Za oknami burzliwa aura - ferie bez śniegu, a w Bibliotece pod Atlantami i jej filiach dzieci dobrze się bawią tym, co zazwyczaj wyrzucamy, robią z tego zwierzaki, ozdoby, dzbanki, kosze na śmieci, stworki-potworki, gry, a przy okazji ratują świat. Można się przyłączyć każdego dnia - i to całkiem bezpłatnie.


Biblioteka pod Atlantami zaprasza dzieci oraz młodzież na ciekawe, pełne zabawy i humoru zajęcia w ramach „Ferii EKO-logicznych”. Jak mówi ich tytuł, w tym roku wszystkie działania dotyczą ekologii. Można się zapisać w każdej chwili, tu mamy PROGRAM FERII. A co ciekawego robią dzieci, skoro nie można potarzać się w śniegu i ulepić bałwana?

- Działania ekologiczne podjęliśmy w tym roku, bo zauważyliśmy, że brakuje tego w naszej ofercie. Były zdarzenia jednorazowe, incydentalne, ale w tym roku realizujemy duży projekt o nazwie "Żyj w zgodzie z przyrodą". W ramach tego projektu prowadzimy różne akcje, kładziemy nacisk na edukację, będą u nas warsztaty o treści ekologicznej nie tylko w ferie, także w ciągu roku szkolnego i w wakacje. We wszystkich filiach będziemy się starali pokazać, że z rzeczy niepotrzebnych, żeby nie powiedzieć śmieci, można zrobić wiele przydatnych ozdób. Na przykład na Podzamczu z plastikowych butelek uczestnicy ferii wykonają ciekawe dzbanuszki - mówi Arkadiusz Łapka, pracownik Biblioteki pod Atlantami.Tegoroczne EKO-ferie mają miejsce w pięciu filiach - w Śródmieściu, na Piaskowej Górze, na Podzamczu, Białym Kamieniu i Sobięcinie, ale działania związane z projektem będą się odbywać we wszystkich filiach. Do tego biblioteczne akcje wyjdą na miasto, pojawią się happeningi i inne wydarzenia, na przykład w związku z Dniem Ziemi 22 kwietnia. A jak wyglądają EKO-ferie?- Dzieci nauczyły się już robienia ozdób, na przykład biedronek, z niepotrzebnych płyt CD, obejrzały film o pszczołach, więc wiedzą, dlaczego są one ważne i trzeba je chronić, z tutek plastikowych uczą się robić kolorowe zwierzaki, a w piątki będziemy mieli dzień gier - plansze, kręgle i inne gry z użyciem żetonów z nakrętek i innych materiałów z recyklingu. Dziś czytaliśmy o elektrośmieciach i o tym, ile czasu będzie się rozkładać na przykład wyrzucona gdzieś torebka foliowa. Dyskutowaliśmy też o tym, czym zastąpić woreczki śniadaniowe, o tym, że szczotkę można zrobić z bambusa, a nie z plastiku - wylicza Alicja Serweta z Działu Dziecięco-Młodzieżowego.- Z pudełka zagadek dzieci losowały przedmioty i o każdym miały powiedzieć, ile czasu potrzeba, żeby się rozłożył i jak możemy go wykorzystać powtórnie, żeby nie zanieczyszczał środowiska. A teraz w oparciu o historię robota Wall-E, projektujemy robota, który może ocalić świat - dodaje Elżbieta Jawień z tego samego działu.Dzieci przychodzi sporo, do 15, 20 na jedne zajęcia, ale są jeszcze wolne miejsca, w działaniach biorą też udział grupy zorganizowane. Multimedialna Filia na Podzamczu zgodnie ze swoją nazwą oferuje ferie z wykorzystaniem wielu multimediów, przewidziano tam filmy, grę mobilną, uczestnicy nauczą się piosenki. Na Piaskowej Górze dzieci będą robić albumy przyrodnicze, wezmą udział w grze mobilnej Baba Jaga Go z udziałem aplikacji Action Track (o aplikacji: ŚRÓDMIEŚCIE: LEGENDA O PEŁCZNICY I SMARTFONY W AKCJI (FOTO)), bo Baba Jaga naśmieciła i trzeba po niej posprzątać; z gazet i innych niepotrzebnych już papierów zrobią stworki-potworki, a z szarego papieru torby ekologiczne, które będą mogły sobie zabrać. Natomiast w filii na Sobięcinie z kartonów i innych materiałów powstaną kosze na śmieci.

Na zakończenie, w piątek 21 lutego, przewidziano pod Atlantami mini-zawody z użyciem wykonanych własnoręcznie plansz, zabawek i akcesoriów.


A tak było rok temu:
ATLANTY WAŁBRZYCH: FERIE TRWAJĄ W PIĘCIU FILIACH (FOTO)


Tekst i foto: Magdalena Sakowska