
| Źródło: Wiesz Co
Wałbrzych: Stara Kopalnia i Muzeum Porcelany zapraszają na ferie

Górnicza zima w Starej Kopalni
Nie dziwcie się, że już teraz piszemy o zbliżającym się odpoczynku od szkoły na Dolnym Śląsku. Wszak dobrze jest go zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.
Mimo, że uczniowie z naszego województwa swoje ferie rozpoczną dopiero w połowie lutego, to w Polsce zimowa przerwa od nauki już trwa. Dlatego na specjalnie z tej okazji przygotowane zajęcia zaprasza Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Obiekt, który ostatnio otrzymał tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego 2022 ma znakomitą ofertę zarówno dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Uczestnicy mogą zwiedzić kopalnię, poznać tajniki górnictwa, archeologii czy geologii, a także rozwinąć swoje talenty artystyczne w Centrum Ceramiki Unikatowej Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Najnowszą atrakcją jest Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, w której poznacie tajniki nauki, świetnie się przy tym bawiąc.
Podczas ferii można skorzystać z nowego łączonego biletu, czyli zwiedzania Starej Kopalni z przewodnikiem oraz wizyty w SOWA, gdzie spędzicie czas na eksperymentowaniu, rozwiązywaniu łamigłówek oraz majsterkowaniu. Dla fanów wieczornego eksplorowania przygotowano kolejne edycje nocnego zwiedzania z pracami górniczymi. Pod czujnym okiem przewodników-górników wyruszycie do podziemi, aby przekonać się jak wyglądają prawdziwe prace górnicze. Na stałe w kalendarz wydarzeń wpisały się już Rodzinne Niedziele, które są doskonałą opcją dla dzieci i ich rodziców. Każde spotkanie obejmuje inny temat z zakresu górnictwa i pracy w kopalni, nawiązuje do ciekawostek widzianych oczami dziecka. Gdy już odkryjecie kopalniane podziemia, wdrapiecie na wieżę widokową, to czas na quest, czyli górniczą przygodę w Starej Kopalni. To propozycja dla poszukiwaczy przygód niczym Indiana Jones i poznanie kopalnianych ciekawostek. Rozwiązaniem zagadki jest lokalizacja skrzyni ze skarbem. Zainteresowani?
Wśród wielu zajęć dla grup zorganizowanych, warto przyjrzeć się nowościom. „Uratuj górnika”, to gra w podziemiach polegająca na ratowaniu poszkodowanych górników. Kilku graczy wciela się w rannych, natomiast pozostali mają ich odnaleźć i uratować. Każda z grup ma inne zadania, liczy się jednak praca zespołowa, aby pokonać czekające na górników przeszkody.
Inną ciekawą propozycją jest także gra, ale tym razem „Kopalnia tajemnic”, podczas której dzieci podzielone na dwie drużyny rozwiązują kolejne zagadki i zadania. „Szychta fuksów – pierwsza zmiana młodych górników” to edukacyjna zabawa, podczas której poczujecie się jak prawdziwi górnicy, sprawdzicie swoją siłę oraz spostrzegawczość. Każdy odważny uczestnik popracuje prawdziwą górniczą „sercówką” oraz dowie się do czego służył aparat ucieczkowy. Trasa obfituje w moc zagadek i łamigłówek, które rozwiążą tylko najdzielniejsi „Fuksowie”. Miłośników transportu i środków lokomocji powinny zainteresować zajęcia „Górniczy wagon”. Podczas nich będziecie mieć okazję poznać wagony, wózki i lokomotyw, które kiedyś pracowały wraz z górnikami, ale także urządzenia takie jak taśmociąg czy suwnice. Po zwiedzaniu każdy uczestnik może zrobić swój wagon, który wypełni własnym urobkiem, a następnie zabierze go do domu. Najmłodsi będą również mogli zostać „Archeologicznymi Bystrzakami”, sprawdzając swoją spostrzegawczość i zdolności rysunkowe oraz trenują myślenie podczas rozwiązywania zadań matematycznych zapisanych hieroglifami. Jak archeologia to również warto zobaczyć dzieje życia na ziemi zapisane w skamieniałościach. To właśnie podczas tych zajęć geologicznych uczestnicy zapoznają się z procesem powstawania i rozwoju życia na Ziemi.
Ferie mogą być ciekawe i przepełnione zajęciami edukacyjnymi, artystycznymi i rozrywkowymi. Na przykład w Starej Kopalni. A wypadające w tym czasie Walentynki lub Dzień Singla można spędzić na koncercie Ralpha Kamińskiego.
To coś więcej niż muzeum
Przypuszczamy, że przechodzicie obok niego kilkukrotnie w miesiącu, ale czy wiecie, że to jest bardzo wyjątkowe miejsce? A..., nie wspomnieliśmy o co nam konkretnie chodzi. O wałbrzyskie Muzeum Porcelany, jedyne takie w Polsce, będące od 2015 roku przykładem ciekawej ekspozycyjnej metamorfozy. No i byśmy zapomnieli, świętujące swój wielki sukces.
W 2022 roku odwiedziła je rekordowa liczba zwiedzających. To aż 28 tys. gości, czyli o 100 proc. więcej osób niż w poprzednim roku wybrało ofertę właśnie wałbrzyskiego muzeum. Za sukcesem frekwencyjnym stoi nie tylko codzienna praca wałbrzyskich muzealników, ale przede wszystkim mądre i racjonale zarządzanie obiektem w trudnych dla sektora turystyki po pandemii czasach. Czy muzealnicy spoczęli na laurach? Absolutnie nie! Nam zdradzili część swoich planów na pierwszą połowę nowego roku. Oto, co dla was przygotowali.
Jeszcze tylko przez kilka dni możecie obejrzeć wystawę „Elita śląskiej porcelany. Hermann Ohme – 140. rocznica powstania fabryki”, prezentującą prywatne kolekcje wyjątkowej porcelany z nieistniejącej już wałbrzyskiej fabryki Ohme. Jej miejsce zajmie planowana na koniec kwietnia nowa wystawa, której szczegóły są na razie pilnie strzeżoną tajenicą. Z naszych informacji jednakże wynika, że warto, aby rękę na pulsie trzymali wszyscy miłośnicy zabytkowych czasomierzy. Będzie co oglądać! Prezentowane eksponaty będą pochodzić z prywatnych kolekcji, nieeksponowanych nigdy szerszej publiczności. Już dziś zaglądajcie na stronę placówki i wypatrujcie zapowiedzi nowej wystawy.
Tymczasem w niektórych miejscach w Polsce ferie już się rozpoczęły, a w naszym województwie dzieci zaczną odpoczywać od nauki 13 lutego. Muzeum w tym okresie czeka na wszystkich ze specjalnie na tę okazję przygotowaną ofertą edukacyjną. Oprócz stałych pozycji, w tym roku do waszej dyspozycji będzie również cykl zimowych warsztatów artystycznych i edukacyjnych spacerów ze sztuką. A wszystko to połączone z jak zwykle świetną zabawą i mnóstwem rozrywki. Zapraszamy wszystkie „muzealniaki”, te najmłodsze, trochę starsze i te całkiem duże też. W ubiegłym roku z oferty edukacyjnej Muzeum Porcelany skorzystało ponad 5000 uczniów nie tylko z wałbrzyskich i dolnośląskich szkół, ale także dzieci z całej Polski. Wszyscy bowiem pragną poznać historię industrialnego i kulturowego dziedzictwa miasta, o której podczas warsztatów i zajęć opowiadają edukatorzy. Nauka przez zabawę, to hasło najlepiej odzwierciedla ideę przyświecającą twórcom muzealnej oferty edukacyjnej. W ferie warto również wybrać się do muzeum na rodzinne zwiedzanie. Po specjalnie zaprojektowanej dla rodzin z dziećmi trasie pomoże wam przejść audioprzewodnik, przygotowany tak, aby spełnić oczekiwania i dorosłych, i trochę mniejszych odbiorców sztuki.
A’propos najmłodszych bywalców kultury. Już niedługo w sobotnie poranki muzealnicy zaproszą do swoich wnętrz właśnie ich. Podczas specjalnie na tę okazję przygotowanego zwiedzania muzealnych wnętrz dzieciaki poznają wszystkie skrywane pieczołowicie tajemnice bardzo osobliwych eksponatów. A to wszystko w towarzystwie doświadczonej w odkrywaniu tajemnic wszelakich pewnej kustoszki.
Po pandemicznej przerwie muzealnicy wracają również do ukochanych przez mieszkańców naszego miasta „Podwieczorków u Albertich”. Raz w miesiącu będzie można spotkać się w muzealnych wnętrzach, zwanych przez wałbrzyszan Pałacem Albertich, aby przy kawie wysłuchać ciekawych wykładów na temat sztuki, historii i kulturowego dziedzictwa miasta. Zaplanowanych tematów jest tak wiele, że nie sposób je wszystkie wymienić! Będzie się działo.
A
jeśli nie macie jeszcze planów na zbliżające się wielkimi krokami Walentynki, zerknijcie na stronę instytucji. Oprócz tygodniowych warsztatów kreatywnych poprzedzających święto zakochanych, podczas których będziecie mieli okazję, aby wyczarować coś wyjątkowego dla swojej drugiej połówki, we wtorek 14 lutego o 16:00 zaprasza na spotkanie „Zakochaj się w Muzeum Porcelany”. O motywie miłości w różnych dziedzinach sztuki opowiedzą pracownicy Działu Sztuki.
To na razie tyle zapowiedzi. Jeśli ostatni raz byliście w wałbrzyskim muzeum na wycieczce szkolnej w podstawówce lub liceum, najwyższy czas to zmienić!
Red
Fot. użyczone (Stara Kopalnia)
Swoją ofertę na ferie ma również WOK:
Wałbrzych: z nimi na pewno można zimowo powariować
Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie PDF na stronie www.wieszco.pl
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj