Porozmawiaj z Żywymi Książkami i przełam stereotypy! Co robi w Polsce uchodźca z Syrii? Czy każda Cyganka potrafi wróżyć? Czy feministki nienawidzą mężczyzn? O czym marzy rodzic osoby homoseksualnej? Na te i wiele innych pytań uzyskasz odpowiedź podczas ósmej już edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu, która już 18 i 19 października 2018 r. odbędzie się w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk”.

Żywa Biblioteka to międzynarodowy projekt edukacyjny, który umożliwia wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowany w 2000 r. w Danii obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach na całym świecie. Został uznany przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. Główną ideą projektu jest propagowanie wartości takich jak otwartość, szacunek i różnorodność.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp. W trakcie najbliższej edycji Żywej Biblioteki w Wałbrzychu będzie można porozmawiać m.in. z:

- Agnostyczką,
- Byłym uzależnionym,
- Cyganką/Romką,
- Feministką,
- Gejem,
- Hazardzistą,
- Lesbijką,
- Mamą Geja,
- Osobą HIV+,
- Osobą chorującą psychicznie,
- Osobą niepełnosprawną,
- Osobą z depresją i zaburzeniami lękowymi,
- Osobą z rozbitej rodziny,
- Patriotką,
- Syryjskim Uchodźcą,
- Trzeźwym Alkoholikiem,
- Ukrainką,
- Ukraińcem,
- Weganinem,
- Weganką,
- Wisznuistką oraz Żydem.

Każdy Czytelnik w rozmowie z Żywą Książką będzie miał okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.

Żywa Biblioteka w Wałbrzychu odbędzie się 18 i 19 października 2018 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Zespole Szkół Politechnicznych „Energetyk” przy al. Wyzwolenia 5.

Żywa Biblioteka jest organizowana w ramach projektu „Wielokulturowy Wałbrzych” współfinansowanego ze środków Gminy Wałbrzych oraz „Wielokulturowy Dolny Śląsk” współfinansowanego z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Organizatorem lokalnym Żywej Biblioteki jest Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej, Zespołem Szkół Politechnicznych „Energetyk” oraz Stowarzyszeniem Różnorodności Społecznej „UP-DATE”.

Żywa Biblioteka/Human Library Wałbrzych odbywa się pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara, Human Library Organization oraz Sieci Żywa Biblioteka Polska.


oprac. ELW
fot. użyczone