Miejskie zakończenie roku szkolnego z podsumowaniem, udziałem gości i rozdaniem nagród najlepszym uczniom odbyło się w tym roku w PSP nr 2 im. Orła Białego na Białym Kamieniu. Rok szkolny w Wałbrzychu ukończyło w sumie 10 531 uczniów szkół publicznych i 2381 – prywatnych.


Łatwo nie będzie

W zakończeniu roku wzięli udział przedstawiciele władz miasta, województwa, parlamentarzyści, dyrektorzy szkół i nauczyciele, a także uczniowie, w tym laureaci tytułu Prymus 2017 dla najlepszych w nauce, które to wyróżnienie odebrało podczas uroczystości 13 uczniów wałbrzyskich podstawówek, 10 gimnazjalistów i 8 uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jak podkreślał prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, przed wałbrzyskimi szkołami trudny okres likwidacji gimnazjów i rozszerzenia szkół podstawowych oraz ponadgimnazjalnych. – Przed nami rok niełatwych decyzji i wyborów. Staraliśmy się z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami tak przygotować tę zmianę, żeby była jak najmniej uciążliwa. Jednak wiadomo, że w niektórych szkołach może być za mało dzieci. Chcemy te zmiany uczynić mniej dramatycznymi, jeśli chodzi o miejsca pracy, o zatrudnienie. Mamy nadzieję, że Wałbrzych będzie jednym z tych miast, gdzie te zmiany staną się mniej dokuczliwe.

O obawach środowiska nauczycielskiego i deklaracjach ministerialnych pisaliśmy tutaj:

ZNP O REFORMIE: TYSIĄCE NAUCZYCIELI TRAFI NA BRUK

WAŁBRZYCH: ZMIANY W ZS NR 4 I SZKOŁACH DLA DOROSŁYCH
KONTROWERSJE WOKÓŁ ZMIANY SIECI WAŁBRZYSKICH SZKÓŁ
STRAJK W SZKOŁACH WAŁBRZYCHA I POWIATU
ZWIĄZKI ZANIEPOKOJONE LIKWIDACJĄ WAŁBRZYSKICH GIMNAZJÓW
WAŁBRZYSCY NAUCZYCIELE TRAFIĄ NA BRUK
MINISTER EDUKACJI: REWOLUCJA W KSZTAŁCENIU ZAWODOWYM
W SZKOŁACH NOWE ETATY, INTERNET SZEROKOPASMOWY I WYPOSAŻENIE


Trochę statystyki

Jeśli chodzi o przyszłych wałbrzyskich uczniów, w Wałbrzychu funkcjonuje 6 samorządowych żłobków i 1 niepubliczny, a w nich jest zapisanych 345 maluchów.

Nieco starsi przyszli uczniowie: w naszym mieście jest 6 przedszkoli samorządowych, w tym od września dwa nowe, w zespołach szkolno-przedszkolnych z PSP nr 17 na Sobięcinie i PSP nr 30 na Starym Zdroju. Do tych przedszkoli uczęszcza 458 dzieci, w tym do dwóch nowych 175. W mieście działają też 23 przedszkola niepubliczne, dofinansowywane z budżetu miasta, do których uczęszcza 1943 dzieci – o 80 dzieci więcej niż w roku szkolnym 2015/2016, więc może najgłębszy niż demograficzny mamy już za sobą.

Jeśli chodzi o szkoły podstawowe, naukę w klasach pierwszych 14 wałbrzyskich placówek rozpoczęło w kończącym się właśnie roku szkolnym 515 dzieci, o 565 mniej niż rok wcześnie, a ta duża różnica była spowodowana pójściem do klas pierwszych siedmiolatków i sześciolatków. Ogółem w podstawówkach uczyło się 5380 dzieci, niestety o 392 mniej niż w roku szkolnym 2015/2016. Wzrost liczby uczniów odnotowały natomiast trzy podstawówki niepubliczne – chodziło do nich 629 dzieci, o 192 więcej niż rok temu.

W 10 kończących swoją działalność gimnazjach uczyło się w minionym roku szkolnym 2037 nastolatków, z czego 837 w pierwszych klasach. W czterech niepublicznych gimnazjach uczyło się w sumie 121 uczniów, o 16 mniej niż rok wcześniej.

W 8 szkołach ponadgimnazjalnych uczyło się 3114 młodych ludzi, o 51 mniej niż w poprzednim roku szkolnym. Niepubliczne szkoły przedmaturalne o różnym charakterze, także te dla dorosłych, liczyły w Wałbrzychu 1631 słuchaczy, o 44 mniej niż rok wcześniej.

 
W minionym roku szkolnym w szkołach, nad którymi nadzór sprawuje miasto, było 1142,5 etatów nauczycielskich, w tym 1034 etatów pełnych – o 33,5 etatu mniej niż w roku szkolnym 2015/2016.


Czytaj też:
WAŁBRZYSCY NAUCZYCIELE ŚWIĘTOWALI W KSIĄŻU (ZDJĘCIA)
NAUCZYCIELE I DYREKTORZY DOSTANĄ NAGRODY PIENIĘŻNE
MNIEJ DZIECI W WAŁBRZYSKICH SZKOŁACH

NOWI NAUCZYCIELE MIANOWANI Z WAŁBRZYCHA ŚLUBOWALI

 

Tekst i foto: Magdalena Sakowska