Nowy żłobek w dawnej szkole i nowe przedszkole samorządowe na miejsce prywatnego już wkrótce będą czekać na wałbrzyskie maluchy. Gdzie?


Fundacja Edukacji Europejskiej prowadzi z gminą Wałbrzych już piąty projekt dotyczący żłobków, pierwszy miał miejsce w 2012 roku. W ostatnim rozdaniu środków unijnych z października 2018 fundacja zapewniła finansowanie dla projektu żłobkowego w Strzegomiu oraz w Wałbrzychu. W naszym mieście wartość projektu o nazwie "Wałbrzyskie Maluchy - Nowa Perspektywa" - to ponad 4,27 mln zł. W jego ramach Fundacja Edukacji Europejskiej ma przygotować kolejnych 125 miejsc w dwóch istniejących żłobkach na Kasztelańskiej i Hetmańskiej oraz całkiem nowym na Poniatowie, w którym miejsce znajdzie 40-50 dzieci.Nowy żłobek powstanie w pustym skrzydle budynku byłej szkoły podstawowej nr 19 przy ul. Sosnowej 25A. Jego drugą część wypełnia filia przedszkola samorządowego nr 17 z Piaskowej Góry. A w pustych pomieszczeniach właśnie ruszył remont.- Ta część budynku będzie przebudowana do końca roku i otworzymy tam dwa nowe oddziały żłobkowe. To nowe miejsce, które ma zachęcić mieszkańców, żeby pracowali na strefie. Mamy nadzieję, że część matek zostawi tam dzieci i pójdzie pracować - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Ponieważ projekt trwa do sierpnia 2021, do tego czasu część miejsc w placówce może być bezpłatna lub dostępna za symboliczną opłatą.W sumie dzięki projektowi opieką w żłobkach oraz wsparciem specjalistycznym ma zostać otoczonych łącznie 175 maluchów, a dla tyluż rodziców lub opiekunów prawnych przewidziano konsultacje (chodzi o 110 osób powracających na rynek pracy po urlopach macierzyńskich rodzicielskich sprawujące opiekę nad dziećmi do lat 3,
i 65 osób pozostających bez zatrudnienia, w tym na urlopach wychowawczych i sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3). Za pieniądze z projektu Fundacja zakupi i zamontuje wyposażenie nowego żłobka.A mieszkańcy Podzamcza mogą liczyć na nowe przedszkole. - Były prośby o więcej miejsc w przedszkolach w tej dzielnicy i dlatego otwieramy tu nowe oddziały i przejmujemy od prywatnego właściciela przedszkole "Stokrotka" przy ul. Grodzkiej, żeby tych miejsc było więcej - mówił Roman Szełemej na ostatnim spotkaniu z mieszkańcami osiedla.Przedszkole to znajduje się niedaleko innej nowej placówki, przedszkola samorządowego nr 6 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 6 (dawnej szkole podstawowej nr 21) również przy Grodzkiej. Składa się z trzech jedno- i dwukondygnacyjnych budynków połączonych łącznikiem i otoczonych ogrodem, jest tam także duży plac zabaw.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH: ŻŁOBEK NA UL. TRUSKAWIECKIEJ. GDZIE WIĘCEJ MIEJSC? (FOTO)
ŻŁOBEK NA UL. TRUSKAWIECKIEJ ROŚNIE. WKRÓTCE ZAPISY

PROGRAM MALUCH+ 2018 - CZY WAŁBRZYCH DOSTAŁ NA NOWY ŻŁOBEK?
NAWET 500 MIEJSC W ŻŁOBKACH

ŻŁOBEK NA PODZAMCZU JUŻ OTWARTY
WAŁBRZYCH CHCE ZADBAĆ O MALUCHY
ŻŁOBEK NA HETMAŃSKIEJ - KIEDY I DLA KOGO BEZPŁATNY?
CZTERY NOWE ŻŁOBKI, A BĘDZIE WIĘCEJ


WAŁBRZYCH: TYLKO ZASZCZEPIONE DZIECI W ŻŁOBKACH I PRZEDSZKOLACH


Tekst i foto: Magdalena Sakowska