Politechnika Wrocławska - filia w Wałbrzychu ma szansę nie tylko wrócić do dobrych czasów, gdy jej gmach przy ul. Armii Krajowej tętnił życiem, ale i rozwinąć skrzydła. To szansa dla młodzieży, by uzyskać politechniczny dyplom z cenionego kierunku ucząc się w Wałbrzychu.


O utrzymanie w Wałbrzychu Filii Politechniki Wrocławskiej i utrzymanie jej rangi na poziomie porównywalnym z macierzą władze Wałbrzycha zabiegały od lat, a konferencja prasowa z 28 kwietnia 2021 roku z udziałem rektora Politechniki Wrocławskiej prof. dra hab. inż. Arkadiusza Wójsa i dyrektora filii - dr inż. Andrzeja Figiela - prof. uczelni  oraz dyrektorów wałbrzyskich szkół średnich jest zwieńczeniem tych starań.


Najgorsze za nami

- Ostatnie lata nie było łatwe dla szkół wyższych w Polsce, nie były też łatwe dla relacji miast nieakademickich z głównymi siedzibami wyższych uczelni. Jest nowa ustawa, zmienił się demograficznie rynek - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha wskazując, że choć pandemia na tym polu również niczego nie ułatwiała, to może otworzyła nowe perspektywy i pola rozwoju. - To, co kiedyś możliwe było tylko fizycznie obecne tylko w mieście akademickim, dzisiaj na świecie staje się tylko jedną z form kształcenia na najwyższym poziomie. Mówię tu o nauce zdalnej, wykładach zdalnych - wyjaśnia prezydent i zaznacza, jak cieszy go kontynuacja obecności w Wałbrzychu Politechniki Wrocławskiej. - W wyniki wspólnej, wielomiesięcznej pracy wypracowane zostały nowe, atrakcyjne formy kształcenia w Wałbrzychu na nowych kierunkach - dodaje włodarz naszego miasta wskazując, że miasto dołoży wszelkich starań by wesprzeć działania rozwoju filii politechniki np. poprzez bazę lokalową dla jej pracowników naukowych, którzy zachcą w Wałbrzychu pracować.      


Nadchodzi nowa rekrutacja, a w niej...


Rektor Politechniki Wrocławskiej podkreślił na wstępie jak wysoko w rankingach znajduje się jego uczelnia. - Skoro pan prezydent i Wałbrzych życzy sobie mieć porządną filię Politechniki Wrocławskiej tutaj, to musimy to zrobić - mówi Arkadiusz Wójs, rektor PWr i zaznacza, że w takim przypadku konieczne są atrakcyjne kierunki, dobra rekrutacja i sprzęt, filię muszą odwiedzać znakomici akademicy, a studenci studiujący w Wałbrzychu muszą mieć stały kontakt z Alma Mater we Wrocławiu. - Wszystko by zapewnić poziom i elitarność oraz równość przynależności do wspólnoty politechniki - zaznacza rektor.

W skrócie plan powrotu do Wałbrzycha wygląda następująco:
- w Wałbrzychu są te same kierunki kształcenia co we Wrocławiu (te same siatki godzin i programy studiów, te same wymogi),
- od roku 2021/2022 - uruchamiane są w wałbrzyskiej filii trzy kierunki akademickie, te same, które biją rekordy popularności we Wrocławiu - 2 mechaniczne - zarządzanie i inżynieria produkcji, mechanika i budowa maszyn.
- Po tych kierunkach krótko się szuka pracy i nieźle się zarabia - reklamował szef politechniki.

- A trzeci kierunek wg niego ma być hitem. - Informatyka techniczna, na uczelniach technicznych mamy na informatyce zawsze najlepszych kandydatów. Ten kierunek we Wrocławiu to doskonała kadra naukowa i wspaniałe laboratoria, z tego będą częściowo korzystać również studenci, którzy wybiorą Wałbrzych.    

Na kierunki mechaniczne w Wałbrzychu będzie się mogło dostać po 45 osób, a na informatykę 60, czyli łącznie przyjętych na rok może być 150 osób, przez co pierwszy rok studiujących w październiku może być dwukrotnie liczniejszy niż wszyscy studiujący obecnie w Wałbrzychu. W kolejnych latach w budynku przy ul. Armii Krajowej może studiować łącznie kilkaset osób, czyli tyle co w latach świetności filii w Wałbrzychu. Ma być to prawdziwa, żywa filia pełna studentów. Studiujący zaś co tydzień uczestniczą w laboratoriach we wrocławskim kampusie, a warunki ich studiowania w Wałbrzychu mają być zbliżone do tych w Alma Mater.
Czytaj też o Politechnice Wrocławskiej w Wałbrzychu:
Wałbrzych: Politechnika nadal potrzebna. Będą nowe kierunki
Politechnika w Wałbrzychu: nowy status, odnowiony budynek (ZDJĘCIA)
Wałbrzych: Politechnika rozpoczyna współpracę z NSK (FOTO)

WAŁBRZYCH: CO DALEJ Z NASZYM WYDZIAŁEM POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ?

POLITECHNIKA WROCŁAWSKA NADAL U NAS BĘDZIE. I WIĘCEJ
WAŁBRZYCH: WAŻĄ SIĘ LOSY WYDZIAŁÓW POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ


Elżbieta Węgrzyn