Aż 12 konkursów na stanowiska dyrektorskie w wałbrzyskich szkołach odbyło się i tyleż właśnie placówek rozpoczyna rok szkolny 2021/2022 z nowym szefem. Również 12 nowych nauczycieli mianowanych z miejskich placówek złożyło 1 września 2021 roku ślubowanie. Zobaczcie zdjęcia z tej uroczystości.

Zaczęli rok szkolny

Ubiegły rok szkolny w czasie pandemii nie był łaskawy dla szkół. - To był strasznie trudny czas dla dzieci, dla młodych i dla was nauczycieli. Konsekwencje nauki zdalnej i lockdawnu są pamiętne, żeby tego ponownie uniknąć trzeba się zaszczepić. Szczepionka jest jedynym dostępnym sposobem na uniknięcie ciężkiego przebiegu choroby i powikłań - przypominał prezydent Roman Szełemej i apelował do dyrektorów i pedagogów o promowanie szczepień. Włodarz przypomniał też prowadzony z sukcesem miejski program szczepień i oszacował, że lockdawnu można uniknąć tylko dzięki niemu. - To program najważniejszy na pierwszą połowę roku szkolnego, po to byśmy mogli wreszcie stwierdzić, że mamy za sobą już najgorsze - zaznaczał prezydent.  

Dziś 15 miejskich szkół podstawowych, czyli 7 podstawówek samodzielnych i 7 w zespołach szkolno-przedszkolnych oraz szkoła specjalna; a także szkoły ponadpodstawowe (4 licea, 3 technika, 3 szkoły branżowe I st. i szkoła II st. oraz szkoła specjalna i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii) zaczynają nowy rok szkolny. To także ważny moment dla 11 placówek przedszkolnych (2 samodzielnych, 7 w zespołach szkolno-przedszkolnych i 2 w zespole przedszkoli).
Łącznie w naszym mieście objętych jest edukacją 1247 przedszkolaków, 6166 dzieci ze szkół podstawowych oraz 4164 młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Na swoje stanowiska pracy z młodzieżą wróciło też 1313 nauczycieli i 297 osób z obsługi oraz administracji edukacji. 1 września to pamiętna chwila dla uczniów klas pierwszych; w szkołach podstawowych mamy ich w tym roku 678 w 34 oddziałach, zaś w szkołach ponadpodstawowych 1095 w 37 oddziałach.

Prezydent przypomniał najważniejsze projekty twarde i miękkie prowadzone obecnie w wałbrzyskich szkołach i przedszkolach, a wśród nich przebudowę byłego domu dziecka na potrzeby Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, wakacyjne remonty w szkołach, a także projekt przygotowania przedszkola na Podgórzu, gdzie przy ul. Reymonta we wrześniu 2022 zacznie pracę przedszkole na 75 dzieci. 

Zaczęli rok szkolny w nowej funkcji

Jak wyjaśniła Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha, mamy za sobą wyjątkowy czas, w którym w mieście odbyło się aż 12 konkursów na stanowiska dyrektorskie w szkołach. To było prawdziwe wyzwanie dla wałbrzyskiego Wydziału Edukacji. Podołano mu i pożegnano dwóch dyrektorów, wśród nich dr Ryszarda Janasa, który z Zespołem Szkół Politechnicznym Energetyk był związany od 1989 roku. - Największym sukcesem jest że szkoła wcześniej górnicza przetrwała i znalazła się na rynku w nowych realiach - podsumował żegnany.
Ze stanowiska dyrektora PSP nr 5 żegnano też Arletę Lenkiewicz.

A kierownictwo 12 placówek przejęli nowi lub nowi (starzy) dyrektorzy. Oto ich lista:
Barbara Błesińska (Zespół Przedszkoli nr 1);
Renata Gibes (PSP nr 5)
Dorota Kominko-Krej (PSP nr 6)
Paweł Łuczyński (PSP nr 15)
Renata Born (PSP ZOI nr 26)
Urszula Karnasiewicz (PSP nr 28)
Leonard Górski (ZSP nr 1)
Marta Przyślewicz-Chruszcz (ZSP nr 3)
Ewa Gratzke (ZSP nr 7)

Joanna Dominiak (III LO)
Bogusław Kuta (IV LO z OIiS)
Justyna Repka Awdankiewicz (p.o. dyr. w ZSP "Energetyk")
Jolanta Ceran (ZSZS)

Również 12 wałbrzyskich nauczycieli kontraktowych przeszło niełatwy proces awansu zawodowego oraz zdało konieczny egzamin na nauczyciela mianowanego. Dziś złożyli oni ślubowanie. Oto ich lista:
 1. Maria Magdalena Bochenek (PS nr 4)
 2. Paulina Marta Bednarek (ZPS nr 1)
 3. Agata Luiza Ciechanowicz (PSP nr 5)
 4. Magdalena Elżbieta Dudzińska (PSP z OI nr 26)
 5. Monika Renata Grek (ZSP nr 4)
 6. Justyna Borecka-Augustyniak (PSP nr 23)
 7. Marcin Folc (IV LO z OIiS)
 8. Bartosz Krystian Pietrzak (II LO)
 9. Anna Wnęk-Sosialuk (ZSP nr 1)
 10. Artur Marlinga (PSP nr 6)
 11. Monika Teresa Chapman (PSP nr 5)
 12. Aneta Marzena Stokowiec (PSP nr 23)


Polecamy: Kiedy przerwy w nauce? - Kalendarz roku szkolnego 2021/2022

2020 - Wałbrzych: Szkoła w cieniu epidemii. Czy dzieci są bezpieczne? [FOTO]
Wałbrzych: Oto nasi Prymusi 2020 i wolontariusze [ZDJĘCIA i LISTA]

Elżbieta Węgrzyn