Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zjawiła się na Dolnym Śląsku, gdzie odwiedziła Bielawę i Wałbrzych. O czym mówiono?


Skorzystały na przykład spółdzielnie socjalne

Powiadomienie o wsparciu z Funduszowego Pakietu Antywirusowego oraz rozmowy z samorządowcami były głównymi celami wizyty minister. Pierwszym punktem było spotkanie w Wielobranżowej Spółdzielni Socjalnej "Arte" w Bielawie, która oprócz korzystania z funduszy europejskich, otrzymała także pomoc w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego. Pożyczkę płynnościową spółdzielnia przeznaczyła na bieżącą działalność i ograniczenie ekonomicznych skutków epidemii koronawirusa, w tym na wynagrodzenie pracowników i koszty administracyjne.

- To ważne, że tzw. podmioty ekonomii społecznej, które działają na rzecz najbliższej społeczności, mogą skorzystać z pomocy finansowej w tym trudnym dla nas wszystkich czasie. Cieszę się, że oferowane przez nas wsparcie spotyka się z dużym zainteresowaniem, w tym także naszych wcześniejszych beneficjentów. Do tej pory rozdysponowaliśmy ponad 1,1 mln zł – mówiła tam minister.

Spółdzielnia Socjalna "Arte" w Bielawie realizuje usługi z zakresu budownictwa, pielęgnacji zieleni, powstają tam również unikatowe, ręcznie malowane wyroby ceramiczne. To jeden z wielu podmiotów ekonomii społecznej, którego władze zdecydowały się skorzystać ze wsparcia antykryzysowego. Jak mówiła minister, warunki pomocy są preferencyjne – pożyczki są nisko oprocentowane, a podmioty je otrzymujące mogą skorzystać z  12-miesięcznej karencji spłaty.  

- Wprowadziliśmy także możliwość częściowego umarzania pożyczek, pod warunkiem utrzymania miejsca pracy – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak i dodała, że pożyczki są udzielane przez pośredników. W województwie dolnośląskim tę rolę pełni Fundusz Regionu Wałbrzyskiego. Zapowiadają dużo dla samorządów

Oprócz spotkania w spółdzielni minister wraz z Michałem Dworczykiem, szefem kancelarii premiera, wzięła udział w spotkaniach z samorządowcami, m. in. z powiatu dzierżoniowskiego i wałbrzyskiego. Rozmowy dotyczyły spraw regionalnych, w tym także Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

- Spotkaliśmy się z ponad 70 samorządowcami w Bielawie i Wałbrzychu. Rozmawialiśmy o wsparciu dla południa Dolnego Śląska w latach 2021-2027. Miałam okazję wysłuchać ich problemów, które bardzo przypominają te na Podkarpaciu. W nowej perspektywie finansowej oprócz Funduszu Unii Europejskiej z programów będą mieć środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Dodatkowo nasze gminy i powiaty otrzymają łącznie ponad 91 mln w ramach rządowego wsparcia - zapewnia minister.

- W ramach tarczy antykryzysowej dla samorządów zostanie przekazanych 6 mld zł. Środki trafią do każdej gminy w Polsce i będą mogły być przeznaczane na najbardziej potrzebne przedsięwzięcia. Ich wysokość dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego zostanie wyliczona zgodnie z algorytmem w ministerstwie finansów. Gminy będą mogły przeznaczać środki na najbardziej potrzebne przedsięwzięcia - inwestycje, jak remont szkoły czy szpitala, czy inne ważne z punktu widzenia gminy zadania - deklaruje Michał Dworczyk.

Podczas spotkanie z dziennikarzami w siedzibie WSSE w Wałbrzychu minister podsumowała wizytę na Dolnym Śląsku i przypomniała, że w nowej perspektywie funduszy unijnych (2020-2030) d
o Polski trafi łącznie ponad 160 mld euro.


Ministrowie, którzy nas odwiedzili wcześniej:
WAŁBRZYCH: MINISTER SPORTU WRĘCZYŁA DOTACJE PIĘCIU KLUBOM (FOTO)
WAŁBRZYCH: MINISTER JADWIGA EMILEWICZ Z MILIONAMI POŻYCZKI (FOTO)
MINISTER ADAMCZYK: REGION WAŁBRZYSKI MOŻE BYĆ JAK BAWARIA (FOTO)
WAŁBRZYCH: MINISTER ANNA ZALEWSKA I MŁODZIEŻ W FABRYKACH (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone: Twitter Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej