10 lipca 2020 nasza Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa gościła Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Wojciecha Murdzka. Minister przekazał wałbrzyskiej uczelni symboliczny czek na środki na realizację zadań inwestycyjnych.


Kolejne środki dla wałbrzyskiej uczelni

- Nie kryję, że w ostatnich latach odwiedził nas pan minister Jarosław Adam Gowin i przekazał czek inwestycyjny na kwotę ponad 15 mln zł - wspominał prof. nadzw. dr hab. Piotr Jurek rektor PWSZ AS podczas powitania dostojnego gościa. Pisaliśmy o tym - PWSZ Wałbrzych: Minister Jarosław Gowin na rozpoczęciu roku [FOTO]  

Minister w swojej wypowiedzi podkreślił, że państwowe wyższe szkoły zawodowe dzięki Konstytucji dla nauki nie straciły na znaczeniu, ale są niezbędne do przygotowywania młodych ludzi do aktywności zawodowej w lokalnym środowisku, w tym środowisku pracy. - Uczelnie regionalne, w tym uczelnie zawodowe zdecydowanie konkretniej odpowiadają na lokalne potrzeby, to co się wokół dzieje, jakie są przedsiębiorstwa i wyzwania lokalnej społeczności, a także strategie działania i lokalnego rozwoju - wyjaśniał Wojciech Murdzek akcentując wagę lokalnych uczelni zawodowych i ich potrzeb. - Wiele z tych uczelni uzyskało bardzo konkretne wsparcie finansowe po to żeby ich plany rozwojowe mogły być realizowane. Żeby te ambitne plany wspierać, dziś przekazuję sympatyczny i bardzo przydatny gest. Mam przyjemność złożyć go na ręce pana rektora w obecności rektora elekta - dodał przekazując symboliczny czek na 3 mln zł.       
- Mamy na co te pieniądze wykorzystać - podkreślał urzędujący rektor, a prof. dr hab. Robert Wiszniowski - rektor elekt zapowiadał: My nie zawodzimy, my na pewno chcemy rozwoju i dalszej współpracy.

Jakie inwestycje?

Zapytany o potrzeby inwestycyjne uczelni rektor wyjaśnił, że wybrane zadania inwestycyjne zostaną wpisane do nowej strategii uczelni, a jako najczęściej przywoływane potrzeby wymienił pracownię symulacji medycznej na potrzeby kierunku pielęgniarstwo oraz kosmetologia. - Mamy też do zagospodarowania zabytkowy budynek - willę Daisy. Marzy nam się też uruchomienie takiego kierunku jak renowacja budowlana - fachowców w tym zakresie region wałbrzyski i nie tylko wałbrzyski potrzebuje. Marzy nam się także kształcenie informatyków do poziomu licencjatu - być może na to te pieniądze zostaną wykorzystane - zdecydują o tym nasze ciała kolegialne - wyjaśnił Jurek.
Uczelnia ma też jeszcze niezagospodarowane 15 mln zł przekazane w 2018 roku przez ministra Gowina. - Tamte środki były zamrożone na pewien czas. My przyjęliśmy natomiast zasadę, że potrzebna jest nam hala sportowa. Zakupiliśmy odpowiedni teren i taką halę sportową dla naszych studentów, a także dla mieszkańców Wałbrzycha niebawem postawimy. jesteśmy w trakcie opracowywania projektu - dodaje rektor.
Minister wyjaśnił zaś, że uczelnia przekazane jej wsparcie może wykorzystać w dowolnym momencie - nie jest związana terminami jak ma to miejsce np. w przypadku środków unijnych.

Polecamy:
Wałbrzych: nie żyje Czesław Paweł Dutka, pierwszy rektor PWSZ AS

PWSZ Wałbrzych: Minister Jarosław Gowin na rozpoczęciu roku [FOTO]
PWSZ Wałbrzych świętuje 20-lecie! Jakie były jej początki? [FOTO]
PWSZ AS: Rozpoczęcie roku akademickiego z nowym rektorem [FOTO]
Wałbrzyska PWSZ AS świętowała 17-lecie powstania [ZDJĘCIA]
Elżbieta Lonc Honorowym Obywatelem Wałbrzycha
Elżbieta Węgrzyn