Wałbrzych: dlaczego to będzie trudny rok szkolny? (FOTO)
Brakuje pieniędzy i nauczycieli
Od kilku lat miejska inauguracja roku szkolnego ma miejsce w Sali Łańcuszkowej Starej Kopalni i tak było w poniedziałek 4 września. W otwarciu roku szkolnego 2023 wzięli udział przedstawiciele władz, miejskich instytucji, dyrektorzy i nauczyciele wałbrzyskich szkół oraz ich poczty sztandarowe. Jak mówił prezydent Roman Szełemej, minione dwa lata różniły się od poprzednich, bo do pandemii i lekcji on-line dołączyła konieczność zapewnienia możliwości nauki około 500 dzieciom i młodzieży z objętej wojną Ukrainy. A w tym roku szkolnym wcale łatwiej nie będzie, choć powody będą inne.
- Samorząd pokrywa połowę tego, co powinno zapłacić państwo i nie ma już z czego płacić nauczycielom. Jedna ze szkół wałbrzyskich płaciła dotąd milion złotych za ogrzewanie w roku szkolnym, a w zeszłym było to 4 miliony złotych. W ogóle już nie marzymy o tym, żeby coś zainwestować w jakieś remonty boisk, sal czy ogrzewania - teraz bez środków z zewnątrz nie będziemy w stanie tego zrobić. Ten rok będzie też trudny, bo po kolejnej reformie edukacji do szkół ponadpodstawowych poszło teraz półtora rocznika, a za rok będzie tylko pół. Będziemy też musieli poszukać nauczycieli, których nie ma, bo szukają sobie nowego sposobu na życie. Sytuacja, w której nauczyciele jeżdżą popołudniami jako kierowcy autobusów miejskich nie jest normalna - mówił prezydent.
Jak dodał Roman Szełemej, ogromna liczba młodzieży w klasach pierwszych szkół średnich spowodowała, że toczyła się w nich walka o dostawienie kolejnych ławek i krzeseł, o adaptowanie na klasę każdego wolnego pomieszczenia, ale raczej nie da się uniknąć dwuzmianowości.
- W tym roku liczyliśmy każde krzesło i każdą ławkę z dyrektorami i w sumie mamy 53 oddziały w szkołach ponadpodstawowych, ale w podstawowych mamy ich już o 9 mniej niż poprzednio, czyli o jedną klasę mniej w każdej szkole podstawowej - mówiła wiceprezydent Sylwia Bielawska.
Duże inwestycje czekają szkołę podstawową nr 26 na Podzamczu i I LO, Branżowe Centrum Edukacji niestety jest już po drugim unieważnionym przetargu, bo kwota dofinansowania jest za niska. II LO czeka na remont kotłowni, w III LO ma powstać pracownia klimatyczna, w IV LO już powstaje strzelnica. No i trzeba gdzieś znaleźć 75 mln na budowę nowej szkoły na Podzamczu. Jednak jest także w tym roku szkolnym, czy raczej akademickim, nowa rzecz o wyjątkowej randze.
Mnóstwo chętnych na studia, na naukę w szkołach średnich, za to w podstawówkach...
- Na wałbrzyską filię Uniwersytetu Medycznego zgłosiło się 500 chętnych na 50 miejsc. To młodzi ludzie z całej Polski z liczbą punktów większą niż jest wymagana na Uniwersytecie Warszawskim czy Jagiellońskim. Mamy niepowtarzalną szansę, że zacznie tu naukę 50 studentów medycyny w ośrodku o przynajmniej takim samym poziomie kształcenia, jak Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. To będzie bardzo ważne, jeśli chodzi o przyszłość opieki medycznej w naszym mieście - mówił prezydent.
Naukę w wałbrzyskich placówkach oświatowych rozpoczyna 1334 przedszkolaków, 5835 uczniów podstawówek i 4801 uczniów szkół ponadpodstawowych. 453 uczniów jest z Ukrainy. O ile uczniów liceów, techników i szkół branżowych jest o 535 więcej niż rok temu, to w podstawówkach jest już o 1340 mniej dzieci niż w ubiegłym roku szkolnym, bo dociera tam niż demograficzny. 2219 uczniów rozpoczęło naukę w pierwszych klasach. Było 1150 absolwentów podstawówek i 2000 chętnych do szkół ponadpodstawowych, z czego 30% spoza naszego miasta. 1493 uczniów zacznie edukację w 53 oddziałach szkół średnich, ale tylko 726 uczniów w 34 oddziałach szkół podstawowych. O ile w szkołach ponadpodstawowych przybyło 10 oddziałów, to w podstawówkach ubyło 9.
Nie tylko uczniowie zaczynają znikać. W szkołach pracuje 1343 nauczycieli oraz 301 osób ze szkolnej administracji i obsługi. Sporo pedagogów to emeryci, bez których nie dałoby się kontynuować działalności edukacyjnej - obsługują 19 etatów w podstawówkach i 39 w szkołach średnich. A wakaty w wałbrzyskich placówkach oświatowych to dziś 17,43 etatu w podstawówkach i 10,39 w szkołach średnich.
W czasie uroczystości nominacje na stanowisko dyrektora otrzymały
- Katarzyna Niewęglowska - PS nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi,
- Urszula Gruner - PSPS nr 10 (ul. Ogrodowa),
- Iwona Początek - ZSP nr 5,
- Gabriela Cynk-Kwiatkowska - Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii,
- Agnieszka Wysztygiel - p.o. dyrektora ZPS nr 1.
Rok temu:
Wałbrzych: to rozpoczęcie roku szkolnego inne niż przedtem (FOTO)
Czytaj też:
Wałbrzych: kryzys kadrowy dotyka także nasze szkoły?
Wałbrzych był dla nich oazą radości i spokoju (FOTO)
Wałbrzych: 400 nowych uczniów, ożyje też przedszkole (FOTO)
Podgórze: piątki miało nie być, a świętuje jubileusz! (FOTO)
Wałbrzych: Nagrody, podziękowania dla pedagogów i dyrektorów [ZDJĘCIA]
Wałbrzych: Nowi dyrektorzy i nauczyciele mianowani [FOTO]
Opr. i foto: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj