Jak młody człowiek może poznać i zrozumieć ważne postacie historyczne? Pomaga w tym literatura, ale nie byle jaka, a do tego spotkanie autorskie okraszone doświadczeniami fizycznymi i chemicznymi... Jakub Skworz w ten intrygujący sposób przedstawił swoją książkę pt. Mania Skłodowska - i jej bohaterkę.

Spotkanie z Jakubem Skworzem, które odbyło się 13 maja w Bibliotece pod Atlantami - filii nr 7 na Piaskowej Górze, rozpoczęło realizację większego bibliotecznego projektu, pt. Duże sprawy małych ludzi, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Autor historii "Mani Skłodowskiej" przybliżył czytelnikom, m.in. młodzieży z PSP nr 15, bohaterkę tej niezwykłej fabularyzowanej biografii adresowanej do młodzieży. Maria Skłodowska Curie nie od razu była nobliwą panią naukowiec i odkrywcą nowych pierwiastków. Nim dorosła była małą Manią, miała swoje pasje, marzenia i cele. Pewne zdarzenia jak kłopoty finansowe ojca, śmierć siostry na tyfus, czy osierocenie przez matkę w wieku 11 lat ukształtowały jej wyjątkową osobowość. Taki upór i dążenie do celu nie biorą się znikąd.

Autor opowiadał uczestnikom spotkania o Mani ilustrując swoją opowieść prezentacją oraz przykładowymi doświadczeniami fizycznymi i z dziedziny chemii, które młoda Skłodowska mogła znać, a nawet sama wykonywać. Takie niuanse jak XIX-wieczne szkolnictwo, brak dostępu kobiet do edukacji uniwersyteckiej na terenie dzisiejszej Polski, czy różnice klasowe czyniące mariaż guwernantki z paniczem niemożliwym wymagały wytłumaczenia, jednak zrozumienie zabaw i motywacji dziewczynki z XIX wieku dla jej współczesnych rówieśników nie było trudne.


Manię czytelnicy książki poznają za pośrednictwem współczesnej bohaterki Oli, która rozgoryczona niemożnością wyjazdu do Paryża podkradła opiekunowi klucz do gabinetu wciągających książek i dała porwać się lekturze. Wciągnięta przez książkę dziewczynka spotyka młodą Skłodowską. Dowiedziała się m.in., że Mania również nie miała pieniędzy na wyjazd do Paryża i zarabiała jako guwernantka odkładając na ten cel pieniądze. Marzyła o wstąpieniu na Sorbonę. Jednak jako dziewczynka nie od razu myślała tylko o karierze naukowej... lubiła za to psoty, jazdę konną w spodniach w męskim siodle, a jako nastolatka uwielbiała tańczyć.
Jakub Skworz miał bardzo dobry kontakt z czytelnikami, po prezentacji słuchacze odpowiadali na pytania dotyczące jej treści i okazało się, że wspaniale zapamiętali szczegóły z życia polskiej noblistki, szczególnie te historyjki, które w biografiach dorosłych zajmują mniej eksponowane miejsca. Ci, którzy zapamiętali najwięcej i wykazali się refleksem powiększyli swoją kolekcję czytelniczych gadżetów.Książka o Marii Skłodowskiej Curie jest drugą z serii wciągających książek o wielkich Polakach, czyli powieści opartych na faktach, przedstawiających losy najważniejszych postaci w historii Polski. Wcześniej dzięki jego darowi popularyzatorstwa można było poznać młodego Adasia Mickiewicza nim został poważnym wieszczem.


Więcej na temat tegorocznych projektów bibliotecznych: Wałbrzych: Mali ludzie i skrzaty w bibliotece - oto zwycięskie projekty

Oraz o rozpoczętej realizacji pierwszego z nich: - Wałbrzych: Czytająca Ławeczka dla skrzatów [ZDJĘCIA]Elżbieta Węgrzyn