Na wałbrzyskim Rynku odbył się drugi z rzędu Piknik Europejski. Setki uczniów szkół podstawowych przygotowały prezentacje wybranych krajów, były stoiska z czymś dla oka i czymś smacznym, tańce, śpiewy, barwne kostiumy i dużo wiadomości o krajach Unii, a na koniec w niebo poszybowały niebieskie i żółte balony.


Dzień Europy przypada 9 maja, tego dnia w 1950 roku ojciec idei Unii Europejskiej, Robert Szuman, przedstawił propozycję utworzenia organizacji europejskiej, twierdząc, że jest to niezbędne do utrzymania pokojowych stosunków. Propozycja ta, znana jako deklaracja Schumana, jest uważana za początek dzisiejszej Unii Europejskiej. Piknik Europejski zorganizowano w Wałbrzychu po raz drugi.- Łacińska dewiza Unii, "In varietate concordia", oznacza "Zgoda w różnorodności". Tak samo jak wy mieszkacie w Wałbrzychu, ale w różnych dzielnicach i chodzicie do różnych szkół, ale jesteście wszyscy wałbrzyszanami i wszyscy mieszkańcami Europy, jak paryżanie czy berlińczycy – mówił prowadzący Piknik Arkadiusz Łapka z Biblioteki pod Atlantami.Młodzi wałbrzyszanie myśleli początkowo, że na Pikniku zjawili się z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, nie wiedzieli też, że Unia tak naprawdę rozciąga się na 5 kontynentów, dzięki zamorskim terytoriom Francji i nie ma jej tylko w Australii. Były stoiska Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury, można było pomalować flagę i buzię, był też stolik z gadżetami i przygotowane gazetki, a przedstawiciele RWS Śródmieście poczęstowali dzieci słodyczami.

A co zaprezentowały szkoły?

- PSP nr 5 – Włochy i taniec włoski;

- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 – Belgię i taniec "belgijkę";

- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 – Bułgarię i taniec ze wstążkami.


- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 – Czechy (tu młoda publiczność udowodniła, że klasyka telewizyjna jest jej obca): "Znacie takiego małego, czarnego... nie, nie rekina").

- PSP nr 26 – Portugalię i jej tradycje.

- Gminny Zespół Szkół nr 2 – Polskę i znaną piosenkę.

- PSP nr 2 – Francję i kankan.

- PSP nr 37 – Hiszpanię, flamenco, znanych piłkarzy i widowiskowe kostiumy.

- PSP nr 21 – Chorwację, jej kulturę i kuchnię.

- PSP nr 28 – Grecję z całym panteonem bogów olimpijskich, Sokratesem i Zorbą.

- PSP nr 23 – Holandię i jej kulturę.

- PSP nr 15 – Niemcy i "Odę do Młodości" w oryginale i a capella,

- PSP nr 1 – Rumunię i hrabiego Drakulę.

- PSP nr 6 – Irlandię i jej zielone tradycje oraz kostiumy.

Na zakończenie w niebo poleciało tysiąc balonów.

A tak było rok temu:
PIKNIK EUROPEJSKI - BALONY NAD RATUSZEM (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska