Prawie 200 słuchaczy, w tym 28 nowych rozpoczęło rok akademicki na Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, mającym siedzibę na Piaskowej Górze. Przed nimi wiele atrakcji: zajęcia, wykłady, warsztaty, wycieczki, zawody sportowe, rekreacja i dużo czasu spędzonego razem na robieniu rzeczy ciekawych i pożytecznych, pod hasłem "Pasje srebrnowłosych".


To już siedemnasty rok, odkąd uniwersytet jest obecny w życiu miasta. Prowadzące go Wałbrzyskie Towarzystwo Oświatowe, powstałe w 1991 roku, było jedną z pierwszych organizacji pozarządowych w naszym mieście.

- W tym roku będziemy realizować duży projekt "Pasje srebrnowłosych", na który przyznano nam grant z Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego i w jego ramach już odbyły się wycieczki do Szklarskiej Poręby i Wrocławia, jednak na działalność uniwersytetu trudno było nam zdobyć fundusze w tym roku, PFRON przyznał nam jedną trzecią tego, co zwykle, miasto również niewielką dotację i dlatego niestety musieliśmy trochę podnieść czesne
, bo zwykle tych pieniędzy dla seniorów było więcej -
mówi Teresa Ziegler, kierownik SUTW. Obecnie czesne wynosi 270 zł za cały rok plus 70 zł za zajęcia na basenie. Jednak seniorzy wciąż garną się na zajęcia.Podczas inauguracji zabrzmiał hymn studencki "Gaudeamus Igitur!" i hymn Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczynający się od słów "Nasz sudecki uniwerek przyjemności daje szereg", wykonany przez uczelniany chór Kamerton, a napisany przez słuchaczkę Alicję Mikołajczyk do melodii znanej piosenki "Hej, sokoły!". Natomiast profesor Maria Stroś-Romanowska z Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosiła wykład pod tytułem: "Czynniki psychologiczne sprzyjające zdrowiu". Był czas na zapoznanie się z planem zajęć i otrzymanie nowych legitymacji, ale przede wszystkim na spotkanie się ze sobą po trzech miesiącach wakacji.Nowy projekt ma sens w Wałbrzychu, gdzie ok. 30% mieszkańców stanowią seniorzy.

Opis: „Pasje srebrnowłosych” to zajęcia ruchowe, takie jak joga, gimnastyka, kinezjologia, marsz z kijkami, zajęcia na basenie, na świeżym powietrzu w okresie letnim oraz w pomieszczeniach w okresie jesienno-zimowym. Pasje artystyczne (malowanie, fotografia, śpiew, poezja, kabaret) będą realizowane podczas plenerów i w pomieszczeniach Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego, gdzie siedzibę ma Sudecki UTW. Wolontariat seniorów będzie realizowany w domu pomocy, w ogrodzie ekologicznym na terenie WTO, w ogródku jordanowskim na terenie dzielnicy Piaskowa Góra. Wycieczki krajoznawcze to poznawanie Dolnego Śląska oraz plenery artystyczne w ciekawych miejscach. Integracji sprzyjać będą spotkania piknikowe, ale też wszystkie inne wspólne zajęcia. Wiedzę na temat zdrowego trybu życia zdobędą seniorzy podczas zaplanowanych wykładów.Projekt zyskał 686 głosów, ma budżet o wysokości 25 100 zł, z czego 18 000 zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego, a 6300 zł zostało pozyskane z innych źródeł. Będzie realizowany do końca grudnia 2019.


O historii placówki pisaliśmy z okazji jubileuszu rok temu:
WAŁBRZYCH: ŚWIĘTO SUDECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU I FORUM (FOTO)


Czytaj też:
PIASKOWA GÓRA: ORGANIZACJE POZARZĄDOWE NA SWOIM IX PIKNIKU (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: LATO Z WINOGRONEM, DYNIĄ I LUBCZYKIEM (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: RUSZYŁY PRACE W EKOLOGICZNYCH OGRODACH PRZYRODY (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: BĘDĄ TU EKOLOGICZNE OGRODY PRZYRODY (WIZUALIZACJE)

SUDECKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU: BĘDZIE JUBILEUSZ (FOTO)
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY ORGANIZUJĄ FORUM I POMOC DLA OSÓB ZALEŻNYCH
PIASKOWA GÓRA: SENIORZY WCHODZĄ W TERAPIE
PIASKOWA GÓRA - NAJAZD BRYDŻYSTÓW (FOTO)
SENIORZY GARNĄ SIĘ NA UNIWERSYTET
PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM


Tekst i foto: Magdalena Sakowska