Jak rozbudzić ciekawość dziecka, zachęcić do odkrywania świata i rozwinąć jego pasję do poznawania nowych technologii? Jak dokonać tego motywująco, w przyjaznej atmosferze przy użyciu atestowanych narzędzi i pod okiem sprawdzonego trenera? W Wałbrzychu powstało miejsce łączące te zalety. Do KidsTech można zapisać dziecko od przedszkolaka po nastolatka.

Blisko i kreatywnie


- Pomysł na powstanie KidsTech powstał dzięki mojemu 10-letniemu synowi. Chciałam go zapisać na ciekawe i rozwijające zajęcia pozalekcyjne, ale szybko okazało się, że to co go interesuje, czyli m.in. roboty, programowanie i drony nie są rozpowszechnione w Wałbrzychu. Szybko okazało się, że inni rodzice też poszukują podobnych propozycji i nierzadko dowożą na zajęcia swoje ciekawe najnowszych technologii dzieci do Wrocławia - mówi Joanna Kaszuba, prezes zarządu KidsTech Sp. z o.o. We współczesnych szkołach, nawet najlepiej wyposażonych, dziecko nie zacznie nauki programowania od przedszkola, nie ma szans na regularne zajęcia z robotyki z użyciem dedykowanych edukacyjnyc

h rozwiązań w połączeniu z najnowszymi technologiami, samodzielne konstruowanie dronów i innych maszyn z dostosowanych do wieku seriami zestawów LEGO® Education, MAKEBLOCK Education czy Horizon Educational.

Zawsze można młodemu odkrywcy kupić taki, czy inny gadżet na własność, ale w domu, bez motywującego do rozwiązywania problemów doświadczonego trenera pracującego z eksperckim wsparciem metodycznym i zachęcającej do rywalizacji grupy rówieśników każde ciekawostki szybko się nudzą. - Świat tak szybko się zmienia, że nasze dzieci będą pracować w zawodach, których nazw jeszcze nie wymyślono, dlatego najlepszym wsparciem od wczesnego dzieciństwa jest pomoc w rozwijaniu ich naturalnej ciekawości poznawania świata oraz kształtowania umiejętności z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrody, technologii, inżynierii, przedmiotów artystycznych i matematyki. Tym właśnie zajmujemy się w KidsTech - wyjaśnia szefowa innowacyjnej firmy. Amerykanie ujęli te umiejętności w słowie STEAM, co jest skrótem od Science, Technology, Engineering, Art and Math. Dzięki rozbudzeniu ciekawości podstawami tych nauk młody człowiek oswaja się z nowymi technologiami, uczy się rozumowania przyczynowo-skutkowego, obserwacji i prognozowania, a przede wszystkim kreatywnego rozwiązywania problemów. Wszystko to dostępne jest już w postaci warsztatów tematycznych i cykli edukacyjnych w Wałbrzychu w nowo powstałym Centrum Robotyki, Programowania i Nowych Technologii KidsTech w Starej Kopalni oraz działającym już od jakiegoś czasu KidsTech bawimy się nauką przy ul. Wrocławskiej 113 również w Wałbrzychu.


Indywidualnie i grupowo

- Na zajęcia można zapisać już dziecko w wieku przedszkolnym, czeka na nie cykl warsztatów Przedszkolaki Robociaki. Odbywają się one na ul. Wrocławskiej 113 i są początkiem przygody z poznawaniem świata, rozwijaniem wyobraźni konstruowaniem i testowaniem, a przez to rozwiązywaniem ciekawych problemów. Proponujemy cykle cotygodniowych spotkań popołudniowych i sobotnich. Ich długość oraz forma dostosowana jest do wieku, a zajęcia pod okiem trenera są zabawą nauką. Starszych odkrywców zapraszamy do naszej nowej siedziby na terenie Starej Kopalni - wyjaśnia Joanna Kaszuba.
Firma KidsTech rozpoczęła działanie na początku 2018 roku i jej pierwszy semestralny cykl cieszył się sporym zainteresowaniem. Teraz innowatorzy kierują swoją ofertę porannych cykli tematycznych również do szkół i grup zorganizowanych. Co ciekawe, wszystkie roboty, zestawy Scottie Go! i inne pomoce młodych odkrywców testuje najpierw Szymon syn pani Joanny. Robotyka, programowanie, budowa i programowanie dronów, technologia projektowania i druku 3D i konstruowanie interesuje w równym stopniu chłopców i dziewczynki. Są też grupy zdominowane przez dziewczęta, które nie stronią od inteligentnych robotów i cieszą się sybkimi efektami swoich działań. - Bawią się i przy okazji uczą, ale bez książek, a poprzez własne odkrycia i zdobywanie doświadczeń. Uczą się też współpracować w dwuosobowych zespołach, a także rywalizować, ale przede wszystkim miło i pożytecznie spędzać czas pod okiem trenerów z doświadczeniem pedagogicznym - zaznacza prezes firmy.
Dodatkowo, wypracowano formułę kreatywnych jednodniowych (2 x 1,5 h) warsztatów dla dzieci i młodzieży 7 - 15 lat pod hasłem Smart City 3.0, podczas których młodzi mieszkańcy regionu mają szansę zrozumieć technologię XXI wieku dotyczącą takich aspektów miejskiego życia, jak transport, ekologia czy energetyka odnawialna. One wszystkie leżą u podstaw tworzenia i rozwoju aglomeracji jutra.
- Cieszymy się ze współpracy ze Starą Kopalnią i bliskością wałbrzyskiego City Lab. Wierzymy, że dzięki KidsTech młodzi wałbrzyszanie nie tylko lepiej radzą sobie w szkole i będą w przyszłości działać w w City Lab, ale zyskają kompetencje potrzebne do stawiania czoła wyzwaniom XXI wieku - dodaje pani Joanna. 

Trwają zapisy na rozwijające STEAM-owe umiejętności zajęcia popołudniowe w KidsTech. Przygotowano zniżki dla rodziców zapisujących pociechy na kilka cykli tematycznych lub zapisujących kilkoro młodych odkrywców. Decyzję o przystąpieniu do kursu podejmuje rodzic z dzieckiem po pierwszych zajęciach.  Elżbieta Węgrzyn