
| Źródło: UM Wałbrzych
AKTUALIZACJA: Podgórze - likwidacja przedszkola została przegłosowana

Kontrowersyjna decyzja
AKTUALIZACJA: likwidację przedszkola przegłosowano - 19 radnych było za, nikt przeciw, 2 się wstrzymało od głosu.
Przypominamy, że na sesji rady miejskiej 16 lutego podjęto decyzję o zamknięciu Przedszkola Samorządowego nr 4 przy ul. Mącznej 1a. Wtedy była to uchwała intencyjna, jednak w porządku majowej sesji rady miejskiej znalazła się uchwała likwidująca przedszkole. Tej decyzji rodzice dzieci tam uczęszczających byli przeciwni.
- Zamiar likwidacji tego przedszkola nie dotyczy negatywnej oceny pracy. Bardzo wysoko cenimy sobie to, jak funkcjonuje to przedszkole, jego rodzinną atmosferę, to, jak pracują pani dyrektor i pracownicy. Głównym powodem jest oczywiście demografia. W ostatnich dwóch latach liczba trzylatków w przedszkolach w naszym mieście zmniejszyła się o sto, co z automatu przeniosło się na funkcjonowanie tego przedszkola. Funkcjonują w nim 4 oddziały. W oddziale pięcio- i sześciolatków tego przedszkola mamy obecnie po 20 dzieci, a przepisy mówią o maksymalnie 25. Jeśli chodzi o trzylatki i czterolatki, to w jednej grupie jest 11 dzieci, a w drugiej 15. Jeśli chodzi o rok następny, to liczba trzylatków zmniejszy się w Wałbrzychu jeszcze o 170 dzieci - wyjaśniała radnym w lutym Anna Elżbieciak-Stec, kierownik Biura Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Podawała też kolejne argumenty, podobnie jak zastępczyni prezydenta Wałbrzycha Sylwia Bielawska. Radni nie zabierali głosu w sprawie - 17 było za likwidacją placówki, 4 wstrzymało się od głosu, 3 nie zagłosowało: Podgórze: przedszkole zostanie zlikwidowane. Co dalej? (FOTO). Rodzice protestowali:
- Przeniosłam syna z prywatnego przedszkola, z którego totalnie nie byliśmy zadowoleni, a płaciliśmy niemałe pieniądze i w końcu znalazło się miejsce, z którego bardzo jesteśmy zadowoleni i zamykają bezpodstawnie. I znowu musimy szukać przedszkola, ale tak wspaniałej rodzinnej atmosfery już nie znajdziemy i nigdzie nie stworzą - komentowała jedna z mam.
- Przedszkole jest super. Co najmniej od 30 lat funkcjonowało, nikt nie pomyślał o dzieciakach, które będą musiały kilka przystanków jechać do przedszkola. Skoro przyczyną jego zamknięcia jest mała liczba dzieci, to po co prezydent ponad 100 miejsc dla dzieci przewidział w szkole na Podgórzu? Poza tym katering dla dzieci - kiedyś się nosiło śniadania - dzieciaki z tego przedszkola też noszą śniadania i żyją. Może kogoś z rodziców nie będzie stać na katering i z góry alienuje się dziecko w dużym przedszkolu. Żenada. Po kilkudziesięciu latach zamknąć najlepsze przedszkole w mieście... - pisała inna.
- Później będzie gadane, że dzieci jest tak dużo i jest to niemożliwe, żeby tak liczne grupy były, ale no cóż, problem rozwiązali, jeden wydatek mniej, dzieciom zafundują stres i zmianę, bo przecież to nic wielkiego, odnajdzie się i zaaklimatyzuje, a uczenie w grupie 30+ będzie korzystniejsze niż 20+ - komentował inny rodzic.
Jednak do likwidacji
Na sesji rady miasta 25 maja uchwała ma powrócić i tym razem jej przegłosowanie będzie miało charakter definitywny.
Z dniem 31 sierpnia 2023 r. likwiduje się Przedszkole Samorządowe Nr 4 w Wałbrzychu, przy ul. Mącznej 1a, 58-300 Wałbrzych - jednostkę budżetową Gminy Wałbrzych. Wychowankom likwidowanego Przedszkola Samorządowego Nr 4 w Wałbrzychu zapewnia się możliwość kontynuowania wychowania przedszkolnego w pozostałych przedszkolach samorządowych
prowadzonych przez Gminę Wałbrzych: Przedszkolu Samorządowym nr 9 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 8 przy ul. Poznańskiej 8, Przedszkolu Samorządowym nr 5 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 przy ul. Limanowskiego 12 oraz w innych miejskich przedszkolach wybranych przez rodzica. Należności i zobowiązania likwidowanej jednostki przejmuje Gmina Wałbrzych. Majątek likwidowanej jednostki pozostaje własnością Gminy Wałbrzych. Dokumentację likwidowanego przedszkola przejmuje Prezydent Miasta Wałbrzycha, za wyjątkiem dokumentacji przebiegu nauczania, którą przejmuje Dolnośląski Kurator Oświaty we Wrocławiu - informuje projekt uchwały.
Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Ziemi Wałbrzyskiej w Wałbrzychu pismem z 15 marca negatywnie zaopiniowała lutową uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji przedszkola, wyrażając wątpliwość co do dalszych losów pracowników oraz zapewnienia miejsc dla dzieci z przedszkola.
Przedszkole Samorządowe Nr 4 jest bezżywieniowym, nieodpłatnym - 5-cio-godzinnym przedszkolem. W roku szkolnym 2022/2023 stan na dzień 09.05.2023 r. do przedszkola uczęszcza 64 dzieci w 4 oddziałach: w grupie 3-4 latków (2 oddziały) - 26 dzieci, w grupie 5-6 latków (2 oddziały) - 38 dzieci.
Liczba pracowników: 7 nauczycieli i 3 pracowników administracji i obsługi. Liczby te utrzymują się na podobnym poziomie od lat. Organizacja pracy w przedszkolu jest dwuzmianowa i odbywa się w godzinach 8.00-13.00 oraz 12.00-17.00. Nauczyciele i pracownicy niebędący nauczycielami będą kontynuować zatrudnienie w placówkach oświatowych miasta Wałbrzycha, pracownicy, którzy nabędą uprawnienia emerytalne, deklarują przejście na
emeryturę lub będą kontynuować pracę w innych placówkach. Potrzeba reorganizacji systemu sieci przedszkoli samorządowych w Gminie Wałbrzych wynika z konieczności wyrównywania szans edukacyjnych uczniów z terenu Gminy, m.in. poprzez umożliwienie im nauki w placówkach posiadających odpowiednią infrastrukturę edukacyjną do realizacji programów nauczania, wychowania i rozwoju fizycznego. Dlatego też, zasadnym jest koncentrowanie
edukacji dzieci w tych placówkach, które taką infrastrukturę posiadają. W związku z tym, że Przedszkole Samorządowe nr 4 nie posiada zaplecza żywieniowego, sali gimnastycznej, a brak możliwości utworzenia
takiej infrastruktury powodują, że realizacja takiego zakresu prac jest niemożliwa z punktu widzenia braku odpowiedniej powierzchni, uzasadnioną staje się decyzja o likwidacji - odpowiadają urzędnicy w uzasadnieniu uchwały.
Jej autorzy piszą też, że "wskazane przedszkola dysponują nowoczesną infrastrukturą, a skoncentrowanie nauki w tychże przedszkolach spowoduje racjonalizację i optymalizację wydatków, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie bogatszej oferty edukacyjnej dla dzieci w tej części dzielnicy". Jak argumentują, przy małej liczbie przedszkolaków trudno wprowadzać na przykład gry zespołowe. Jednak: Istotnym czynnikiem jest również kwestia rachunku ekonomicznego tej placówki. W związku z powyższym podjęcie uchwały jest uzasadnione - czytamy w tekście. Jutro finalne głosowanie nad uchwałą.
O projekcie dotyczącym nowego przedszkola na Podgórzu i jego otwarciu pisaliśmy:
Podgórze: nowe przedszkole w starej szkole już otwarte (FOTO)
Podgórze: piątki miało nie być, a świętuje jubileusz! (FOTO)
Wałbrzych: o przedszkolu, remontach szkół i placach zabaw (FOTO)
W Wałbrzychu dawne przedszkola zmieniają przeznaczenie:
Sobięcin: byłe przedszkole do remontu, będzie nowy dom seniora (FOTO)
Szczawienko: byłe przedszkole na sprzedaż (FOTO)
Wałbrzych: 400 nowych uczniów, ożyje też przedszkole (FOTO)
Nowa placówka może się pojawić tutaj:
Biały Kamień: powstanie tu nowe przedszkole?
Dwa nowe przedszkola powstają przy granicach miasta: w Szczawnie-Zdroju: Szczawno-Zdrój: szkoła już (prawie) pomalowana, a rodzice zawiadomieni (FOTO) i Dziećmorowicach: Wałbrzych region: takie nowe przedszkole przy granicach miasta (WIZUALIZACJE).
Opr. MS
Foto użyczone: strona internetowa placówki
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj