Teraz dzieci mogą się pobawić w miasto. Przychodnia, kawiarnia, komisariat, straż pożarna, fabryka, warsztat samochodowy, sklepy, domy - wszystko jest.


Najmłodsi mieszkańcy gminy Stare Bogaczowice mogą cieszyć się „Miasteczkiem Dzieci”. To nietypowe miejsce powstało w ramach projektu dofinansowanego z tegorocznej edycji Funduszu Toyoty, który zrealizowało Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Starych Bogaczowicach.


W ramach projektu, od marca, trwały spotkania z przedszkolach z przedstawicielami różnych zawodów: strażacy, policjanci, florystka, lekarz czy sprzedawca. Dzieci poznały specyfikę wykonywania ich pracy, na podstawie, czego stworzyły prace plastyczne do konkursu „mój wymarzony zawód”. Prace zostały nagrodzone i wystawione podczas oficjalnego otwarcia „Miasteczka Dzieci”.


Powstałe miejsce zabaw pełni rolę edukacyjną i integracyjną. Mając do dyspozycji miniosiedle z drewnianymi domkami, dzieci odtwarzają codzienność dorosłych – prowadzą sklep, kupują kwiaty i samochody, czytają książki czy zgłaszają swoje problemy do komisariatu policji. Znajdujące się w „Miasteczku Dzieci” znaki drogowe pomagają także poznać zasady bezpiecznego poruszania po drogach.Miasteczko Dzieci powstało w miejscu zamkniętego jesienią placu zabaw obok Gminnego Centrum Edukacyjno-Społecznego w Starych Bogaczowicach. Część niesprawnych już urządzeń została zdemontowana, na ich miejsce pojawiły się małe domki, a w nich typowe dla miasta instytucje i firmy. Wszystko z drewna i kolorowe, dostępne dla dzieci niepełnosprawnych. W tym miejscu mają się odbywać spotkania z ciekawymi ludźmi, przedstawicielami zawodów, takich jak policjant, lekarz, strażak i inni. Jest też wielka tablica, na której dzieci będą mogły pisać i malować. Projekt jest adresowany głównie do przedszkolaków. Całość kosztowała 23 000, a dotacja wyniosła 19 000 zł, ośmiu partnerów projektu dodało 2900 zł.

To jeden z kilku tegorocznych zwycięskich projektów konkursu, w jego ramach powstał już Eko-Astro-Lab u sióstr niepokalanek na Sobięcinie i ogród sensoryczny przy szkole nr 15 na Piaskowej Górze, a będzie też ogródek skalny przy Starej Kopalni i skwer artystyczny na Nowym Mieście.

Czytaj też:
SOBIĘCIN: NIEPOKALANKI ZAPRASZAJĄ DO UKŁADU SŁONECZNEGO (FOTO)
NOWE MIASTO, PIASKOWA GÓRA, STARE BOGACZOWICE - TU ZMIENIĄ ŚWIAT
Na temat dwóch najwyżej ocenionych projektów Starej Kopalni i Liceum Sióstr Niepokalanek więcej TUTAJ.

Opr. MS
Foto użyczone: urząd gminy Stare Bogaczowice