Data wydarzenia: 12.10.2018 08:00 - 13.10.2018 18:00
Miejsce wydarzenia: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Już 27 grup informatyków i programistów zgłosiło się do Hackathonu 2, który odbędzie się w Wałbrzychu 12 - 13 października 2018. Na tworzone przez nich rozwiązania już zapotrzebowanie zgłosiły miejskie spółki w Wałbrzychu. Co dzięki nim nasze miasto może zyskać?

- Wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłorocznej edycji Wałbrzyskiego Software Hackathonu. Obecnie mamy już 27 zgłoszeń grup zainteresowanych uczestnictwem, a na zainteresowanych tworzeniem nowych rozwiązań i aplikacji czekamy do 4 października do godz. 23.59. Tym razem młodzi programiści będą mieć na pracę twórczą 36 godzin, a nad ich działaniami czuwać będzie po kilku opiekunów na zmianę - zaznacza Maciej Jonek, opiekun kuźni talentów CityLab w Wałbrzychu.

Wałbrzyska kuźnia talentów programistycznych działa na terenie Starej Kopalni od sierpnia tego roku nieprzerwanie zaś wspólne spotkanie na rzecz tworzenia nowych programów i aplikacji to już cykliczna wałbrzyska impreza znana pod nazwą Hackathonu. Pierwsza jej edycja ukazała miejski i lokalny potencjał, druga ma już odpowiadać na miejskie potrzeby. - Hackathon to nowy model wychodzenia urzędników do ludzi, a także kontaktu dużych firm takich jak Nokia z programistami. Chcemy pokazać, że chcemy, by zostali w Wałbrzychu i działali na rzecz lokalnej społeczności.... Nie chcemy ich "kraść" - mówi Konrad Fuławka, dyrektor ds. innowacji we wrocławskiej Nokii. Nokia współpracuje z Wałbrzychem nie tylko na zasadzie współpracy edukacyjnej, ale testuje też nowe rozwiązania, które mogą usprawnić działanie miejskich spółek. - Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania. W ciągu czterech najbliższych miesięcy zakończymy budowę systemu segregacji odpadów na ul. Beethovena, a od sierpnia testujemy nowy system monitorowania zbiórki i odbioru odpadów z miejskich cmentarzy komunalnych. Dzięki nowej technologii optymalizowany jest transport i odbiór odpadów z nich, mamy nadzieję, że dzięki Hackathonowi znajdzie się sposób na łatwy kontakt z mieszkańcami wskazujący im jak legalnie pozbyć się odpadów np. wielkogabarytowych, a także by usprawnić naszą sprawozdawczość - mówi Bogdan Stanek-Prezes Zarządu MZUK sp. z o.o. 

Na nowe rozwiązania czekają też inne miejskie spółki a także rodzący się Inteligentny System Transportowy w Wałbrzychu. MZUK planuje też wprowadzić system odbioru popiołu od mieszkańców dzielnic "starego Wałbrzycha", o napełnieniu pojemników z tym surowcem może poinformować zintegrowana aplikacja.

Młodzi pasjonaci  będą mogli wykorzystując otwarte bazy dany, które udostępnia UM mieli okazję stworzyć aplikację, która podniesie komfort życia mieszkańców miasta. Będą pracować w 2 - 4-osobowym zespole. Wszystkie prace oceni Jury, a zwycięzca lub zwycięski zespół zdobędzie nagrodę główną. Najważniejsze jednakże w Hackathonie jest wspólne twórcze myślenie i stworzenie porozumienia między indywidualnościami programistycznymi. Jeśli przy okazji imprezy powstaną rozwiązania typu Smart City, będzie to wspaniały bonus dla naszego miasta.

Hackathon potrwa od 12 października do 13 października na terenie Starej Kopalni, zgłosiły się doń grupy licealistów, studentów i gimnazjalistów. Łączy ich pasja do programowania i chęć wspólnego tworzenia. Co z tego spotkania pasjonatów wyniknie? Dowiemy się wkrótce.

Polecamy:
Wałbrzych: Uczestnicy Hackatonu stworzyli sztuczną inteligencję
Wałbrzych - uczestnicy Hackathonu wciąż przy komputerach (FOTO)


Elżbieta Węgrzyn

fot. archiwalne Magdalena Sakowska.