Wystarczyło kilka tygodni, trochę funduszy i wsparcia ludzi dobrej woli oraz mozolnej pracy wolontariuszy, by przy obserwatorium astronomicznym sióstr niepokalanek na Sobięcinie powstał Eko-Astro-Lab - edukacyjny labirynt stanowiący model Układu Słonecznego. Tutaj nauka astronomii będzie wspaniałą przygodą.

21 czerwca, w przeddzień zakończenia roku szkolnego siostry podziękowały sponsorom i wolontariuszom za tygodnie działań przy realizacji projektu "Eko-Astro-Lab" z altaną zwaną astromatem i labiryntem będącym modelem Układu Słonecznego z modelami planet w skali oraz Słońcem. - "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne..." - tą myślą Mikołaja Kopernika przywitała gości siostra Dorotea, dyrektor liceum sióstr niepokalanek na Sobięcinie. - Równo rok minął odkąd oddaliśmy do użytku nasze obserwatorium, teraz będziemy mogli również błądzić po labiryncie - wspomina siostra Dorotea. Dyrektor szkoły złożyła podziękowania wszystkim instytucjom i osobom prywatnym, które przyczyniły się do realizacji tego błyskawicznie zrealizowanego projektu, zostali oni obdarowani wypiekiem sióstr - piernikiem ozdobionym lukrowanym Układem Słonecznym. 


W oczekiwaniu na Kopernika

Działania na gruncie przy obserwatorium rozpoczęły się wiosną, lecz gros prac wykonano w ciągu ostatniego miesiąca. Działanie dofinansowano z 8. edycji
Funduszu Toyoty "Dobre pomysły zmieniają nasz świat" - wartość projektu to 31 630 zł, dotacja wynosi 18 tys. zł. - Dziś otwieraliśmy również Ogród Sensoryczny na Piaskowej Górze. Tak w tamtym przypadku, jak i tym widzimy ogromną pasję oraz zaangażowanie w ich realizację, przez to mamy pewność, że będą one żywe. To gwarancja na ich trwałość i popularność. Mamy też nadzieję, że za kilka lat - dzięki temu labiryntowi doczekamy się na Sobięcinie astronoma rangi Kopernika - mówi Grzegorz Górski, przedstawiciel Toyoty.


Kosmiczny ogrom pracy

Po niełatwych pracach ziemnych i walką z twardymi łupkami do labiryntu trafił humus i specjalna ziemia dla iglaków. Alejki odzwierciedlające orbity planet wysypano drobnym kamieniem, a podłoże wokół drzewek wysypano korą. - Przestaliśmy w końcu liczyć worki wysypanej kory, wsadziliśmy 550 iglaków, które w bezdeszczowe dni codziennie podlewamy specjalnie ustaną wodą. Za dwa lata podrosną na tyle, że labirynt nabierze ostatecznego kształtu. Nad wykonaniem projektu pracowało około 30 osób, w różnym czasie. Nasz kapelan działał z łopatą i grabiami, pomagał nam też jako kierowca. Część sióstr i dziewczęta pracowały przy sadzeniu, inne wspierały nas przygotowując posiłki dla sadzących i wysypujących na alejki kamienie oraz korę - opowiada siostra Dorotea.Siostry wsparł też lokalny biznes, dzięki ich hojności labirynt zdobi nazwa, a wewnątrz ustawiono tablice edukacyjne i oczywiście modele planet. Sponsorzy ufundowali model Słońca z piaskowca i kamiennego Jowisza oraz Saturna. Przewóz strzegomskich kamieni był wyzwaniem samym w sobie - Jowisz waży 1,5 tony, a Saturn 800 kg.
Nocna iluminacja i plany

Powstały obiekt będzie służył do nauki astronomii pod chmurką. Młodzież odwiedzająca  kompleks astronomiczny w altanie Astromacie pobierze zadania i rebusy do wykonania po czym ruszy na wycieczkę po kosmicznym labiryncie angażując w poznawanie wszystkie zmysły. Po wycieczce w Astromacie rozwiąże zadania. Obiekt Astro-Labu jest też "Eko" ponieważ wykorzystuje energię słoneczną i atrakcyjnie wyglądać będzie też nocą. Zostanie podświetlony dzięki energii solarnej, świecić będą planety i Słońce. - Myślę, że taka podróż przez Układ Słoneczny pozostanie dzieciom i nie tylko dzieciom na długo w pamięci. Będziemy też zagospodarowywać kolejne metry działki wokół obserwatorium - zapowiada dyrektor szkoły. O planach tych pisaliśmy -SOBIĘCIN: RUSZA BUDOWA OBSERWATORIUM - A CO W PLANACH?.Otwarcie labiryntu uświetnił występ uczennic tutejszego gimnazjum. A wygrany w konkursie globus z mapą nocnego nieba trafił w ręce dyrektora PSP nr 17 na Sobięcinie.O projekcie pisaliśmy:
SOBIĘCIN: RUSZYŁY PRACE W UKŁADZIE SŁONECZNYM (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: WYPRAWA W KOSMOS, WYPRAWA POD ZIEMIĘ
SOBIĘCIN - KTO CHCE POBIEGAĆ PO UKŁADZIE SŁONECZNYM?

Więcej na temat obserwatorium
OBSERWATORIUM WAŁBRZYCH - JUTRO MOŻEMY SPOJRZEĆ SŁOŃCU W TWARZ
SOBIĘCIN: OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE JEST FAKTEM (FOTO)
SOBIĘCIN: RUSZA BUDOWA OBSERWATORIUM - A CO W PLANACH?
WAŁBRZYCH - SOBIĘCIN: BĘDZIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE


Inne działania szkoły sióstr:
POLOWANIE NA MĘŻA NA PIASKOWEJ GÓRZE

LICEUM NIEPOKALANEK: DZIEŃ OTWARTY Z PAJĄKAMI I RAKIETAMI [FOTO]

Elżbieta Węgrzyn