
| Źródło: Fundusz Toyoty
Wałbrzych: tężnia, azyl drogowy i coś dla dzieci na wózkach (WIZUALIZACJE)

Mieszkańcy regionu mogą zagłosować na wybrane przez siebie projekty z Aglomeracji Wałbrzyskiej, powiatu oławskiego i gminy Czernica zgłoszone przez lokalne organizacje non-profit. Każdy oddany głos oznacza jeden punkt przyznany danemu projektowi.
- Chcemy, by mieszkańcy regionu wałbrzyskiego i jelczańskiego mogli razem z nami współdecydować, które projekty będą realizowane w ramach tegorocznej edycji konkursu. Z tego też względu podobnie jak w latach ubiegłych uruchamiamy głosowanie na najlepsze pomysły – podkreśla Grzegorz Górski, Manager General Affairs Fabryki Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, która jest inicjatorem Funduszu Toyoty.
W pierwszym etapie wnioski były oceniane na postawie kryteriów takich jak: współpraca z innymi partnerami, liczba pracowników Toyoty zaangażowanych w projekt oraz promocja. Następnie komisja złożona z przedstawicieli partnerów Funduszu czyli Toyoty, Fundacji Edukacji Europejskiej, Zespołu Szkół Nr 5 w Wałbrzychu oraz Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach przyznała punkty poszczególnym projektom na postawie:
- zbieżności projektu z priorytetami Toyoty (ekologia, mobilność, edukacji techniczna, sport i bezpieczeństwo na drogach),
- zaspokajania potrzeb i rozwiązywanie problemów lokalnej społeczności,
- kreatywności projektu.
Teraz na najlepsze projekty mogą głosować mieszkańcy gmin należących do Aglomeracji Wałbrzyskiej, powiatu oławskiego i gminy Czernica. Głosowanie prowadzone jest na stronie www.FunduszToyoty.pl, na której można też zapoznać się z wizualizacjami zagospodarowania przestrzeni dla poszczególnych projektów. Koncepcje zagospodarowania terenu zostały przygotowane przez uczniów i nauczycieli architektury krajobrazu Zespołu Szkół nr 5 oraz informatyki Zespołu Szkół w Jelczu-Laskowicach w oparciu o materiały przekazane przez organizacje non-profit biorące udział w konkursie.
Oto lista z Aglomeracji Wałbrzyskiej:
Podgórze - ZSP nr 8
Założeniem projektu zlokalizowanego przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 w Wałbrzychu jest powstanie bezpiecznego aktywnego przejścia dla pieszych wraz z dodatkową infrastrukturą drogową umożliwiającą właściwe zachowanie się przy dowożeniu i odwożeniu dzieci do szkoły. W ramach projektu przewiduje się: montaż zestawu znaków aktywnych D-6 kroczący ludzik z lampami LED fi 100 zasilanych bateriami fotowoltaicznymi, wykonanie znaków poziomych (zebry) farbą - masą chemoutwardzalną w kolorze czerwonym i białym, zainstalowanie solarnych punktowych aktywnych elementów odblaskowych "kocich oczek" koloru biało - czerwonego, obustronnie wzdłuż przejścia dla pieszych, montaż barier wygrodzeniowych drogowych prostopadle do przejścia dla pieszych, zainstalowanie na pasie środkowym jezdni w linii dojazdu punktowych aktywnych elementów odblaskowych - kocich oczek koloru niebieskiego, wykonanie oznakowania poziomego miejsc postojowych Kiss and Ride farbą - masą chemoutwardzalną w kolorze żółto - niebieskim, montaż oznakowania pionowego: A-17 strefa szkoły 3 generacji, T-27 Agatka 3 generacji, K+R, montaż tablicy informacyjno-edukacyjnej o zasadach ruchu drogowego.
Szczawienko - PSPS nr 10
Projekt zakłada wykonanie ścieżki sensorycznej na istniejącym placu zabaw o szerokości przystosowanej dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także dla uczniów szkoły z lekką, umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. W ramach realizacji projektu planuje się wykonanie następujących prac: ułożenie ścieżki z kostki brukowej o szerokość dostosowanej do szerokości wózka inwalidzkiego wzdłuż ustawionych ścianek funkcyjnych, montaż ścianek funkcyjnych i modułowych, w tym: ŚCIANKA FUNKCYJNA - TABLICA OBUSTRONNA (do pisania kredą), ŚCIANKA FUNKCYJNA - „DZWONKI” (rząd dzwonków pentatonicznych. Każdy dzwonek jest wyposażony w osobną pałkę, która jest ruchoma i którą trzeba ustawić w odpowiedniej pozycji, aby powstał odpowiedni dźwięk), ŚCIANKA FUNKCYJNA - „MOTORYKA” (przeznaczona do zabawy różnymi przesuwanymi elementami), ŚCIANKA FUNKCYJNA - „ZAKLINACZ DESZCZU” (wywołującej szum deszczu), ŚCIANKA MODUŁOWA - „DZWONKI” (masywne mosiężne dzwonki), ŚCIANKA MODUŁOWA - „GONG” (wykonany z mosiądzu z łańcuchem ze stali szlachetnej wraz z pałeczką), ŚCIANKA MODUŁOWA - „LEJEK” (tarcza obrotowa), ŚCIANKĄ MODUŁOWA „SPIRALA” (tarcza obrotowa).
Biały Kamień - PSP nr 2
Projekt zakłada zaprojektowanie i wybudowanie mini tężni solankowej w układzie linearnym, jako obiekt modułowy, wraz z doprowadzeniem instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. Tężnia solankowa to drewniana konstrukcja wypełniona np. brzozowymi witkami, czy gałązkami śliwy, po których spływa solanka. Solanka rozpryskuje się na gałązkach, paruje na słońcu a bryza porusza się z wiatrem. Dzięki temu powstaje coś na podobieństwo areozolu wyjątkowo bogatego w minerały. Zagospodarowanie terenu wokół tężni solankowej będzie polegało między innymi na zastosowaniu elementów małej architektury w postaci pergoli, ławek, koszów na odpady, nasadzeniu roślin ozdobnych, wytyczeniu ścieżek, założeniu trawnika, montażu lamp solarnych. Powstała infrastruktura będzie posiadała regulamin z opisem bezpiecznego korzystania. Dodatkowo teren zostanie objęty monitoringiem szkolnym. Obiekt będzie ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców zarówno dzielnicy jak i miasta, od wczesnych godzin porannych (około godz. 6.00) do późnych godzin wieczornych (około godz. 21.00).
Na podstawie punktacji ze wszystkich etapów 12 kwietnia ogłoszonych zostanie finalnie 5 projektów z Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz 4 projekty z powiatu oławskiego, które otrzymają granty z Funduszu Toyoty, do 25 tysięcy złotych każdy. Ich realizacja planowana jest pomiędzy kwietniem a listopadem 2023 roku.
O edycji 2022 pisaliśmy:
Fundusz Toyoty 2022: Oto zwycięzcy tegorocznej edycji! [LISTA]
Fundusz Toyoty 2022: Zaczynamy, startujemy z nową edycją
O edycji 2021:
Konkurs Funduszu Toyoty 2021: na starcie – dotacja nawet 20 000 zł
Konkurs Funduszu Toyoty 2021: Wciąż masz szansę na grant!
Boguszów-Gorce: Już wkrótce dwie małe inwestycje
Fundusz Toyoty 2021: Szkoła z Gorc faworytem!
Opr. i foto ilustracyjne archiwalne: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj