Bezpłatne miejskie wakacje dla dzieci urządzane przez RWS Biały Kamień - Konradów mogą być ciekawe i bogate w atrakcje - przekonuje przewodniczący RWS radny Ryszard Nowak. Dzięki ludziom dobrej woli: sponsorom, społecznikom i wolontariuszom 20. edycja półkolonii wakacyjnych na Białym Kamieniu potrwa aż do szkolnego dzwonka.Konie, słodkości i dobra zabawa

- Świetne było budowanie z kolorowych rurek, lody i odwiedziny u koni - mówi Oliwia, jedna z uczestniczek wakacyjnych półkolonii w RWS Biały Kamień-Konradów. Maja chętnie tu przychodzi, wspomina ostatnią wyprawę do kina i już planuje kolejne chodzenie na "szczudłach", a dla jej kolegi - Tomka z ul. Daszyńskiego pamiętne były szczególnie pyszne gofry i szczawieńskie źrebaki. Niektórzy planują przejażdżkę, inni przygotowują rysunki na konkurs lub wspominają radosne animacje, w których wzięli udział w ostatni czwartek.
A w czwartkowe popołudnie były piłki, balony, układanki i sporo ruchu oraz śmiechu, bo do zabawy z Izabelą Cieślik animatorką z Centrum Animacji Karolandia włączyli się opiekunowie. Pani Iza odwiedziła świetlicę z zaczarowanym workiem pełnym drobiażdżków i barwnych różności. - Wracałam z animacji z dziećmi w moim dość charakterystycznym stroju i pan Nowak poprosił mnie, czy mogłabym przyjść w najbliższych dniach i pobawić się z uczestnikami półkolonii w ramach działalności Karolandia. Na co dzień zajmuję się animacjami zabaw dziecięcych i chciałam dzieciakom pokazać różne zabawy z gadżetami typu klanza, balony, kolorowe piłeczki, klocki konstrukcyjne. Baliśmy się z nimi i bez nich by się w wakacje rozruszać - mówi animatorka i już planuje kolejne spotkania z uczestnikami półkolonii by budować, układać, podrzucać i toczyć różne przedmioty z rozbawioną grupą dla zabawy i na wyścigi.

Ryby i nagrody, co przyszły

Tak było w drugi wakacyjny czwartek, a przed uczestnikami półkolonii na Białym Kamieniu jeszcze kolejne zabawy, zawody, konkursy i przygody. - Półkolonie wakacyjne w mieście dla dzieci w wieku 7 - 12 lat organizuję już od 20 lat. W tym roku dla stałej grupy piętnaściorga dzieci, a na konkursach i turniejach uczestników jest znacznie więcej. Dzięki wsparciu sponsorów i wolontariuszy tegoroczne zajęcia wakacyjne potrwają aż do 31 sierpnia - zaznacza Ryszard Nowak, radny i przewodniczący RWS Biały Kamień-Konradów. Podkreśla, że wakacje na Białym Kamieniu są zawsze kolorowe i radosne dzięki członkom RWS i samorządowcom, a także stałej ekipie ludzi dobrej woli jak posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, lokalne Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Grzegorz Drzewiecki i Janusz Woźnicki. - Każda pomoc się liczy i jest dostrzegana. Wspierają nas też wolontariusze, jak Małgorzata Lepianka czy Jagoda Włochal z Przychodni Śródmieście - Biały Kamień przygotowująca pogadanki o zdrowiu, pani Kamila Wypych wspaniale się młodzieżą opiekuje, a Polski Związek Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych spotka się z dziećmi i przygotuje dla nich wystawę - wylicza Nowak. Wszystkich zaangażowanych trudno wymienić bo i przy organizacji 10 tygodni zajęć pracy jest wiele. Dzieci były już w kinie, Dworzysku, na lodach i tostach, czeka je też spotkanie z łowczymi z lokalnego koła łowieckiego, wyjazd do Jedliny i inne lokalne wypady oraz zabawy i atrakcje, a także zawody sportowe w różnych dyscyplinach. Przykładowo, w soboty zajęcia sportowe z tenisa organizuje Marcin Nowak i Janusz Cieśliński. A wszystko nieodpłatnie, ale profesjonalnie. Trwa też konkurs plastyczny na najpiękniejszy rysunek przedstawiający rybki, które zamieszkały w Szczawniku na Białym Kamieniu. - Dla twórców prac będą słodkości, medale i statuetka... ze złotą rybką - zaznacza szef RWS.   

Urlop? Tak, z dziećmi
Każdego dnia niespodzianki czekają nie tylko dzieci. Członkowie RWS dopinają projekt tegorocznej wyprawki szkolnej i już 25. raz z rzędu w drugiej połowie sierpnia obdarują - tym razem ponad 150 dzieci z Białego Kamienia i Konradowa pięknym nowym plecakiem, pachnącym nowością piórnikiem z wyposażeniem i szkolnymi zeszytami. Całe szafy nowiutkiego szkolnego sprzętu czekają na dzieci, które otrzymały promocję do kolejnej klasy.
Jednak wciąż mile widziane są wszelkie inicjatywy ubarwiające wakacje dzieciom z tej dzielnicy. Podczas naszej wizyty na Białym Kamieniu pani Sandra Wojciechowska przekazała szefowi RWS karnety na lody i słodkości dla dzieci do wykorzystania w lodziarni w Szczawnie-Zdroju. Doskonała propozycja i dar serca wymarzony na wakacje. Kto dostanie karnet? Będą czekały na zwycięzców we wszelkich wakacyjnych rywalizacjach. Sam szef RWS-u mimo wakacji dyżuruje i nadal poszukuje gotowych do wsparcia lokalnych inicjatyw. Zapytaliśmy go, jak zaplanował sobie urlop. - Urlop zawsze spędzam z dziećmi z Białego Kamienia goszczącymi w RWS na półkoloniach - odpowiada Nowak. Kto go zna, wie że to prawda.


Przeczytaj też: INNE MATERIAŁY Z UDZIAŁEM RYSZARDA NOWAKA I RWS BIAŁY KAMIEŃ KONRADÓW

Elżbieta Węgrzyn
fot. ELW i użyczone przez RWS