Wałbrzyszanie otrzymują w ostatnich dniach od swoich zarządców pisma o lipcowych podwyżkach za wodę i ścieki. Do tego w ostatnich dniach poznaliśmy nową taryfę PGNiG OD za gaz dla gospodarstw domowych. Jak zmiany te wpłyną na nasze portfele?

Więcej za wodę i ścieki

- Zawiadamiamy, że z uwagi na podwyżkę ceny dostarczania wody i odbioru ścieków przez Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji w Wałbrzychu, od 1 lipca 2020 ulega zmianie wysokość opłat - czytamy w pismach, jakie w ostatnich dniach otrzymują od administratorów mieszkańcy Wałbrzycha. 
Dalej pojawiają się wyliczenia dotyczące nowych stawek. W przypadku naszego Czytelnika ze Śródmieścia opłata za 1 metr sześcienny zimnej wody i ścieków wzrasta z 15,70 zł na 16,17 zł, czyli o 0,47 zł. W tym przypadku cena wody wzrasta z 6,51 zł na 6,78 zł, a ścieków z 9,19 zł na 9,39 zł. Dla rodziny zużywającej miesięcznie 10 metrów sześciennych zimnej wody i ścieków rachunki wzrosną o ok. 5 zł miesięcznie. 
Podwyżka ta związana jest z decyzją Państwowego Przedsiębiorstwa Wody Polskie, które dwa lata temu, ustaliły stawki z wyprzedzeniem trzyletnim. Pokłosiem tego są lipcowe podwyżki, bardziej odczuwalna dla naszego portfela nastąpiła w lipcu 2019.
O sprawie tej pisaliśmy szczegółowo - Wałbrzych: kiedy podwyżka cen wody?

Przypominamy też, że Wałbrzych w corocznych rankingach kosztów ponoszonych przez mieszkańców na usługi komunalne znajduje się w krajowej czołówce - Wałbrzych wśród miast Polski z najdroższymi usługami komunalnymi
Obliczono, że opłaty przeciętnej rodziny w Wałbrzychu za wodę i ścieki, za wywóz odpadów, za parkowanie, ceny biletów w komunikacji publicznej oraz wysokość stawek podatku od nieruchomości to średni roczny wydatek 3 905,45 zł. Tymczasem za te same usługi takiej samej wielkości rodzina w Kozienicach zapłaci 1 386,52 zł. (ELW - Wałbrzych dla Was)Mniej za gaz

Podwyżki w rachunkach za ścieki i wodę osłodzi nam przyszła zniżka rachunków za gaz. We wtorek, 16 czerwca, prezes URE zatwierdził nową, niższą o 10,6 proc. taryfę PGNiG OD dla gospodarstw domowych. Będzie ona obowiązywać od początku lipca do końca grudnia 2020. Jak wyjaśniło URE, w nowej taryfie ceny gazu uległy obniżeniu o 10,6 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to spadek średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 9,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls i o 9,7 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw. - Do obniżki przyczyniły się niskie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii - poinformował regulator w komunikacie.

Odbiorcy w gospodarstwach domowych obsługiwani przez PGNiG OD, oprócz wskazanych powyżej cen gazu i opłat abonamentowych (obrót), ponoszą opłaty za jego transport (dystrybucję) - ze względu na skalę działania Polskiej Spółki Gazownictwa, najczęściej wg taryfy tej spółki. Skutek wprowadzenia nowej taryfy w życie dla płatności kompleksowych (łącznie za gaz i jego dostawę) będzie niższy niż w przypadku cen gazu, ze względu na niezmienione stawki opłat abonamentowych oraz za usługę dystrybucji paliw gazowych.

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1, tzw. kuchenkowiczów, którzy używają gazu do przygotowania posiłków, płatność będzie niższa o 4,85 proc., czyli ok. 1,2 zł miesięcznie. Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność ulegnie obniżeniu o 6,67 proc. i wyniesie 6,33 zł za miesiąc. Najbardziej spadek cen będzie odczuwalny dla odbiorców zużywających dużo gazu, tj. ogrzewających nim mieszkania. Tacy odbiorcy (grupa taryfowa W-3.6) zapłacą o 19,45 złotych mniej miesięcznie (spadek płatności o 7,05 proc.). (PAP)


Przypominamy:
Wałbrzych: Alba, podwyżki i surowe zasady segregacji śmieci (FOTO)
Droższe śmieci, autostrady, koszty życia. Czy pensje na to wystarczą?

Rachunki za gaz mocno w górę, prąd też drożeje

Ceny wody w górę od 1 stycznia - poznaj nowy cennik
CZEKA NAS PODWYŻKA CEN WODY