów. Okres pandemiczny przeszliśmy z trudnościami - jedne UTW przetrwały, inne nie, część pracowała tylko online, część organizowała zajęcia tylko na zewnątrz, niektóre zamykały się całkiem. Sudecki Uniwersytet Trzeciego Wieku 3 marca 2020 został przedsiębiorstwem społecznym i nie mogliśmy się zamknąć na okres pandemii, który zaczął się tydzień później - wielu zajęć nie było, ale pracowaliśmy bez przerwy, także w okresie wakacji. Musieliśmy coś robić, więc pisaliśmy projekty. A na kijki do lasu chodziliśmy cały czas - mówiła liderka Federacji.Jak dodała Teresa Ziegler, teraz przyszedł czas na to, aby się zastanowić, co zrobić, żeby reaktywować uniwersytety trzeciego wieku. Za kilkanaście dni początek roku akademickiego i przychodzą seniorzy, żeby się zapisać, pytają, czy jest bezpiecznie.

- A ja pytam, czy są zaszczepieni i z odpowiedzi wynika, że pół na pół - więc nie jest bezpiecznie. Czy powrót do stanu sprzed pandemii jest możliwy? Myślę, że tak, choć z 200 słuchaczy została nam ponad połowa - ale powoli wracają. Będzie to trwało na pewno, ale wierzę, że się uda - mówiła założycielka SUTW.O tym, jak sobie radzić w obecnych trudnych czasach, mówiła seniorom dr Bogna Bartosz z Uniwersytetu Wrocławskiego, która przedstawiła wykład "Popandemiczna psychologiczna Od-Nowa". Potem podsumowania ankiety Cyfrowy Senior dokonała Elżbieta Kowalczyk z Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej, było podsumowanie działań placówek w czasie pandemii, a internetowy konkurs „Zamknięci w domu - otwarci na sztukę” przybliżyła
Teresa Ziegler w imieniu Federacji UTW.Działania Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku:
WAŁBRZYCH: SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU Z NOWYMI PROJEKTAMI
PIASKOWA GÓRA: SIŁOWNIA MÓZGU JUŻ OTWARTA, CO DALEJ? (FOTO)
WAŁBRZYCH: SENIORZY ROZWIJALI PASJE SREBRNOWŁOSYCH (FOTO)
WAŁBRZYCH: SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU - GAUDEAMUS! (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY NA WIGILII PODSUMOWALI WIELKI PROJEKT (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA SWOIM IX PIKNIKU (FOTO)

WAŁBRZYCH: ŚWIĘTO SUDECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU I FORUM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: LATO Z WINOGRONEM, DYNIĄ I LUBCZYKIEM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: RUSZYŁY PRACE W EKOLOGICZNYCH OGRODACH PRZYRODY (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: BĘDĄ TU EKOLOGICZNE OGRODY PRZYRODY (WIZUALIZACJE)

SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU: BĘDZIE JUBILEUSZ (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY ORGANIZUJĄ FORUM I POMOC DLA OSÓB ZALEŻNYCH
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE
PIASKOWA GÓRA - NAJAZD BRYDŻYSTÓW (FOTO)
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIMTekst i foto: Magdalena Sakowska