Dziś i jutro trwa VI Festiwal Wizualny przygotowywany przez nauczycieli i uczniów III LO im. M. Kopernika w Wałbrzychu. Przewidziano warsztaty i projekcje z czasem i japońską anime w tle. A jaki kot jest najsłynniejszym kotem srebrnego ekranu?


W Teatrze Dramatycznym uroczyście otwarto Festiwal Wizualny przygotowywany przez nauczycieli i uczniów III LO im. M. Kopernika, tym razem pod hasłem „Wbrew wskazówkom zegara”. W tym roku organizatorzy zdecydowali się podjąć temat czasu, zarówno od strony dosłownej, jak i filozoficznej. Temu tematowi poświęcone są zarówno projekcje filmowe, jak i część wykładów oraz temat konkursu fotograficznego.Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Kinga Kuśtak – III Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu;

II miejsce – Maciej Grobelny;

III miejsce – Sara Majewska – Społeczne Gimnazjum Edukacji Europejskiej w Kamiennej Górze.


Wyróżnienia:

Nadia Suchecka – Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju;

Wiktoria Malczewska – Szkoła Podstawowa w Starych Bogaczowicach;

Daria Majewska – III Liceum Ogólnokształcące w Wałbrzychu.Jak co roku na uroczystości otwarcia pojawił się film. W tym roku padło na dokument „Kedi. Sekretne życie kotów” – portret kotów żyjących w Stambule autorstwa tureckiej reżyserki, Ceydy Torum. A przed filmem, w ramach wprowadzenia, goście uczestniczyli w krótkim filmoznawczym wykładzie prowadzonym przez nauczycieli III LO: Michała Ceterę i Tomasza Smejlisa. Pojawił się w nim przygotowany przez obu panów subiektywny ranking filmowych kotów.Najsłynniejsze filmowe koty (i kotowate):

10. Garfield. Lubią go ponoć tylko śpiochy i wredni ludzie.
9.   Kot Bob. Żyjący rzeczywiście na ulicy ze swoim panem, muzykiem, uzależnionym niegdyś od narkotyków, który z tego uzależnienia go wyciągnął i jest kocim rekordzistą You Tube. Lubi tuńczyka, włóczęgę i szalik.
8.   Kot pupilek Blofelda, etatowego przeciwnika Jamesa Bonda w filmach serii. Od tej pory negatywna postać musi mieć kota. Ale czy na pewno od tej pory?
7.   Tygrysek z "Kubusia Puchatka". Postać niebezpieczna, ucieleśnione ADHD, uwielbiane przez dzieci.
6.   Różowa pantera - kto dziś pamięta film o brylancie i gapowatym francuskim inspektorze... a ta postać pojawiająca się w 2,5-minutowym filmiku animowanym ozdabiającym czołówkę tej produkcji zrobiła spektakularną karierę solo jako bohaterka kreskówek, inspiracja tysięcy gadżetów i dziś jest rozpoznawana wszędzie.
5.   Kot z Cheshire - przygody Alicji w Krainie Czarów. Chyba jest z nim coś nie tak.
4.   Irena Galler z filmu "Ludzie Koty". W tej opowieści o kotołakach z 1942 roku nic nie ma sensu, ale Nastazja Kinsky jest taka piękna. Sześć łapek w sześciołapkowej skali.
3.   Kot ze "Śniadania u Tiffany'ego". Lubił masować plecy swojej pani. Najbardziej rozpieszczony i najbardziej przemoczony kot w historii kina.
2.   Kobieta Kot, ucieleśnienie femme fatale z serii filmów o Batmanie, grana przez najsłynniejsze aktorki, rok urodzenia 1940.
2.   Ex aequo: lwy i tygrysy z rzymskich aren. Lubią Nerona, nie lubą gladiatorów z ostrymi narzędziami.
1.   Jonesy - zawodowy survivalista, kot głównej bohaterki "Obcego: ósmego pasażera Nostromo" granej przez Sigourney Weaver. Najstarszy kot w Hollywood, bo był w hiperśnie przez 57 lat. Gorszy od ksenomorfa, który atakuje otwarcie, specjalista od wystawiania ludzi na żer, żeby samemu przeżyć.

Organizatorzy o festiwalu:

Wszystko przemija, czasu nie sposób pokonać. Takie przeświadczenie jest jednym z aksjomatów kultury. Znikomość człowieka i jego dzieł wobec upływających lat i wieków zdaje się być niepodważalne. Tymczasem na przekór takim stwierdzeniom podczas szóstej odsłony Festiwalu Wizualnego chcemy zastanowić się, czy czas da się powstrzymać. Wszak już Herbert George Wells, jeden z ojców fantastyki naukowej zauważył, że „czas jest tylko szczególną formą przestrzeni”. Choć podróże w czasie to wciąż jedynie pobożne życzenia, to przecież nauka nie zaprzecza im. Skoro czas jest przestrzenią, można po nim podróżować, przemierzać go, nawet jeśli jest to podróż jedynie w wymiarze symbolicznym. Dlatego hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu brzmi: „Wbrew wskazówkom zegara”.

Przez trzy dni festiwalu czas będzie głównym bohaterem naszych rozważań. Projekcje, głównie współczesnego kina fabularnego, odnosić się będą do przewodniego tematu imprezy. Przy czym, podobnie jak rok wcześniej jeden z dni festiwalowych poświęcony zostanie wybranemu zjawisku filmowemu. Tym razem w kręgu naszego zainteresowania znajduje się japońska animacja, popularne anime. Zmierzymy się z narosłymi wokół tematu stereotypami i mitami, starając się przedstawić produkcje niebanalne, ambitne i nietypowe. Równolegle do projekcji filmowych w ciągu dwu dni odbędą się wykłady, prelekcje i zajęcia warsztatowe związane z tematem Festiwalu.Program imprezy:

28.05.2018:
10.00-14.00 - CZAS W KULTURZE - BLOKI PROJEKCYJNE I WARSZTATOWE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA
29.05.2018:
10.00-14.00 AZJA W KINIE I KULTURZE - BLOKI PROJEKCYJNE I WARSZTATOWE W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA.


- Tradycyjnie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wałbrzycha i okolic. Bez względu na wiek i doświadczenie - mówią organizatorzy.

Czytaj też:
STUDNIÓWKA 2018 WAŁBRZYCH III LO - BAL W STAREJ KOPALNI (FOTO)
III LO: KTO NAJLEPSZY W FINALE KONKURSU WIEDZY O SAMORZĄDZIE TERYTORIALNYM?


Opr. i foto: Magdalena Sakowska