Zaczęły się wakacje i sezon na letnie urlopy zatem warto wspomnieć o ubezpieczeniach dotyczących tego gorącego okresu letnich podróży również tych zagranicznych - radzi Katarzyna Budzis, certyfikowany doradca finansowy.

Podstawowe pytanie to czy trzeba kupować ubezpieczenie turystyczne jadąc za granicę?

Zdecydowanie zalecam kupno takiego ubezpieczenia pomimo, że jest karta EKUZ wydawana za darmo w NFZ. Są dwa główne powody: po pierwsze Karta EKUZ działa tylko na terenie państw Unii Europejskiej, po drugie nie pokrywa kosztów transportu. Daje ona prawo do opieki zdrowotnej na terenie państw Unii w takim zakresie w jakim przysługuje ona obywatelom danego kraju. Jak wiemy u nas również NFZ nie wszystko pokrywa. Czasem trzeba zapłacić samemu. Tu jest tak samo, tyle, że jadąc za granicę zazwyczaj nie znamy zakresu świadczeń w danym państwie.

Druga sprawa to, czy polisy dodawane do wycieczek w biurze podróży są wystarczające?

Tu trzeba by się zastanowić nad zakresem takiego ubezpieczenia. Firmy wycieczkowe mają obowiązek dołączania ubezpieczenia NNW i Kosztów Leczenia za granicą do swoich pakietów zagranicznych. Jak łatwo się domyślić robią najtańsze żeby nie podnosiły ceny wycieczki. Nie są one też dopasowane indywidualnie. Warto zatem zapytać o możliwość dopasowania zakresu polisy.
Na przykład osoby, które mają jakąś chorobę przewlekłą (cukrzyca, epilepsja, silna alergia, choroby krążenia, stwardnienie rozsiane, lub są po udarze lub zawale) powinny dokupić opcję związaną z pogorszeniem stanu zdrowia związanym z posiadaną chorobą.
Warto też dopasować zakres do tego co zamierzamy robić. Jeżeli mamy w planach na przykład nurkowanie, albo trekking do 5000 m n.p.m., czy wspinaczkę, warto rozszerzyć zakres o sporty ryzykowne lub ekstremalne. Jeżeli wybieramy się w wysokie góry za granicę to warto mieć zapewnione koszty ratownictwa.
Gdzie kupi
ć najlepiej takie ubezpieczenie?

Najlepiej w firmie ubezpieczeniowej mającej w ofercie różne towarzystwa ubezpieczeniowe. Można wtedy znaleźć dobry zakres za rozsądną cenę, bo każda firma ma swoją specyfikę. Jedne dają zniżkę na wyjazdy rodzinne, drugie nie dają zwyżki za choroby przewlekłe. Dobry agent potrafi dobrać odpowiednią ofertę.

A co z ubezpieczeniem od wypadków (NNW) dla dzieci w czasie wakacji?

Jeżeli ktoś kupił takie ubezpieczenie w szkole lub prywatnie, co zazwyczaj robimy we wrześniu każdego roku, to takie ubezpieczenie działa cały rok kalendarzowy, w wakacje również. W zasadzie nie ma potrzeby kupowania kolejnego chyba, że rodzic uzna to za konieczne, bo na przykład uważa, że ryzyko urazu w wakacje rośnie. Można też dokupić NNW za bardzo symboliczną kwotę na czas wyjazdu przy polisie podróżnej dla całej rodziny.
- W razie pytań służę wsparciem i poradami w zakresie finansów domowych i oszczędzania, a także planowania emerytury, w tym IKE, IKZE - zaznacza Katarzyna Budzis – wałbrzyszanka - certyfikowany doradca finansowy https://www.facebook.com/KatarzynaBudzisUbezpieczenia


Zachęcamy do zadawania ekspertce pytań (przez FB lub pisząc na adres redakcji: redakcja@walbrzychdlawas.info), a także zapoznania się z wcześniejszych odcinków cyklu Twoje finanse:
NAUCZMY DZIECI OSZCZĘDZANIA
EMERYTURA: CO DAJE IKE?
EMERYTURA: CO TO JEST I CO DAJE IKZE?