Dobiegają końca prace remontowe mające za zadanie przystosować część parteru byłego gimnazjum przy ul. Waryńskiego w Boguszowie na potrzeby żłobka. Sprawdziliśmy, kiedy nowa jednostka zostanie powołana i kiedy można się spodziewać naboru. Zobaczcie zdjęcia z prac wykończeniowych.

Żłobek już tuż tuż

Gdy ostatni raz pisaliśmy na temat inwestycji pn. Adaptacja części budynku po byłym Publicznym Gimnazjum Nr 1 przy ul. Waryńskiego 10 na Żłobek Miejski Nr 1 w Boguszowie-Gorcach wykonawca inwestycji pracował we wnętrzach pierwszej kondygnacji zmieniając układ pomieszczeń i przygotowując szyb windowy. Działania odbywały się też na podjeździe. Dziś wnętrza zmieniły się nie do poznania, uporządkowano też teren wokół budynku byłego gimnazjum.  - Prace budowlane już się zakończyły, trwają przygotowania ekspertyz oraz odbiorów. Po nich nastąpi końcowe rozliczenie z wykonawcą i zgodnie z procedurami programu "MALUCH+", miasto powinno dokonać całościowego rozliczenia wydatkowanych środków. Dopiero po tym można będzie powołać uchwałą Rady Gminy nową jednostkę, czyli pierwszy gminny żłobek - wyjaśnia Agnieszka Zdeb, dyrektor Centrum Obsługi Jednostek w Boguszowie-Gorcach.


Co dalej?

W grudniu wnętrza żłobka będą jeszcze doposażone o konieczne meble, zabawki i sprzęty kuchenne. Jest duża szansa, że rejestracja placówki odbędzie się to na przełomie grudnia i stycznia, co istotne, zgodnie z umową z ministerstwem, trzeba tę jednostkę budżetową powołać do końca stycznia 2021.
Po rejestracji, organ prowadzący nową placówkę opiekuńczą wyłoni dyrektora żłobka, który w porozumieniu z miastem będzie prowadzić nabór pracowników, a także ruszy nabór maluchów do żłobka.- Mamy trudną sytuację epidemiczną, ale będziemy się starali skompletować kadrę na przełomie stycznia i lutego - zaznacza nasza rozmówczyni i dodaje że chodzi tu o niespełna dziesięć osób. Poza dyrektorem żłobek będzie wymagał zatrudnienia opiekunów, kucharki, intendentki-pomocy kuchennej, a także pielęgniarki. Znalezienie tej ostatniej może być problematyczne w związku z dużym deficytem osób w tej branży.


Będzie miejsce dla 43 maluchów

Jeśli wszystko będzie się odbywać bez nieprzewidzianych opóźnień, nie skomplikuje się sytuacja epidemiczna i uda się skompletować kadrę, to wiosną placówka będzie już codziennie czekała na swoich małych wychowanków.
- Przygotowano miejsce na 43 dzieci, ale w październiku złożyliśmy wniosek o możliwość skorzystania z drugiego etapu "MALUCHA+". Docelowo planujemy bowiem uruchomić w przyszłości kolejnych 29 miejsc, co daje łącznie 72 miejsca dla dzieci - dodaje dyrektor Centrum Obsługi Jednostek w Boguszowie-Gorcach.


Zdjęcie archiwalne  z lata 2020

Przypominamy, że w drugiej połowie stycznia 2020 miasto Boguszów-Gorce pozyskało 1,419 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „MALUCH+” 2020. Wsparcie to zostało przeznaczone na adaptację pomieszczeń parteru budynku po byłym gimnazjum na potrzeby żłobka. W postępowaniu przetargowym wyłoniono wykonawcę prac - firmę JRD GB sp. z o.o. z Wałbrzycha, prace wyceniono na 1 848 336,27 zł. Zakres prac znajdziecie - Boguszów-Gorce: Coraz bliżej do miejskiego żłobka.

Dziś dotarliśmy do ich finału, będziemy na bieżąco informować o postępach w tworzeniu pierwszego boguszowskiego żłobka. Szczegóły dotyczące planów odnośnie budynku byłego gimnazjum oraz jego historia
Boguszów-Gorce: Trwają prace w przyszłym żłobku [ZDJĘCIA]

Boguszów-Gorce: Coraz bliżej do miejskiego żłobka
Pierwszy żłobek w mieście - jest dofinansowanie! [WIZUALIZACJE]
Trwa wojna o gimnazjum w Boguszowie


Elżbieta Węgrzyn
fot. UM Boguszów-Gorce