6 kwietnia 2021 to historyczny moment w dziejach Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP). Zakład w Wałbrzychu rozpoczął produkcję kolejnej elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych. Razem z produkcją silnika TNGA 1,5 l w zakładzie w Jelczu-Laskowicach wytwarzany jest jeden hybrydowy zespół napędowy do Toyoty Yaris (Europejskiego Samochodu Roku 2021) i Yaris Cross.

Historyczny moment

6 kwietnia Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu produkcję elektrycznej przekładni do niskoemisyjnych elektrycznych napędów hybrydowych. Nowa przekładnia będzie współpracować z najnowszej generacji silnikiem o pojemności 1,5 l zaprojektowanym w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture), którego produkcja ruszyła w czerwcu 2020 w Jelczu-Laskowicach. W ten sposób oba polskie zakłady Toyoty wytwarzają hybrydowy zespół napędowy czyli serce samochodu. Zespoły te będą trafiać do nowej generacji Toyoty Yaris produkowanej we Francji a od sierpnia br. również w Czechach. W ubiegłym roku Yaris, który jest najpopularniejszym modelem Toyoty w Europie, stanowił ponad jedną piątą (20,9%) wszystkich samochodów, które opuściły europejskie salony Toyoty, a jego udział w segmencie B wzrósł do 8,4%. W tym samym czasie w Polsce Yaris stanowił 24,42% wszystkich zarejestrowanych Toyot, a co trzeci klient indywidualny w segmencie B wybierał właśnie ten model. Nowa generacja Toyoty Yaris zdobyła tytuł Europejskiego Samochodu Roku 2021 („European Car of the Year"). Hybrydowe napędy z TMMP trafią również do Toyoty Yaris Cross, czyli pierwszego SUVa Toyoty w segmencie B, którego produkcja ruszy we Francji w tym roku.

 

W ramach inwestycji Toyota rozbudowała w Wałbrzychu zakład Odlewni o 1700 m2 na potrzeby nowej linii odlewania obudów oraz zainstalowała w obecnej hali skrzyń biegów nowe linie obróbcze i linię montażu.
Wraz z uruchomieniem projektu TMMP rozpoczyna po raz pierwszy w historii produkcję silników elektrycznych MG1 stanowiących integralną część elektrycznej przekładni hybrydowej. Dodatkowo jesienią bieżącego roku w Wałbrzychu uruchomiona zostanie bliźniacza linia przekładni a na początku przyszłego roku kolejna linia silników hybrydowych TNGA 1,5 l. W ten sposób produkcja elektrycznych napędów hybrydowych do Toyoty Yaris i Yaris Cross zostanie podwojona. W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo ponad 300 pracowników.

 

- Z uwagi na popularyzację napędów hybrydowych w Europie, których udział w całkowitej sprzedaży Toyoty systematycznie rośnie i w 2020 roku wyniósł aż 54%, Toyota zwiększa produkcję kluczowych komponentów w naszych zakładach. Rozpoczynając po raz pierwszy produkcję silników elektrycznych budujemy nie tylko nowe linie produkcyjne ale również wiedzę i doświadczenie naszych pracowników w kierunku eletromobilności – podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.

Najnowsze inwestycje TMMP stanową kluczowy element strategii Toyota Motor Europe, która ma na celu dalszą lokalizację w Europie produkcji elektrycznych napędów hybrydowych, tak by zrealizować założenia firmy polegające na sprzedaży 1,4 mln pojazdów rocznie do 2025 r. W planach Toyoty 90% sprzedaży będzie obejmowało zelektryfikowane układy napędowe: w hybrydach, hybrydach typu plug-in, pojazdach zeroemisyjnych zasilanych bateriami lub wodorem.

 

Po całkowitym uruchomieniu obecnych projektów w 2022 roku w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA. Dodatkowo w roku 2020 w TMMP rozpoczął działalność Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych, którego celem jest przyspieszenie procesu testowania napędów hybrydowych oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie. Wraz z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach do końca 2022 wzrośnie do prawie 6 miliardów złotych, możliwości produkcyjne do 1,65 miliona podzespołów rocznie a zatrudnienie do ponad 3000 osób.

 

Niskoemisyjna technologia hybrydowa Toyoty                                                                                                                      

Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł mocy – benzynowego i elektrycznego. W czasie hamowania energia kinetyczna samochodu hybrydowego jest odzyskiwana i zamieniana na energię elektryczną, dzięki czemu pojazd zużywa mniej paliwa. Toyota uważa technologię hybrydową za ważny krok na drodze do pełnej elektromobilności. Technologia ta zapewnia klientom najlepsze obecnie dostępne na rynku, ekologiczne, a zarazem ekonomiczne i wygodne w użytkowaniu rozwiązanie, a miastom gotowe narzędzie do walki ze smogiem. Toyota ulokowała w Polsce pierwszy poza Azją ośrodek produkcji i rozwoju napędów hybrydowych na świecie. Dostarcza on elektryczne przekładnie hybrydowe i współpracujące z nimi  silniki benzynowe TNGA do niskoemisyjnych samochodów koncernu produkowanych w Europie.


