Szkoła Podstawowa nr 6 w Boguszowie-Gorcach żegna jedną ze swoich pierwszych nauczycielek, a wita swojego patrona. Kto nim został?

Pamiętała początki "szóstki"

Kuźnicka PSP nr 6 przy ul. Kopernika 7 żegna jedną z pierwszych nauczycielek, które rozpoczynały pracę z dziećmi w ówczesnych Młotach. - Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 31 stycznia 2021 roku zmarła Pani Daniela Wójcik, jedna z pierwszych nauczycielek uczących w naszej szkole. W styczniu 1946 roku wraz ze swoim małżonkiem Leonem Wójcikiem, pierwszym kierownikiem Publicznej Szkoły Powszechnej w Młotach, rozpoczęła swoją nauczycielską drogę - informuje szkoła i przypomina swoje początki, które na zawsze już związane będą z ta nauczycielską parą.
15 stycznia 1946 roku, kiedy to ówczesny Inspektorat Szkolny w Wałbrzychu mianował pana Leona Wójcika na stanowisko nauczyciela kierującego w Publicznej Szkole Powszechnej w Młotach. Przez pół roku Leon Wójcik był kierownikiem i jedynym nauczycielem w szkole. Początki obecnej szkoły przy ul. Kopernika nie były łatwe: - W służbowym mieszkaniu [państwo Wójcik] zorganizowali salkę lekcyjną, w której naukę rozpoczęło 14 uczniów. Pani Daniela i jej małżonek dali początek szkole, która po 70 latach nadal kształci i wychowuje młodych ludzi. Wzruszający i piękny list jaki napisała do nas pani Wójcik stał się inspiracją do zorganizowania obchodów 60 lecia a potem 70 lecia naszej szkoły - wspominają pedagodzy.

Co istotne, zmarła w ostatnich dniach pani Daniela choć przed laty opuściła Boguszów-Gorce, to do ostatnich swoich dni była ze szkoła związana. - W grudniu ubiegłego roku świętowaliśmy 95 urodziny Pani Danieli, były życzenia, korespondencja i niezapomniana rozmowa telefoniczna. Dzisiaj przyszedł czas na pożegnanie wspaniałego człowieka i zaangażowanej nauczycielki. Osoby, która chociaż mieszkała daleko od nas, pozostawała przy nas pamięcią i sercem - wyjaśniają przedstawiciele PSP nr 6 i zaznaczają, że poza stałym kontaktem telefonicznym pani Wójcik pisała też do szkolnej społeczności listy. 
W swoim ostatnim liście napisała: „Wszystkim życzę, abyście po wielu, wielu latach, tak jak ja teraz, powracali z rozrzewnieniem, sentymentem i miłymi wspomnieniami do minionych lat spędzonych w murach tej szkoły”.Teraz, po tej stracie w imieniu całej szkolnej społeczności dyrekcja, pracownicy i uczniowie PSP nr 6 w Boguszowie – Gorcach
składają wyrazy głębokiego żalu i szczere kondolencje rodzinie oraz przyjaciołom Pani Danieli Wójcik. I choć jesień życia spędziła poza Kuźnicami i nie spoczęła na kuźnickim cmentarzu, to właśnie w szkole z czerwonej cegły pozostawiła cząstkę siebie. 


Niepowtarzalna szkoła

Od lat 40., i początków "szóstki" minęły dekady, kiedy szkoła i jej uczniowie dali się poznać w mieście i regionie. Przez kolejne lata zmieniali się nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni, uczniowie stawali się absolwentami, szkoła unowocześniała się, przeobrażała korzystając z najnowocześniejszych metod nauczania i wychowania osiągając liczne sukcesy dydaktyczne, wychowawcze i sportowe.
Do czerwca 2013 roku najmłodsze dzieci z Kuźnic Górnych uczęszczały do filii PSP nr 6 przy ul. Bema, od września 2013 budynek ten gmina wystawiała na sprzedaż. Gmach ten znalazł nabywcę dopiero w 2020 roku i zyska nową funkcję.

Szkoła uczyła młodzież oszczędzać i być przedsiębiorczym oraz gospodarnym - latach 1971-1987 na jej terenie działała Spółdzielnia Uczniowska „KAJECIK" pod opieką pani Aleksandry Smreczyńskiej. Młodzież "szóstki" była znana z osiągnięć sportowych, zwłaszcza od końca lat 70-tych, kiedy Szkolny Klub Sportowy działał pod okiem Jana Szymaniaka. Uczniowie wygrywali w rywalizacji w wielu dyscyplinach sportu – działała sekcja lekkoatletyczna, piłki nożnej, ręcznej, siatkowej i narciarstwa biegowego.
Chlubę szkole i miastu przyniósł zespół taneczno-wokalny prowadzony przez panią Danutę Foryś (w latach 1983-2000) uświetniał uroczystości patriotyczne szkolne i środowiskowe. Sukces przyniosły mu dwa widowiska muzyczne: „Na krakowskim rynku" i „Na lubelską nutę", za które zespół otrzymał I i III miejsce w Konfrontacjach Muzycznych w Wałbrzychu, były one prezentowane na konkursach oraz prezentacjach w całym subregionie.

Warto podkreślić, że kuźnicka podstawówka jako jedna z nielicznych szkół w regionie ma swój "Hymn szkolny". utwór rozpoczynający się od słów "Czy śnieg dokoła lśni srebrzyście, czy z wiatrem lecą żółte liście, czy wiosna kwieciem świat okryje, wciąż naszej szkoły serce bije..." uświetnia szkolne uroczystości od lat. 


Mają patrona!


Kuźnicka "szóstka" mimo sędziwego już stażu pedagogicznego wciąż nie miała patrona i postanowiono to zmienić. Za nami ostatni etap głosowania poprzedzony przez uczniowskie prezentacje, a w same wybory zaangażowała się cała szkolna społeczność. Głosowali nie tylko nauczyciele i pracownicy szkoły, a także dzieci, ale i rodzice. Co istotne, nawet kandydatury patronów były proponowane oddolnie. Do drugiego etapu przeszły najpopularniejsze osobowości - Mikołaj Kopernik i Janusz Korczak. - Drodzy uczniowie zakończyliśmy kolejny etap działań prowadzących do wyboru Patrona naszej szkoły. Dziękujemy za zaangażowanie i udział w ostatecznym głosowaniu. W głosowaniu ankietowym na portalu Librus wzięło udział 146 rodziców i uczniów naszej szkoły. 88 głosów oddano na kandydaturę Mikołaja Kopernika, a 58 na Janusza Korczaka - informuje na swojej stronie kuźnicka szkoła.A więc jej patronem stał się jednocześnie patron ulicy, przy której szkoła stoi. Co ciekawe, Mikołaj Kopernik patronuje też najbliższej (biorąc pod uwagę dystans) kuźnickiej szkole placówce edukacyjnej - III LO w Wałbrzychu. W parku przy tym liceum stoi pomnik Kopernika wykonany przez Marię Bor Myśliborską, wałbrzyską rzeźbiarkę. 

Ostatnio Kuźnice pożegnały też lokalną bibliotekarkę i animatorkę - była to Zasłużona dla Miasta Boguszowa-Gorc wieloletnia pracownica MPB-CK - Kuźnice Świdnickie: Odeszła Józefa Kobiałko. Pogrzeb w sobotę

Polecamy też:
Zaduszki 2020: Kogo pożegnał Wałbrzych, region, Polska i świat?


oprac. ELW
fot. i grafika - PSP nr 6
fot. w tekście Elżbieta Węgrzyn