| Źródło: Dane: Toyota Motor Manufacturing Poland
Toyota Wałbrzych: rusza produkcja przekładni hybrydowych (FOTO)
Najpierw Japonia, potem Wałbrzych
Przekładnie będą montowane w nowej Toyocie Corolli Hybrid i Toyocie C-HR Hybrid w Europie. Jest to pierwszy etap kilkuletniego programu wprowadzania zaawansowanej technologii hybrydowej i architektury TNGA (Toyota New Global Architecture) do polskich fabryk.
Wałbrzyski zakład jest pierwszą fabryką Toyoty spoza Azji i drugą zlokalizowaną poza Japonią, któremu powierzono produkcję zaawansowanych technologicznie przekładni hybrydowych. Przekładnia ta jest kluczowym elementem napędu hybrydowego Toyoty, który koordynuje współdziałanie motoru elektrycznego i silnika spalinowego.
- Obecnie prawie co drugi samochód opuszczający nasze salony to auto hybrydowe, a sprzedaż hybryd nieustannie rośnie. Technologia hybrydowa to nasz główny wyróżnik. To element naszej ambitnej globalnej strategii elektromobilności, która zakłada, że do 2030 roku osiągniemy roczną sprzedaż na świecie ponad 5,5 miliona zelektryfikowanych samochodów, w tym milion aut bezemisyjnych. Stały wzrost sprzedaży hybryd w Europie pozwala nam zwiększyć lokalną produkcję komponentów do napędów hybrydowych – powiedział dr Johan van Zyl, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.
Eiji Takeichi, prezes TMMP, zapowiedział, że od przyszłego roku w fabryce będą prowadzone testy i przygotowania do tego, aby podzespoły, które na początku niemal w stu procentach będą sprowadzane z Japonii, zastąpić produkowanymi na terenie Polski, docelowo w 70%. Obecny na uroczystości wiceminister Marcin Ociepa przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Podczas otwarcia ambasador, wiceminister i obaj prezesi symbolicznie uruchomili produkcję dwóch przekładni.
A co ma z tego nasze miasto?
- Toyota w Wałbrzychu to historia przemiany naszego miasta. Jeśli dziś marzymy o zielonym i czystym mieście, to jest to także zasługa tysięcy pracowników Toyoty, bo to ona wyznaczyła kierunek zmian. Cenimy każde dobre, zaawansowane miejsce pracy, ale przyszedł moment, żeby powiedzieć, że cenimy jeszcze bardziej, co za sprawą Toyoty przychodzi do nas w elektronicznym postępie, w wizji. Dobrej przyszłości w Wałbrzychu nie ma bez dobrej przyszłości Toyoty - mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Uruchomienie linii produkcyjnej nowej przekładni do napędu hybrydowego wiązało się z inwestycją 288 milionów zł. Po wdrożeniu tego oraz kolejnych, zaplanowanych na najbliższe lata projektów całkowity poziom inwestycji w polskie fabryki Toyoty wyniesie ponad 4,5 miliarda zł. Inwestycja ta pozwoli także stworzyć nowe miejsca pracy. Do roku 2020 poziom zatrudnienia w zakładach TMMP wzrośnie o prawie 600 osób do łącznej liczby ponad 2500 pracowników. Obecnie trwają intensywne działania rekrutacyjne do obu fabryk Toyoty w Polsce: w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach.
- W tej chwili rekrutujemy 250 osób, z czego 70 pracowników na dwie, a następnie na trzy zmiany na nowej linii produkcyjnej w Wałbrzychu. 30 wałbrzyskich pracowników przez miesiąc szkoliło się w Japonii, żeby móc uczestniczyć w procesie nacinania laserowego. Maszyny są sterowane numerycznie, praca ogranicza się do wkładania w nie detali i do ich wyciągania, transport odbywa się automatycznie, stąd coraz mniej potrzebny jest wysiłek fizyczny i w fabryce pracuje coraz więcej kobiet - mówi Grzegorz Górski z zespołu prasowego fabryki.
Hybryda - co to takiego?
Jak mówi Grzegorz Górski, nowa inwestycja to ważny wkład w rozwój programu elektromobilności w Polsce. Produkowana w Wałbrzychu przekładnia jest kluczowym elementem nowoczesnych napędów hybrydowych, które zapewniają autom Toyoty pokonywanie ponad 50% dystansu w mieście wyłącznie przy użyciu silnika elektrycznego - dane na podstawie niezależnych badań przeprowadzonych m.in. przez Uniwersytet Rzymski oraz Politechnikę Krakowską. Hybryda jest też autem, które mniej się psuje, ponieważ jej silniki mają o wiele prostszą budowę i składają się z niewielkiej liczby części.
- Biorąc pod uwagę realia rynkowe dotyczące samochodów elektrycznych, czyli bariery zasięgu, infrastruktury i czasu ładowania, a przede wszystkim ceny, hybrydy będą stanowiły w najbliższych latach realną i dostępną alternatywę dla samochodów z napędem konwencjonalnym. Samochody hybrydowe to doskonały kompromis pozwalający na istotne zmniejszenie emisji tlenków azotu i cząstek stałych, zmniejszając ryzyko zachorowalności m.in. na choroby płuc – mówił podczas uroczystości Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.
Hybrydy stanowią dziś pokaźną grupę w masie wszystkich nowych aut sprzedawanych w Polsce – ich roczna sprzedaż w tym roku szacowana jest na około 20 tys. egzemplarzy. Dopracowywana od ponad 20 lat technologia produkcji pozwala oferować je w cenach zbliżonych do wersji konwencjonalnych. Eksperci uważają, że za kilkanaście lat miejska motoryzacja będzie należeć do aut w pełni elektrycznych, ale droga do niej prowadzi przez masowo wykorzystywane hybrydy. Jak mówią użytkownicy, auta hybrydowe sprawdzają się bardziej podczas jazdy po mieście, mniej podczas podróży poza miastem.
.jpg)
Ile i dokąd?
TMMP posiada dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje obok nowych przekładni do napędów hybrydowych także 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej roczne możliwości produkcyjne sięgają 371 tysięcy silników i 720 tysięcy skrzyń biegów do samochodów z napędem konwencjonalnym, zaś nowa linia produkcyjna może wytwarzać 180 tysięcy przekładni w ciągu roku. W przyszłości planowane są kolejne linie - dwie lub nawet trzy.
Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l, a także silniki Diesla o pojemnościach 1,4 l oraz 2,2 l. Jego roczne zdolności produkcyjne wynoszą 180 tys. jednostek napędowych. Po uruchomieniu linii produkcyjnych nowych silników 2,0 l i 1,5 l zaprojektowanych w technologii TNGA, możliwości fabryki wzrosną do 309 tysięcy jednostek.
Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty zlokalizowane w Europie: Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.
W uroczystości startu produkcji wziął udział m.in. podsekretarz stanu w ministerstwie przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa, ambasador Japonii Tsukasa Kawada oraz prezes Toyota Motor Europe dr Johan van Zyl.
.jpg)
Czytaj też:
TOYOTA: NOWA LINIA PRODUKCYJNA JUŻ ZA KILKA TYGODNI (FOTO)
WAŁBRZYCH: TOYOTA - BĘDZIE DUŻA ZMIANA W PŁACACH?
WAŁBRZYCH: MINISTER ANNA ZALEWSKA I MŁODZIEŻ W FABRYKACH (FOTO)
Opr. i foto: Magdalena Sakowska
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj