Na zamku Książ zawiązało się przymierze pomiędzy Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną, koncernem KGHM Polska Miedź i Agencją Rozwoju Przemysłu. Między Legnicą, Wrocławiem i Wałbrzychem ma powstać trójkąt, w obrębie którego wszystko będzie się sprawnie rozwijać dzięki ekspresowej drodze 35. Tak, ten numer jest nieprzypadkowy. A w Wałbrzychu nieużywana linia kolejowa nr 291 będzie służyć eksperymentom. Jaka jest szansa realizacji tych zamierzeń?


Punktem wyjścia rozważań stała się niewydolność transportowa autostrady A4. Biorący udział w spotkaniu poseł PiS Ireneusz Zyska uważa, że należy stworzyć drogę ekspresową prowadzącą od Warszawy przez Łódź i Wrocław po Wałbrzych i Lubawkę, która kanalizowałaby ruch północ-południe. Wokół tej drogi miałaby powstać Trójaglomeracja złożona z Aglomeracji Głogowsko-Lubińskiej, Aglomeracji Sudeckiej (Wałbrzyska plus Jeleniogórska) oraz Wrocławia. Miałaby ją uzupełniać sieć szybkiej kolei, tak zwana szprycha, o której pisaliśmy: WAŁBRZYCH: PRZYJADĄ DO NAS POCIĄGI Z PRĘDKOŚCIĄ 250 KM/H?

- Linia kolejowa nr 291, jej nieużywany odcinek ma zostać przekazany marszałkowi województwa. Gdyby się udało ten odcinek uruchomić jako swego rodzaju poligon badawczo-rozwojowy i wprowadzić tu kolej dużych prędkości, to może wielkie podmioty, nawet zagraniczne, chciałyby wziąć udział w takim eksperymencie -
wyrażał nadzieję Ireneusz Zyska.Innym pomysłem jest budowa terminali przeładunkowych w okolicy Świdnicy i Wałbrzycha. Ireneusz Zyska mówił też o Sudeckim Ygreku, czyli drugiej drodze ekspresowej, która z Wrocławia miałaby się kierować na Kłodzko z jednej strony, a na Świdnicę, Wałbrzych i Bolków z drugiej. To miałaby być część Via Sudetica - drogi szybkiego ruchu łączącej Europę południową i północną. Byłaby ona remedium na zagrożenie, że mocno rozwijający się w naszym regionie przemysł motoryzacyjny i związany z elektromobilnością - Daimler w Jaworze, Toyota w Wałbrzychu, LG Chem w Kobierzycach (największy producent baterii samochodowych na świecie) - pozostanie odizolowany od świata.

- Te drogi miałyby być zrealizowane w przeciągu kilku najbliższych lat, żebyśmy byli nie jak druga Bawaria, tylko żebyśmy byli lepsi od Bawarii - mówił Ireneusz Zyska.Jak mówił Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, te zmiany mają być impulsem dla rozwoju regionu nie na najbliższe lata, a na dekady, a może setki lat. Jednak są sprawy, które trzeba przemyśleć.

- Wszyscy wiemy, że autostrada A4 jest kręgosłupem gospodarczym Polski i wszyscy wiemy, że jest niewydolna. Ryzykiem jest w tym przypadku kumulacja inwestycji w tych miejscach, gdzie już są - Wrocław jest w stanie wyssać wszystko z regionu, będzie tam potem 1,5 mln mieszkańców, a dookoła pustka. Pokłady miedzi KGHM też nie są niewyczerpane, trzeba dla tego zagłębia znaleźć rozwiązania na przyszłość. Silniki spalinowe w przeciągu kilkunastu lat przestaną być produkowane, trzeba myśleć o elektromobilności. Powinniśmy doprowadzić do tego, żeby na tym terenie komunikacja zbiorowa pozwalała na dotarcie z Wałbrzycha do Lubina czy z Wałbrzycha do Wrocławia w godzinę pociągiem. Miarą sukcesu Aliansu S35 będzie między innymi 150 000 mieszkańców Wałbrzycha - mówił Dariusz Śliwowski.Według wiceprezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S35 jest dobrym symbolem tego porozumienia, bo wszędzie tam, gdzie pojawiają się drogi ekspresowe, pojawiają się nowe inwestycje. A w Sudetach i na Przedgórzu Sudeckim dodatkowe inwestycje są bardzo potrzebne. Potrzebna jest też pętla kolejowa wokół tych trzech regionów, która zapewni transport zbiorowy i towarowy. Nie wystarczy jednak jeździć - trzeba też latać.

- Jeśli będzie rozbudowane lotnisko w Strachowicach, będą mogły wtedy do nas przylatywać najcięższe samoloty, zabierając towary zbyt ciężkie, by je transportować, oraz towary cenne. Powinno być 15 lotów dziennie do największych stolic Europy, powinno to być lotnisko międzykontynentalne - mówił Jerzy Śliwiński.

Przedstawiciele trzech firm i instytucji podpisali deklarację Alians S35, dzięki któremu Dolny Śląsk miałby się w przyszłości stać centrum produkcji samochodów elektrycznych i części do nich na skalę europejską. Co z tych zamierzeń zostanie zrealizowane - pokaże czas.
Deklaracja współpracy przy projekcie ALIANS S35

Zgadzamy się, że Dolny Śląsk osiągnął znaczący sukces w rozwoju społeczno-gospodarczym, bo dobrze wykorzystuje swoje szanse: korzystne położenie, silne tradycje przemysłowe, silne ośrodki uniwersyteckie i naukowo-badawcze, a przede wszystkim dynamizm, kreatywność i kompetencje mieszkańców.

Przyszłość niesie jednak potencjalne zagrożenia dla długofalowego zrównoważonego rozwoju całego regionu. Infrastruktura transportowa zbliża się do granicy wydolności, następuje stały odpływ ludności z mniejszych od Wrocławia ośrodków miejskich, co skutkuje ich degradacją i pogłębianiem luki społeczno-gospodarczej w stosunku do stolicy województwa dolnośląskiego.

W skali globalnej następują szybkie zmiany wielu gałęzi gospodarki istotnych dla regionu,  w szczególności branży motoryzacyjnej rozwijającej się w kierunku elektromobilności.

Jesteśmy zdania, że stworzenie nowych szans rozwojowych i ograniczenie zagrożeń wymaga m.in. kompleksowej rozbudowy dolnośląskiej infrastruktury transportowej: drogowej, kolejowej oraz lotniska we Wrocławiu. Kluczowe jest stworzenie alternatywy dla osiągającej maksimum przepustowości autostrady A4, a będzie nią m.in. budowa drogi S35.

Zauważamy, że istotna jest również edukacja, szczególnie osób zagrożonych zmianami strukturalnymi w przemyśle, które skutkują ograniczaniem zatrudnienia w mniejszych ośrodkach miejskich.

Biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia długofalowego rozwoju gospodarczo
-społecznego Dolnego Śląska, a w szczególności stworzenia nowych szans rozwojowych dla miast średniej wielkości położonych w południowo-wschodniej części regionu, z wykorzystaniem potencjału stolicy województwa - miasta Wrocławia, postanawiamy działać w celu powołania Stowarzyszenia ALIANS S35, które będzie o to zabiegać.

O nieużywanym odcinku linii 291 pisaliśmy tej wiosny:
TRASA KOLEJOWA 291 PODZAMCZE - BIAŁY KAMIEŃ: JEST PRZEŁOM? (FOTO)
BOGUSZÓW-BIAŁY KAMIEŃ: JEDZIEMY KOLEJĄ POD CHEŁMCEM? (FOTO)
BĘDZIE NOWY DWORZEC KOLEJOWY - WAŁBRZYCH PÓŁNOCNY

O odcinku ponownie używanym:
POCIĄGI DO MEZIMESTI I ADRSPACHU - IDĄ SPORE ZMIANY? (FOTO)
LINIA NR 291 WAŁBRZYCH - MIEROSZÓW: PATRZCIE, JAKA PIĘKNA (FOTO)


O projekcie drogi ekspresowej 35:
DROGA EKSPRESOWA S35 - MARZENIE BARDZIEj, CZY MNIEJ REALNE?

Zapewnienia ministerialne dotyczące transportu:
Minister Adamczyk: Region wałbrzyski może być jak Bawaria [FOTO]

Tekst i foto: Magdalena Sakowska