14 stycznia 2022 r. Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu podpisała umowę z głównym wykonawcą budowy nowoczesnej hali sportowej. Przypominamy gdzie powstanie obiekt i prezentujemy wizualizacje, jak ma ona wyglądać.Kampus uczelni będzie rozbudowany


Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu rozbudowuje swój kampus i 14 stycznia 2022 r. podpisała umowę z głównym wykonawcą wyczekiwanej i kosztownej inwestycji. Mowa o budowie sali sportowej z częścią dydaktyczną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. Wykonawcą wyłonionym w przetargu jest się firma "ROKOM" Roboty Ogólnobudowlane i Renowacja Obiektów Zabytkowych H.G.I. Komorowscy Sp. z Kamiennej Góry. Firma zaoferowała się podjąć tego zadania za 29 977 000,00 zł brutto.Obecnie władze uczelni są na etapie wyłaniania zastępstwa inwestycyjnego. W przetargu tym wystąpiło trzech oferentów, jest więc duża szansa, że w najbliższym czasie uda się wyłonić inżyniera kontraktu, wówczas budowa będzie mogła ruszyć. Nie tylko sala sportowa

Obiekt powstanie przy ulicy Południowej – w sąsiedztwie głównej siedziby uczelni. W tym miejscu do lat 50. XX wieku istniało boisko do piłki nożnej z niewielkimi trybunami. Tamten dawny obiekt otwarto 6 września 1931 roku i przez dwie dekady regularnie rozgrywano tu mecze piłkarskie. W tym właśnie miejscu po wyburzeniach dawnych zabudowań powstanie nowa powierzchnia kampusu o charakterze sportowym z niezbędną infrastrukturą. Projekt obejmuje powstanie również nowoczesnych sal na potrzeby dydaktyczne oraz zagospodarowanie terenu wokół.Inwestycja obejmuje:
- pełnowymiarowe boisko do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej,
- powstanie widowni na 304 miejsca,
- budowę sal dydaktycznych o powierzchni ponad 600m2,
- siłownię
- oraz salę do gry w squasha.
Budynek został zaprojektowany w sposób przyjazny dla środowiska, m.in.: panele słoneczne, zbiornik przeciwpożarowy na deszczówkę, z którego woda będzie wykorzystywana również do podlewania zieleni.


Kiedy powstanie nowa sala sportowa?

Całość liczyć ma dokładnie 3 495,32 m2 - powierzchni użytkowej oraz 28 400,50 m3 – kubatury. Finansowanie inwestycji obejmuje środki własne i dotację celową z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Przewidywany termin realizacji zamówienia to do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy. Uczelnia liczy na to, że rok akademicki 2023/2024 uda się zainaugurować w murach nowego budynku.


Szczypta historii

Warto przypomnieć, że w 2018 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki symbolicznie przekazało wałbrzyskiej uczelni na jej potrzeby inwestycyjne kwotę nieco ponad 15 mln zł. Miała być ona wydana na rozbudowę uczelnianego kampusu, a dokładnie jego bazy sportowej.Uczelnia zakupiła grunt - nieruchomość położoną kilkaset metrów od kampusu - przy ul. Południowej, jesienią 2019 roku wszczęto postępowanie administracyjne, a 20 listopada prezydent Wałbrzycha zawiadomił o wydaniu decyzji nr 27/2019 o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego dla zadania inwestycyjnego pod nazwą: Budowa hali sportowej przy ul. Południowej w Wałbrzychu (działki nr 4/13 i 4/14 oraz część działki nr 4/7, obr. nr 33 Podgórze).
Uczelnia przystąpiła do projektowania nowego obiektu i wyłoniła jego wykonawcę, a latem 2020 roku na zlecenie ówczesnej PWSZ wykonano znajdujących się na działce inwestycyjnej rozbiórkę trzech budynków o powierzchni 3353,5 m kw. i wysokości 3 m, a także 7-metrowego komina i stróżówki. Konieczne było też uporządkowanie terenu oraz wykarczowanie samosiejek drzew i krzewów.Projekt gotowy był w grudniu 2020 roku, zaś na rok 2021 przypadają działania przygotowawcze i starania uczelni o niezbędne pozwolenia oraz przygotowania i przeprowadzenia postępowania przetargowego.Polecamy:
Wałbrzych: Tutaj powstanie nowa hala sportowa [FOTO]
PWSZ Wałbrzych: Nowa hala, willa Daisy i nowe kierunki? [FOTO]
PWSZ Wałbrzych: Minister Jarosław Gowin na rozpoczęciu roku [FOTO]  


oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. i wizualizacje PUAS; fot. z logo Elżbieta Węgrzyn