Za nami 12. edycja konkursu czytelniczego "Pożeracze Książek". 12 grudnia wielbicieli czytania i prozy Marcina Pałasza ugościła Biblioteka pod Atlantami. Miała ona dla młodzieży niespodziankę - spotkanie z autorem książek, na podstawie których przygotowane były konkursowe zadania.

Siedem szkół podstawowych z Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju wytypowało w szkolnych eliminacjach trzyosobowe drużyny.
Byli to reprezentanci Zespołu Szkolno – Przedszkolny nr 3 z opiekunem Marią Kiedrowską, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 z opiekunem Joanną Soją, Szkoły Podstawowej Fundacji „CLEVER” z opiekunem Małgorzatą Kowalską, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 z opiekunem Magdaleną Suchomską, Miejskiej Szkoły Podstawowej ze Szczawna – Zdroju z opiekunem Alicją Chomicz, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 28 z opiekunem Agnieszką Żabińską i Publicznej Szkoły Podstawowej nr 37 z opiekunem Agnieszką Modrakowską.Biblioteka zaprasza do uczestnictwa w konkursie szkoły z całego powiatu. W konkursie biorą udział dzieci z klas IV-VI. Szkoły wyłaniają swoje zespoły w eliminacjach szkolnych, otrzymują od organizatora wykaz książek konkursowych, o tej samej tematyce lub tego samego autora. Konkursowi czytelniczemu towarzyszy konkurs plastyczny i literacki. W szrankach każdego roku występują placówki edukacyjne aktywnie zachęcające młodzież do przygód z książką. - Nasza szkoła, uczestniczy w konkursie 12. raz, mamy dzieci, które trafiają do drużyny przez trzy lata z rzędu. Pasję czytania często przekazuje nowym uczestnikom własne rodzeństwo, które też występowało wcześniej w "Pożeraczach Książek" - wyjaśnia Joanna Soja, opiekun młodzieży z PSP nr 15.
Młodzież startująca w konkursie czytelniczym musi nie tylko pokonać swoich równolatków w konkursie indywidualnym i drużyny z innych szkół w konkursie zbiorowym, ale też wyjść zwycięsko ze stresującej sytuacji. Przydaje się też refleks w przypadku pytań na czas i szczęście podczas losowania. Drużyny szkół składają się z ucznia z 4., 5. i 6. klas. Podczas finału reprezentanci biorą udział w pięciu konkurencjach. Zwycięża najlepszy, ale zwykle różnica punktowa pomiędzy poszczególnymi uczestnikami i drużynami jest niewielka.Poza rywalizacją, biblioteka miała dla zdolnych i oczytanych młodych ludzi słodki poczęstunek oraz nie lada niespodziankę. - Pierwszy raz, na finał konkursu zaproszenie przyjął autor książek, na temat których tworzone były zadania w tej edycji. Pan Marcin Pałasz wszedł w skład jury oraz zgodził się na spotkanie autorskie z uczestnikami konkursu - mówi Renata Nowicka, dyrektor Biblioteki pod Atlantami. Czytelnicy byli szczęśliwi mogąc poznać autora przygód Elfa. Pytali więc o dalsze jego dzieje, plany na przyszłość i ulubione książki twórcy. - Kocham Muminki. To magiczna i ponadczasowa opowieść nie tylko dla młodych czytelników. Chętnie wracam do tego cyklu - mówi Marcin Pałasz. Na koniec przyszedł czas na wyróżnienia, gratulacje, nagrody i autografy pisarza.

A oto wyniki tegorocznej rywalizacji:

Pożeracze książek – konkurs czytelniczy - kategoria indywidualna kl. IV

I. Wojciech Roszak – MSP Szczawno - Zdrój

II. Natalia Elias – PSP 28

III. Wiktoria Kończak – ZSP nr 3

Pożeracze książek – konkurs czytelniczy - kategoria indywidualna kl. V

I. Mikołaj Chrząszcz – PSP 15

II. Paweł Modrakowski – PSP 37

III. Oliwia Taranek – MSP Szczawno - Zdrój

Pożeracze książek – konkurs czytelniczy - kategoria indywidualna kl. VI

I. Lena Nowacka – PSP 28

II. Agata Pyka – PSP 15

III. Natalia Kończak – ZSP nr 3

Pożeracze książek – konkurs czytelniczy - kategoria drużynowa

I. PSP 28

II. PSP 6

III. PSP 15

Pożeracze książek – konkurs plastyczny

I. Adam Nowak, PSP 21

II. Nadia Rychlicka, PSP 2

III. Maja Krajewska, PSP 21

Pożeracze książek – konkurs literacki

I. Jakub Karalus, ZSP 3

II. Marta Rybotycka, PSP 6

III. Natalia Chojnacka, PSP 15

oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn