Sytuacja w miejskich placówkach edukacyjnych zmienia się z dnia na dzień. Dziś otrzymaliśmy sygnał o zamknięciu do odwołania żłobka na Piaskowej Górze.

- Proszę o sprawdzenie co z zakażeniami w wałbrzyskich żłobkach. Na stronie żłobka z Piaskowej Góry jest informacja o zamknięciu żłobka. Czy miasto zamknęło wszystkie żłobki? - pyta zaniepokojona nasza Czytelniczka. Istotnie, na stronie Żłobka Samorządowego nr 5 w Wałbrzychu, przy ul. Nałkowskiej widnieje informacja o treści: Drodzy rodzice od dnia 02.11.2020r. nasz żłobek będzie zamknięty do odwołania.
Okazuje się, że zamknięcie tej placówki opiekuńczej spowodowane jest... brakiem personelu. - Opiekunowie są na zwolnieniach lekarskich. Tych zdrowych było zbyt mało do zapewnienia ciągłości opieki, obecnie są na urlopach wypoczynkowych. Ta sytuacja potrwa przynajmniej do końca tygodnia - wyjaśnia Edward Szewczak, rzecznik prasowy Ratusza.

O trudnej sytuacji w wałbrzyskich szkołach mówił w ostatni czwartek prezydent Roman Szełemej podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.  - Obecnie na L4 przebywa 140-150 nauczycieli, czyli kilkanaście procent. Jeśli chodzi o personel żłobków i przedszkoli, sytuacja zmienia się dynamicznie. Wczoraj w kolejnym żłobku i przedszkolu pojawiło się ognisko, przerzucamy personel. (więcej na ten temat -Wałbrzych: Nauczyciele na chorobowym, żłobek zamknięty... )

Włodarz dodawał, że sytuacja jest zmienna, jednak problem kadrowy trwa. Sprawdziliśmy, jak jest obecnie z frekwencją pedagogów i opiekunów w szkołach. - Obecnie w żłobkach opiekunów na zwolnieniach lekarskich mamy 10, natomiast wszystkich nauczycieli z 28 placówek opiekuńczych i edukacyjnych na zwolnieniach 2 listopada przebywało 117 osób. Najwięcej w PSPS nr 10 - 10 osób i w ZS nr 7 - 12 - wylicza Szewczak. Większość zwolnień lekarskich opiekunów i pedagogów nie jest związana z tym, że przechodzą COVID.
Ze wzmiankowanego żłobka jedna osoba ma tę jednostkę chorobową stwierdzoną testem, problem ten dotyczył też (zgodnie z danymi na 2 listopada) czterech wałbrzyskich nauczycieli. Pozostali są na zwolnieniach lekarskich z innych względów zdrowotnych.   


Elżbieta Węgrzyn
fot. ilustracyjne Elżbieta Węgrzyn