3 stycznia 2022 podczas konferencji prasowej pod wałbrzyskim Ratuszem swoje stanowisko wobec projektów zmian prawa oświatowego przedstawili reprezentanci samorządów, nauczycieli, rodziców oraz organizacji społecznych.

Jutro, 4 stycznia o godzinie 15:00 na posiedzeniu Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisji Obrony Narodowej odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym znanego jako Lex Czarnek. Projekt, który umacnia władzę kuratorów, ogranicza autonomię szkół i odbiera rodzicom, uczniom i wspólnotom lokalnym wpływ na to, co się dzieje w szkołach, może być głosowany w Sejmie jeszcze przyszłym tygodniu.

- Proponowana nowelizacja prawa oświatowego tworzy partyjną szkołę strachu zarządzaną przez kuratora, a nie przez samorząd i środowisko szkolne. Poprzednie dwie próby rozpoczęcia prac nad ustawą nie powiodły się, dlatego wspólnie z innymi samorządowcami, partnerami społecznymi oraz całym środowiskiem szkolnym – nauczycielami, dyrektorami, rodzicami i uczniami, apelujemy do posłów i posłanek o odrzucenie projektu Lex Czarnek - apelował podczas spotkania Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.


Warto przypomnieć, że radni Rady Miejskiej Wałbrzycha stanowczo sprzeciwili się proponowanym przez obecny rząd zmianom w ustawie Prawo oświatowe. Wystosowano w tej sprawie apel, który 30 września 2021 omawiano na sesji i poddano głosowaniu. Oto jego treść - Rada Miejska Wałbrzycha kontra 'lex Czarnek'.

Wcześniej, bo 25 czerwca 2021 odbyło się spotkani protestacyjne zorganizowanego przy głównym skrzyżowaniu Piaskowej Góry. W dzień zakończenia roku szkolnego protestowano przeciwko sytuacji w polskiej edukacji i proponowanym przez rząd kierunkom zmian w niej - Piaskowa Góra: Protestowali przeciwko zmianom w edukacji [FOTO].


Dzisiejsze wałbrzyskie spotkanie skomentowały:

Senatorka Agnieszka Kołacz-LeszczyńskaPosłanka
Izabela Katarzyna Mrzygłocka