Data wydarzenia: 18.11.2021 10:00 - 18.11.2021 13:00
Miejsce wydarzenia: Zamek Książ w Wałbrzychu

Były już m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Ratusz w Poznaniu, Kościół Mariacki i Zamek Książąt Pomorskich. Nadeszła pora na kolekcjonerską 5-złotówkę z Zamkiem Książ w Wałbrzychu. Co o niej wiadomo i jak ją zdobyć?

8 listopada 2021 zostało wydane zarządzenie  prezesa NBP w  sprawie ustalenia wzoru, stopu, masy i wielkości emisji monety o wartości nominalnej 5 zł, z serii „Odkryj Polskę” – Zamek Książ w Wałbrzychu. Wprowadza ono oczekiwaną przez mieszkańców Wałbrzycha oraz kolekcjonerów monetę z wałbrzyskim zamkiem do obiegu od 18 listopada 2021 r.  Wielkość planowanej emisji liczy miliona sztuk.

Na prezentację tej numizmatycznej ciekawostki zapraszają przedstawiciele uwiecznionego na niej zamku. - Odwiedźcie Zamek Książ w Wałbrzychu i pozyskajcie monetę obiegową o nominale 5 zł z jego wizerunkiem na rewersie. Oficjalna prezentacja monety odbędzie się tego samego dnia w Sali Maksymiliana Zamku Książ w Wałbrzychu. W godzinach 10-13 zostanie tam również uruchomiony mobilny punkt Narodowego Banku Polskiego, w którym wszyscy chętni będą mogli wymienić złotówki w proporcji 1:1 na monetę lub monety pięciozłotowe z wizerunkiem Książa na rewersie - zachęcają i zapraszają do zakupu biletów do zamku, by pod koniec trasy zwiedzania, w Sali Maksymiliana dokonać wymiany złotówek w punkcie NBP na monetę lub monety o nominale 5 zł z wizerunkiem Zamku Książ. - Jest to nie tylko moneta kolekcjonerska, ale również pełnoprawny środek płatniczy w Polsce. Warto więc zdobyć taką pamiątkę - dodają.

Co istotne, kolekcjonerzy na serwisach aukcyjnych już rezerwują sobie wzmiankowaną monetę okolicznościową i kosztuje ona ok. 8 zł.

Co wiadomo o monecie?

Kilka szczegółów:  Brzeg (bok) monety będzie moletowany nieregularnie. Na boku ośmiokrotnie powtórzony napis: NBP, co drugi odwrócony o 180°, rozdzielony gwiazdkami. Średnica monety to 24 mm, a masa 6,54 g. Wykonana będzie ze stopów: pierścień - miedzionikiel (CuNi25), rdzeń - brązal (CuAl6Ni2).

Strona przednia (awers):
centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej.
Poniżej orła półkolem oznaczenie roku emisji: 2021. W otoku, u góry, półkolem napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, u dołu półkolem napis: 5 ZŁOTYCH, poprzedzony oraz zakończony perełką. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / wStrona odwrotna (rewers):

centralnie, na wyodrębnionej płaszczyźnie w kształcie koła, wizerunek zamku Książ w Wałbrzychu od strony południowo-wschodniej, przesłonięty w dolnej części stylizowanymi koronami drzew, w górnej części, w tle zamku, faliste linie.
W otoku, u góry, półkolem napis: ZAMEK KSIĄŻ, u dołu półkolem napis: W WAŁBRZYCHU, z lewej strony, wzdłuż krawędzi wyodrębnione pole, na którym w zależności od kąta patrzenia widoczne są napisy: NBP lub rok: 2021