Od 18 maja życie wróciło do ogródków przy kawiarniach i restauracjach w Szczawnie-Zdroju i nie tylko, a lodziarnie otworzyły się dla klientów. Zobaczcie zdjęcia. Jakie wsparcie gmina zaoferowała przedsiębiorcom z branży usługowej i turystycznej?


Aura sprzyja i jeśli ktoś ma ochotę na namiastkę normalności, którą jest siedzenie w ogródku z kawą czy obiadem, to od 18 maja jest już ona dostępna ponownie. Szerzej pisaliśmy na ten temat: WAŁBRZYCH I REGION: IDZIEMY DO RESTAURACJI PO NOWEMU. CO WAŻNE? W Szczawnie-Zdroju można już posiedzieć w Parku Zdrojowym przy "Bohemie", podobnie na deptaku, czyli ul. Kościuszki, jest otwarta pizzeria, Restauracja pod Lwami, cukiernia i lodziarnia. Sam deptak ożył i wygląda już zupełnie inaczej niż w marcu, kiedy prawie nie było na nim ludzi, a niemal wszystkie sklepy i zakłady usługowe zostały zamknięte.
Jak mówi Karolina Stefańska ze szczawieńskiego magistratu, gmina starała się wspierać przedsiębiorców w najgorszym okresie.
- Szczawieńscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z ulg za kwiecień i maj. Na dzień dzisiejszy ze wsparcia skorzystało kilkanaście firm z branży usługowej i hotelarsko-gastronomicznej. Mogą o to wnioskować nawet wstecz za miesiąc kwiecień. Zachęcaliśmy też do wzięcia udziału w ogólnopolskiej kampanii "Nie pozwolę Ci się zamknąć", której inicjatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza. W ramach akcji, w marcu przygotowaliśmy bazę teleadresową firm, które zgłosiły się do gminy i oferowały swoje usługi z dowozem pod drzwi. Głównie były to sklepy i restauracje z terenu gminy, zgłosiło się też Uzdrowisko w zakresie przygotowania i dowozu posiłków dla grup minimum 30 osobowych. Mieszkańcy mogli zrobić zakupy czy zamówić posiłek, bez wychodzenia z domu w czasie narodowej kwarantanny
- mówi Karolina Stefańska.
Jak wynika z danych urzędu miasta, handel wyszedł z kwarantanny w lepszym stanie niż hotele i restauracje, co zresztą nie zaskakuje.
Pytanie zatem, co dalej, kiedy można się już otworzyć, ale trzeba też stawić czoła stratom? Łatwo nie jest, ale gmina nadal stara się pomagać.

- Jesteśmy świadomi, że coraz trudniejsza sytuacja dotyka także szczawieńskie firmy, które ponoszą straty z tytułu konieczności ograniczenia działalności, braku klientów, możliwości realizacji zamówień i świadczenia usług. Gmina włączyła się w realizację krajowego pakietu antykryzysowego poprzez zastosowanie własnych mechanizmów wsparcia skierowanych do lokalnych przedsiębiorców. Uchwała zaakceptowana przez Radę Miasta 9 kwietnia zakłada umorzenie podatku od nieruchomości na wniosek przedsiębiorcy za kwiecień i maj, a także należności z tytułu umów cywilnoprawnych przypadających gminie, zmniejszenie opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste lub trwały zarząd nieruchomości gminnej - wylicza przedstawicielka magistratu.
Udzielona pomoc stanowi pomoc de minimis w rozumieniu ustawy z 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. Dodatkowe informacje pod nr telefonu 74 849 39 12. Gmina, angażując się w akcję "Nie pozwolę Ci się zamknąć!" stworzyła bazę lokalnych przedsiębiorców, którzy oferują udogodnienia takie jak np. dowóz zakupów czy dowóz posiłków pod drzwi. Baza jest publikowana na profilu społecznościowym gminy i na stronie internetowej. Urząd miasta czeka na kolejne zgłoszenia firm i zachęca do korzystania z proponowanych rozwiązań. A jak oceniają je nasi Czytelnicy?

Czytaj też:
KORONAWIRUS: CO SZCZAWNO-ZDRÓJ OFERUJE PRZEDSIĘBIORCOM?
WSPIERAJ LOKALNE POLSKIE FIRMY: AKCJA TRWA!
Wałbrzych: przedsiębiorco, nie wiesz, co robić? Złóż wniosek
ZUS Wałbrzych: przedsiębiorcy wysłali już kilkaset wniosków
Wałbrzych: Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców gotowy. Co w nim?
KORONAWIRUS: ZUS I SZCZAWNO-ZDRÓJ Z POMOCĄ DLA PRZEDSIĘBIORCÓWTekst i zdjęcia (współczesne z maja 2020 i archiwalne z marca 2020): Magdalena Sakowska