Data wydarzenia: 18.05.2019 11:00 - 18.05.2019 12:00
Miejsce wydarzenia: Stara Kopalnia

Wałbrzyscy emerytowani górnicy organizują spotkanie, podczas którego chcą w obecności prawników ze Śląska omówić zasady przeliczenia górniczych emerytur na nowo. Oto szczegóły.

- W marcu 2015 roku Sejm uchwalił ustawę, która daje możliwość przeliczania emerytur na nowo. Na Śląsku górnicy korzystają z tego prawa i sąd stosuje te zasady. Powołuje biegłych sądowych - wyjaśniają organizatorzy spotkania i dodają, że ponowne przeliczenie świadczeń jest dla emeryta bardzo korzystne. - Dodatkowo miesięcznie mają więcej o około 1500 zł - zaznaczają organizatorzy spotkania.

Poruszany ma być problem górników, którzy przechodzili na emerytury w 1990 i 1991 roku, a po dwóch latach obniżono im świadczenia do 60%. Emerytowanych górników martwią też inne przypadki. - Zabiera się również górnikom renty zawodowe, a przyznaje z innych przyczyn. Gorzej już nie może być - konkludują organizatorzy i zachęcają do przyjścia na spotkanie w sobotę, 18 maja o godz. 11 do Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Mają być na nim obecni prawnicy specjalizujący się w kwestiach emerytalnych, a także parlamentarzyści ziemi wałbrzyskiej.


oprac. i fot. ELW