Po pierwszym odcinku naszego nowego cyklu "Twoje finanse", który prowadzi Katarzyna Budzis, certyfikowany doradca finansowy, pojawiły się pytania dotyczące Indywidualnych Kont Emerytalnych. A zatem, co nam daje IKE?


Od kiedy wprowadzono reformę systemu emerytalnego, czyli od 1999 roku, część odpowiedzialności za wysokość naszej emerytury przerzucono na nas. Miał to być tak zwany III filar, dobrowolny i całkowicie prywatny. Moim zdaniem błędem było to, że nie stworzono od razu do tego odpowiednich narzędzi, a już na pewno nie była odpowiednio powszechna wiedza na ten temat. Po kilku latach okazało się, że bardzo mały odsetek obywateli odkłada prywatnie na emeryturę. Wiadomo, że jak coś jest dobrowolne to nikogo nie zmusimy. Postanowiono zatem zastosować zachęty. W taki właśnie sposób powstało IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) czyli program, który daje bonusy, tym którzy się na niego zdecydują.

Na czym polegają zalety IKE :

  • Zyski wypracowane na takich kontach są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych popularnie zwanym podatkiem Belki

  • Zwolnione są także z podatku od spadków i darowizn

  • Jeżeli sami nie skorzystamy ze zgromadzonych pieniędzy są one dziedziczone niezależnie od tego czy umrzemy przed uzyskaniem wieku emerytalnego, czy zdążymy już go osiągnąć i zdecydujemy się na wypłatę ratalną środków (czyli zdążymy wybrać tylko ich część)

  • Można wskazać dowolną liczbę uposażonych i nie muszą być to osoby spokrewnione (ważny aspekt dla osób żyjących w nieformalnych związkach).

Jakie zasady nas obowiązują:

  • Jest limit maksymalnej wpłaty i w roku 2019 wynosi on 14 295 zł w ciągu całego roku,

  • Środki muszą pozostać na koncie do momentu osiągnięcia 60 lat lub 55, ale pod warunkiem uzyskania uprawnień emerytalnych.

Czy warto skorzystać z IKE?

Tu zastosowałabym zasadę: "Umiesz liczyć, licz na siebie". Nie mamy wyjścia musimy sami zadbać o nasze środki na emeryturę. Zatem TAK, bo zawsze warto skorzystać z udogodnień, które dają wymierny wynik finansowy i korzyść.
Jest jeszcze jeden aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Mianowicie 15 kwietnia 2019r. rząd ogłosił plan przeniesienia oszczędności z Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. O ile ten plan wejdzie w życie, a sporo na to wskazuje, warto rozważyć opcję przeniesienia środków do IKE. Mimo, że ta wersja zakłada potrącenie 15% ze zgromadzonych w OFE środków, to sprawia, że te środki staną się nasze prywatne i będą mogły być dziedziczone bez żadnego ale. Natomiast te przeniesione do ZUS może będą dziedziczone, może nie, bo wiemy jak było z OFE, może się to zmienić, bo zależy to od decyzji kolejnych rządów.

Może założenie konta IKE nie sprawi, że staniemy się bogaci, ale przynajmniej nie zabraknie nam na leki. Zatem zachęcam do zakładania kont zarówno IKE jak i IKZE, o którym była mowa w poprzednim artykule - EMERYTURA: CO TO JEST I CO DAJE IKZE?

- W razie pytań służę większą ilością szczegółów na temat IKE, IKZE i innych sposobów oszczędzania - zaznacza Katarzyna Budzis – wałbrzyszanka - certyfikowany doradca finansowy https://www.facebook.com/KatarzynaBudzisUbezpieczenia


Zachęcamy do zadawania ekspertce pytań (przez FB lub pisząc na adres redakcji: redakcja@walbrzychdlawas.info), a także zapoznania się z wcześniejszych odcinków cyklu


Twoje finanse:
EMERYTURA: CO TO JEST I CO DAJE IKZE?