Przedszkole miejskie w Szczawnie-Zdroju czeka już na maluchy, część placówek w innych gminach też już działa, a pozostałe przygotowują się do spełnienia zaleceń by zapewnić dzieciom i pracownikom bezpieczeństwo. Co z innymi placówkami u nas i na terenie powiatu?


Szczawno-Zdrój

Dziś, 13 maja, Przedszkole Miejskie podejmuje tu próbę wznowienia funkcjonowania. Jak informuje tamtejszy urząd miasta, placówka
rozpoczyna działalność ze względu na informację od rodziców, którzy zgłosili potrzebę zapewnienia dzieciom opieki przedszkolnej. Jak zawiadamia dyrekcja, placówka jest gotowa do rozpoczęcia działalności zgodnie z wytycznymi Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Między innymi dlatego, że 8 maja gmina otrzymała od wojewody dolnośląskiego za pośrednictwem starostwa powiatowego środki dezynfekujące, które trafią do publicznych i niepublicznych placówek oświatowych działających na jej terenie. To
32 opakowania 5-litrowego płynu do dezynfekcji rąk (łącznie 160 litrów). Płyn został przekazany do: Przedszkola Miejskiego, oddziału przedszkolnego w Miejskiej Szkole Podstawowej, Niepublicznego Przedszkola "Małe Misie" i Niepublicznego Przedszkola Uzdrowiskowego "Tu mieszka bajeczka".


Boguszów-Gorce

Przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych w Boguszowie – Gorcach zostały uruchomione od 11 maja. Z opieki w placówkach mogą skorzystać dzieci obojga rodziców pracujących.

Przed powrotem dzieci do placówek przygotowano zabezpieczenie w środki ochrony osobistej, przygotowywano sale (zgodnie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego), opracowywano procedury bezpieczeństwa na terenie placówek oraz procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażeń.

Urząd Miejski w Boguszowie-Gorcach zakupił, w ramach realizacji najnowszych wytycznych przeciwepidemicznych GIS, MZ i MEN, dla personelu opiekującego się dziećmi, jednorazowe kombinezony. Dodatkowo wszystkie placówki PSP otrzymały maseczki wielokrotnego użytku, przyłbice i rękawice jednorazowe (łącznie rozdysponowano 15 przyłbic, 220 maseczek wielokrotnego użytku oraz 12 opakowań rękawic jednorazowych).Jedlina-Zdrój

W związku z możliwością otworzenia żłobków i przedszkoli od 6 maja w gminie Jedlina-Zdrój trwają przygotowania na przyjęcie dzieci. W tym celu rozesłano ankiety z pytaniem o zainteresowanie rodziców oddaniem swoich pociech pod opiekę żłobka czy przedszkola.

Obecnie zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego dezynfekowane są pomieszczenia, meble, wyposażenie. Dywany i pluszowe zabawki są zabezpieczane i wynoszone do magazynów. Trwa zakup środków ochrony osobistej dla pracowników oraz środków do dezynfekcji. Gmina zdecydowała także o zakupie testów kasetkowych dla pracowników oraz urządzenia do ozonowania pomieszczeń. Planowane otwarcie żłobka to również 13 maja, a przedszkola w kolejnym tygodniu – opieką objęte będą dzieci rodziców pracujących.

Rada Miasta Jedlina-Zdrój na sesji 30 kwietnia podjęła uchwałę, na mocy której w sytuacji niezależnej od Żłobka Miejskiego w przypadku zawieszenia działalności trwającej powyżej 14 dni – zwalnia się z opłaty na pobyt dziecka za okres jego nieobecności.


Głuszyca


Tu trwają przygotowania do otwarcia Żłobka Gminnego i Przedszkola Samorządowego. Gmina Głuszyca dokonała zakupu urządzeń i sprzętu ochronnego dla głuszyckich placówek oświatowych, które pomogą w odpowiedni sposób przygotować instytucje na powrót dzieci. Pomoc została udzielona także Szkole Podstawowej nr 2 i Szkole Podstawowej nr 3.

Datę otwarcia żłobka wyznaczono na 14 maja. Wraz z Sanepidem zostały przygotowane i wdrożone procedury bezpieczeństwa. Zarówno personel, jak i rodzice zostali zaznajomieni z nowymi zasadami panującymi w żłobku. Placówka została przygotowana pod względem higienicznym zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wrócą dzieci, których rodzice pracują oraz powracają do pracy. Dyrekcja oraz pracownicy robią wszystko, by dzieci i rodzice czuli się bezpiecznie.Mieroszów


Jak informuje gmina, otwarcie Przedszkola w Mieroszowie nastąpiło 11 maja. Podjęto również decyzję o powrocie nauczycieli do pracy w szkołach. Praca z uczniem będzie prowadzona nadal w formie zdalnej, jednak nauczyciele będą wykonywali ją w swoich placówkach.


A kiedy ruszą wałbrzyskie przedszkola?

- Wiele wskazuje po licznych naradach i spotkaniach, że w tygodniu po 18 maja bardzo ostrożnie uruchomimy prawdopodobnie dwa żłobki oraz dwa przedszkola po jednym w części północnej i południowej części miasta - zapowiedział 8 maja Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Szczegóły są analizowane, a miastu zależy na tym, by placówki zostały uruchomione dopiero, jak nie będzie wątpliwości co do tego, że dzieci i personel tych instytucji jest bezpieczny.    


Czytaj też:

WAŁBRZYCH: ZUS ZALANY WNIOSKAMI OD RODZICÓW, MNÓSTWO BŁĘDÓW
WAŁBRZYCH I KRAJ: OD RANA LEKCJE W TYSIĄCACH DOMOWYCH SZKÓŁ
Koronawirus: co Szczawno-Zdrój oferuje przedsiębiorcom?


Opr. MS, ELW
Foto: Magdalena Sakowska