Projekty związane z technologią hybrydową realizowane w polskich fabrykach Toyoty 

 

Podzespół

Zakład produkcyjny

Roczne zdolności produkcyjne
(3 zmiany)

Wielkość inwestycji [mln PLN]

Start produkcji

Elektryczna przekładnia hybrydowa do układu napędowego z silnikiem 1,8 l

Wałbrzych

175 tys.

278

listopad 2018

Silnik 2,0 l TNGA

Jelcz-Laskowice

312 tys.

370

wrzesień 2019

Silnik 1,5 l TNGA

Jelcz-Laskowice

400

czerwiec 2020

Elektryczna przekładnia hybrydowa do układu napędowego z silnikiem 1,5 l

Wałbrzych

175 tys.

300

kwiecień 2021

Elektryczna przekładnia hybrydowa do układu napędowego z silnikiem 1,5 l (druga linia produkcyjna)

Wałbrzych

175 tys.

600

4. kwartał

2021

Silnik 1,5 l TNGA (druga linia produkcyjna)

Wałbrzych oraz Jelcz-Laskowice

155          tys.

1.kwartał

2022

 

 

Architektura TNGA

Toyota New Global Architecture to globalna architektura, w której projektowane są obecnie wszystkie nowe modele Toyoty. Platforma ta oznacza wspólne zasady konstruowania poszczególnych typów podwozi i nadwozi, jak i układów napędowych do różnych modeli. Jej cechą charakterystyczną jest niżej położony środek ciężkości oraz sztywniejsze nadwozie samochodu, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa biernego oraz większy komfort jazdy. Od strony produkcyjnej TNGA oznacza projektowanie zautomatyzowanych linii produkcyjnych, a co za tym idzie wyższą wydajność, modułową konstrukcję linii umożliwiającą produkowanie różnych typów podzespołów lub napędów na jednej linii produkcyjnej oraz lepszą ergonomię pracy i mniejszą uciążliwość dla środowiska.

 

Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP)

Przypominamy, że TMMP posiada dwa zakłady zlokalizowane na Dolnym Śląsku. Fabryka w Wałbrzychu produkuje elektryczne przekładnie do niskoemisyjnych samochodów hybrydowych z silnikiem 1,8 l, 1,5 l i 1-litrowe silniki benzynowe oraz manualne i półautomatyczne skrzynie biegów. Jej obecne roczne możliwości produkcyjne sięgają 350 tysięcy elektrycznych przekładni do napędów hybrydowych, 258 tysięcy silników i 633 tysięcy skrzyń biegów.  Zakład w Jelczu-Laskowicach produkuje silniki benzynowe 1,5 l oraz 2,0 l TNGA, a jego zdolności produkcyjne wynoszą 312 tysięcy jednostek napędowych rocznie. Fabryki TMMP zaopatrują montownie samochodów Toyoty, koncernu Stellantis oraz firmy Lotus, prowadzone przez spółki europejskie w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Rosji oraz poza Europą: w Republice Południowej Afryki i Japonii.Czytaj też o działaniach biznesowych i społecznych Toyoty:
Wałbrzych: Fabryka Toyoty rekrutuje. Kogo potrzebują?
Wałbrzych: fabryka będzie współpracować z technikum (FOTO)

PIASKOWA GÓRA: SIŁOWNIA MÓZGU JUŻ OTWARTA. CO DALEJ? (FOTO)

KONKURS FUNDUSZU TOYOTY: NA STARCIE DOTACJA NAWET DO 20 000 ZŁ
WAŁBRZYCH: TOYOTA URUCHOMIŁA U NAS OŚRODEK BADAŃ ZA 19 MLN ZŁ (FOTO)

Wałbrzych Toyota: rozbudowa fabryki, zatrudni 500 pracowników (FOTO)

FABRYKA TOYOTY Z PIERWSZYM POLSKIM PREZESEM (FOTO)
Toyota Wałbrzych: rusza produkcja przekładni hybrydowych (FOTO)

TOYOTA: NOWA LINIA PRODUKCYJNA JUŻ ZA KILKA TYGODNI (FOTO)

WAŁBRZYSKA TOYOTA W POSZUKIWANIU PRACOWNIKÓW
WAŁBRZYCH: TOYOTA - BĘDZIE DUŻA ZMIANA W PŁACACH?
oprac. ELW
fot. użyczone przez TMMP