Fabryka Toyoty podpisała z Zespołem Szkół Nr 5 w Wałbrzychu umowę o współpracy dydaktycznej. Co mają zyskać uczniowie?


Jak informują przedstawiciele Toyoty, współpraca polegać będzie na wsparciu fabryki w procesie dydaktycznym uczniów technikum kształcących się w zawodzie technik mechatronik. Pomoc będzie realizowane między innymi poprzez: organizację wizyt zawodoznawczych dla uczniów, dodatkowe szkolenia na zasadach określonych w odrębnych porozumieniach, wsparcie szkoły w modyfikacji programów nauczania oraz stworzenie możliwości zatrudnienia w ramach umowy o pracę po ukończeniu szkoły.Dzięki umowie podpisanej przez prezesa fabryki Dariusza Mikołajczaka, dyrektor szkoły Iwonę Hnatiuk oraz wiceprezydent Wałbrzycha Sylwię Bielawską oficjalna współpraca między Toyotą a szkołą w wyżej wymienionym zakresie rozpoczyna się w październiku.- Zawody automatyka i mechatronika to zawody przyszłości. My również będziemy potrzebować coraz więcej pracowników, którzy rozumieją zasady działania układów mechatronicznych i potrafią programować oraz modyfikować funkcjonalność maszyn i robotów i łączyć je w systemy – podkreśla prezes fabryki Toyoty Dariusz Mikołajczak.

- Chcemy, aby nasi uczniowie odbywali praktykę  w nowoczesnym zakładzie pracy i mieli styczność z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi na rynku. Umowa z Toyotą pozwala na stały kontakt uczniów z praktyczną stroną nauki zawodu, na czym nam szczególnie zależy – dodaje dyrektor szkoły Iwona Hnatiuk.Jak informują przedstawiciele Toyoty, w
sparcie w procesie edukacyjnym mechatroników to kolejny element współpracy pomiędzy fabryką a szkołą. Od początku  funkcjonowania wałbrzyski zakład przekazuje silniki i skrzynie biegów, które służą uczniom szkoły jako pomoce dydaktyczne. Do tej pory przekazał na ten cel kilkadziesiąt produktów. W 1999 roku Toyota przekazała szkole obrabiarkę - maszynę sterowaną numerycznie, w 2009 Toyotę Avensis oraz w 2015 roku Toyotę Aygo, które wcześniej wykorzystywane były do celów testowych.

Poza tym co roku kilku uczniów III klasy technikum w zawodzie technik mechatronik ma możliwość odbywania praktyki zawodowej, m.in. w Dziale Utrzymania Ruchu, gdzie poznają oni nowoczesne technologie produkcji w przemyśle motoryzacyjnym i biorą czynny udział w rozwiązywaniu realnych problemów powstających na liniach produkcyjnych.
Dodatkowo od 2017 roku uczniowie kierunku architektury krajobrazu w ramach zajęć praktycznych projektują przestrzenie zielone dla organizacji non-profit zgłaszających swoje pomysły do dofinansowania w konkursie grantowym Funduszu Toyoty. Dzięki temu mają oni możliwość praktycznego wykorzystania wiedzy nabytej w szkole oraz realizacji rzeczywistego projektu zagospodarowania przestrzeni zielonej.


Czytaj też:
PIASKOWA GÓRA: SIŁOWNIA MÓZGU JUŻ OTWARTA. CO DALEJ? (FOTO)
KONKURS FUNDUSZU TOYOTY: NA STARCIE DOTACJA NAWET DO 20 000 ZŁ
WAŁBRZYCH: TOYOTA URUCHOMIŁA U NAS OŚRODEK BADAŃ ZA 19 MLN ZŁ (FOTO)

Wałbrzych Toyota: rozbudowa fabryki, zatrudni 500 pracowników (FOTO)

FABRYKA TOYOTY Z PIERWSZYM POLSKIM PREZESEM (FOTO)
Toyota Wałbrzych: rusza produkcja przekładni hybrydowych (FOTO)
TOYOTA: NOWA LINIA PRODUKCYJNA JUŻ ZA KILKA TYGODNI (FOTO)

WAŁBRZYSKA TOYOTA W POSZUKIWANIU PRACOWNIKÓW
WAŁBRZYCH: TOYOTA - BĘDZIE DUŻA ZMIANA W PŁACACH?Opr. MS
Foto użyczone: Toyota Motor Manufacturing Poland