Od 2012 roku mamy możliwość odkładać na przyszłą emeryturę również za pomocą IKZE. Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego jest to instrument stworzony głównie po to, żeby zachęcić obywateli do odkładania własnych środków na emeryturę. Na czym polega zachęta - wyjaśnia Katarzyna Budzis, certyfikowany doradca finansowy.

Szanowni Czytelnicy, rozpoczynamy nasz kolejny weekendowy cykl poradnikowy - tym razem poruszane będą zagadnienia dotyczące szeroko pojętych finansów osobistych. Znajdziecie tu porady eksperta dotyczące ubezpieczeń, oszczędności oraz kredytów. Zachęcamy do zadawania pytań naszemu doradcy, co zainspiruje go do kolejnych tekstów. A teraz wróćmy do tematu IKZE i oddajmy już głos ekspertce, wałbrzyszance - pani Katarzynie Budzis.   


Co nam daje IKZE?
Każdego roku jest ustalana górna granica wpłaty na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, będące jednym ze sposobów oszczędzania w ramach dobrowolnego III filaru. Do tej kwoty przysługuje zwrot podatku. W roku 2019 można maksymalnie wpłacić 5718 zł. Zakładając, że ktoś wpłaci taką kwotę, to przy progu podatkowym 18% zyska 1029,24 zł zwrotu.
Jest to główny atut tego pomysłu, bo każdy kto orientuje się w inwestowaniu potwierdzi na pewno, że bardzo trudno uzyskać średni zysk z inwestycji na poziomie 10%. Tutaj możemy sobie pozwolić na bardzo bezpieczne, i co za tym idzie mało ryzykowne instrumenty, bo sam zwrot z podatku powoduje, że zarabiamy 18% lub więcej (w zależności od progu podatkowego). Byłoby wysoce nie rozsądne stracić taką okazję. Zatem zachęcam do korzystania z tego rozwiązania. Na naszą korzyść działa też czas. Im młodsze osoby się zdecydują na to rozwiązanie tym, efekt będzie lepszy.
Jak w praktyce skorzystać z IKZE?

Konto takie można założyć w różnego rodzaju instytucjach finansowych, bankach, u maklerów, u pośredników finansowych i ubezpieczeniowych. W większości propozycji pierwsza wpłata wynosi 1000 zł i w niej są zawarte również koszty otwarcia rachunku IKZE. Każda kolejna wpłata jest dobrowolna, ale nie mniejsza niż 100 zł jednorazowo. Trzeba też wpłacać przynajmniej przez 5 lat.


Czy państwo nam tego nie zabierze tak jak stało się z OFE?

Nie, te środki są całkowicie prywatne, podlegają również dziedziczeniu gdybyśmy sami nie zdążyli z nich skorzystać. Musimy jednak pamiętać, że są to środki, które zbieramy na emeryturę i dlatego żeby nie utracić zwrotów podatku nie możemy wybierać tych odłożonych pieniędzy do czasu ukończenia 65. roku życia. Jeżeli będziemy zmuszeni wybrać część uzbieranych środków wcześniej, od wybranej kwoty musimy zapłacić podatek. Jest to uczciwy układ, bo nie jest to sposób na zbieranie środków na bieżące potrzeby, ale na przyszłą emeryturę.
- W razie pytań służę większą ilością szczegółów na temat IKE, IKZE i innych sposobów oszczędzania - zaznacza Katarzyna Budzis – wałbrzyszanka - certyfikowany doradca finansowy
https://www.facebook.com/KatarzynaBudzisUbezpieczenia

Zachęcamy do zadawania pytań ekspertce i polecamy kolejne teksty z cyklu.
Redakcja Wałbrzych dla Was