Duże zmiany w Liceum Sióstr Niepokalanek na wałbrzyskim Sobięcinie. Po raz pierwszy w długiej historii szkoły w jej ławkach zasiądą chłopcy. Będą też zmiany w stroju dziewcząt. Do tego pojawią się tam treningi umysłu - i to już od pierwszej klasy.


Zaczynają się dni otwarte w wałbrzyskich szkołach średnich. W tym roku czeka je podwójny nabór, ponieważ naukę kończą zarówno uczniowie ostatniej klasy dawnych gimnazjów, jak i ósmoklasiści z nowej formuły szkół podstawowych. Do nowego naboru przygotowało się wałbrzyskie Liceum Niepokalanek. Po raz pierwszy w ponad 70-letniej historii szkoły będą się w tym żeńskim dotąd ogólniaku mogli uczyć chłopcy. To odpowiedź na zainteresowanie rodziców.

- Był już taki pomysł kilka lat temu i dotyczył naszego gimnazjum, ale do realizacji wtedy nie doszło. Obecnie będziemy przyjmować chłopców do liceum czteroletniego, po ósmej klasie. Szkoła nie będzie im zapewniać internatu, na lekcje będą dojeżdżać we własnym zakresie - mówi dyrektor szkoły, siostra Dorotea.Czy chłopcy będą musieli nosić mundurki, tak jak do tej pory dziewczęta? Tak, ale i tu będą zmiany - Pracujemy w tej chwili nad projektem mundurka dla uczniów, będzie też nowy krój mundurka dla uczennic, bo jego obecny wzór ma już ponad dwie dekady i dziewczęta zgłaszały takie zapotrzebowanie. Pozostanie styl marynarski, ale zniknie na przykład kontrafałda ze spódnicy - mówi dyrektor liceum.

Ale nie tylko zmiany w stroju mają przyciągać młodych ludzi do liceum sióstr. To przede wszystkim nowy przedmiot, którego w szkołach jeszcze właściwie nie ma. A nazywa się - neurodydaktyka. Czasami uczysz się, a jednak nie widzisz efektów? Spędzasz godziny nad książkami, a dostajesz ocenę ze sprawdzianu, jakbyś nic nie robił? Na tych zajęciach poznasz m.in. techniki i sposoby efektywnego uczenia się, zrozumiesz, jak uczy się twój mózg i co sprzyja temu procesowi, a poznane techniki wykorzystasz w praktyce podczas nauki w naszym liceum i przekonasz się, że nauka wcale nie musi być nudna! - czytamy na stronie szkoły.Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? - Neurodydaktyka ma pokazać młodzieży, jak się szybko i skutecznie uczyć. Mamy nauczyciela, który zyskał odpowiednie przygotowanie. Zaprezentuje uczniom nie tylko techniki skutecznego uczenia się, ale także zapamiętywania, dowiedzą się, jak działa mózg, jak można trenować umysł i dopasować technikę uczenia się do osobowości ucznia. Będzie to jedna godzina w tygodniu przez całą pierwszą klasę, nie tylko teoria, ale i warsztaty, i od razu praktyczne wykorzystanie metod w trakcie innych lekcji - tłumaczy siostra Dorotea.

To nie wszystko, bo w szkole działa też od 2017 roku obserwatorium astronomiczne, w którym uczennice mają lekcje i prowadzą w nim wieczorne obserwacje. W środy mają tam zajęcia uczniowie innych szkół, a w piątki można zapisywać się na indywidualne podziwianie wieczornego nieba w szczegółach, jeśli pogoda pozwoli. Więcej o tym, jak działają szkoła i obserwatorium, będzie się można dowiedzieć podczas dni otwartych - pierwsze już 22 marca, kolejne 13 kwietnia i 11 maja.- To dni otwarte nie tylko dla grup zorganizowanych ze szkół, można też umawiać się indywidualnie, także w innym terminie. Podczas dni otwartych pokażemy, jak wygląda u nas nauczanie fizyki z astronomią i biologii, jak będą wyglądały warsztaty z neurodydaktyki, a ja będę mówiła, jak to jest gwiazdą być - żartuje dyrektor szkoły.

Liceum prowadzi nabór do dwóch rodzajów pierwszych klas, objętych odmienną podstawą programową - trzyletniego liceum pogimnazjalnego i czteroletniego po podstawówce. To klasy o profilu medyczno-przyrodniczym, humanistyczno-językowym i menadżersko-biznesowym.

Więcej na temat Liceum Niepokalanek:
WAŁBRZYCH: Z JAKĄ MISJĄ PRZYJECHALI TU UŁANI TYM RAZEM? (FOTO)
JAK UŁANI PRZEZ CAŁY WAŁBRZYCH JECHALI (FOTO)
UŁANI PRZEJECHALI PRZEZ WAŁBRZYCH (FOTO)

WAŁBRZYCH: KONSTANTY SKIRMUNT MA JUŻ U NAS SWOJE DRZEWO (FOTO)
OBSERWATORIUM WAŁBRZYCH - JUTRO MOŻEMY SPOJRZEĆ SŁOŃCU W TWARZ
SOBIĘCIN: OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE JEST FAKTEM (FOTO)
SOBIĘCIN: RUSZA BUDOWA OBSERWATORIUM - A CO W PLANACH?
WAŁBRZYCH - SOBIĘCIN: BĘDZIE OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE


NIEPOKALANKI ZAPRASZAJĄ DO UKŁADU SŁONECZNEGO [FOTO]

SOBIĘCIN: RUSZYŁY PRACE W UKŁADZIE SŁONECZNYM (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: WYPRAWA W KOSMOS, WYPRAWA POD ZIEMIĘ
SOBIĘCIN - KTO CHCE POBIEGAĆ PO UKŁADZIE SŁONECZNYM?

LICEUM NIEPOKALANEK: DZIEŃ OTWARTY Z PAJĄKAMI I RAKIETAMI [FOTO]
SZKOŁA SIÓSTR NIEPOKALANEK MA JUŻ 70 LAT
MAŁE ARBORETUM SIÓSTR NIEPOKALANEK (ZDJĘCIA)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska