Niedawno pisaliśmy o tym, że w Szczawnie-Zdroju będzie się rozbudowywał największy tamtejszy pracodawca, fabryka John Cotton. Z tej okazji w Teatrze Zdrojowym odbyła się ceremonia wręczenia przedstawicielom firmy tablicy z nową nazwą ulicy.


Ulica dla fabryki

Jak poinformowały władze WSSE Invest-Park, spółka John Cotton Europe zainwestuje w Szczawnie-Zdroju. 19 listopada otrzymała jedną z decyzji o wsparciu swojego projektu. Nowa inwestycja polegać będzie na zwiększeniu zdolności produkcyjnej istniejącego przedsiębiorstwa w obszarze produkcji gotowych wyrobów tekstylnych poprzez rozbudowę istniejącego obiektu o dodatkową halę, co umożliwi znaczne rozszerzenie obszaru produkcyjnego, które w istotny sposób wpłynie na zdolności produkcyjne zakładu. Wartość inwestycji to 27,3 mln zł. Ma powstać co najmniej 5 nowych miejsc pracy (WAŁBRZYCH I SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZBUDUJĄ SIĘ DWIE FABRYKI (FOTO))I z tej okazji w Teatrze Zdrojowym odbyło się uroczyste wręczenie nazwy nadanej dla uhonorowania firmy decyzją rady miejskiej z 27 września. - Zmienia się nazwę ulicy zlokalizowanej na gminnej drodze publicznej w Szczawnie-Zdroju, w granicach działki o numerze ewidencyjnym 769/10 obręb Szczawno-Zdrój 1, z nazwy "Szczawieńska" na "John Cotton Europe" - czytamy w uchwale. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz i rady miejskiej Szczawna-Zdroju, firmy wraz z jej założycielem Johnem Cottonem, WSSE "Invest-Park", DARR oraz samorządowcy z sąsiednich gmin.- Spotkaliśmy się dziś dlatego, że chcemy pokazać największego pracodawcę na terenie Szczawna-Zdroju i dlatego, że rada miasta postanowiła go wyróżnić i nazwać odcinek ulicy, przy którym znajduje się jego siedziba, nazwą John Cotton Europe. Szczawno-Zdrój również dysponuje terenami inwestycyjnymi i warto tu inwestować. W lutym 2020 roku rada miejska przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Uzdrowiskowej Gminy Miejskiej Szczawno-Zdrój na lata 2020-2030 i obszary strategiczne tam wyznaczone to między innymi przedsiębiorczość i cyfryzacja. A jeśli chodzi o to, co łączy nasze miasto z firmą, to historia, okres po wojnach śląskich, kiedy Szczawno podniosło się ze zniszczeń między innymi dzięki tkactwu chałupniczemu - mówił burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk.Oczywiście, nie chodzi o całą obwodnicę Szczawna-Zdroju lub jej część, ale o drogę dojazdową od obwodnicy do bramy zakładu, więc jedyne, co się naprawdę zmieni, to jego adres ze Szczawieńskiej 1 na John Cotton Europe 1. Nazwa wywołała wcześniej pewne kontrowersje, grupa radnych oprotestowała ją stwierdzając, że są ważniejsze sprawy, którymi rada miasta powinna się zajmować. Uchwała jednak przeszła.


I przy tej ulicy powstanie nowa hala

Jak przypomniał Michael Harrington, prezes szczawieńskiej firmy, działa ona w Szczawnie-Zdroju od 2017 roku i przeprowadziła modernizację istniejącej tam już wcześniej hali Makro wraz z instalacją urządzeń fabryki za 5 mln 88 tys. euro, a rok później w rozwój mechanizacji zainwestowała kolejne 3,6 mln euro. Dziś zatrudnia około 350 osób.- Przenieśliśmy się tu z Głuszycy, gdzie powstał nasz pierwszy zakład. Braliśmy pod uwagę różne lokalizacje, między innymi Wałbrzych i Świdnicę. Okazało się wtedy, że jest do kupienia były hipermarket. Przerobienie go na fabrykę nie było jednak proste, ale dzięki pomocy władz Szczawna udało się to zrobić w rekordowym czasie 8 miesięcy i w czerwcu 2017 roku zakład został otwarty. To najnowocześniejsza fabryka pościeli i kołder w Europie. Nikt inny nie ma takich maszyn, zostały wyprodukowane specjalnie dla nas. Wejście do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oznacza dla nas nowy okres rozwoju, a Szczawno pozostanie naszą główną siedzibą w Europie. Za rok na miejscu, które zakupiliśmy, powinno się już coś dziać - mówił prezes.A to miejsce to nie opuszczony market Tesco sąsiadujący z fabryką, ale działka obok siedziby zakładu John Cotton, przy skrzyżowaniu nowej ulicy z ulicą Szczawieńską. Firma zakupiła tam 2 lata temu czterohektarowy nieużytek.

Przypominamy, że w maju 2016 roku firma Makro podjęła decyzję o zamknięciu hali w Szczawnie-Zdroju. 
Mająca ponad 8000 metrów kwadratowych hala przestała być użytkowana w lipcu 2016 (CO DALEJ Z HALĄ MAKRO W SZCZAWNIE-ZDROJU?).J
ohn Cotton Group to międzynarodowa marka z branży tekstyliów sypialnianych. Założona została w Anglii w 1916 roku przez rodzinę Cotton i zarządzana jest przez nią do dziś. Firma jest "wieloletnim liderem rynku tekstylnego w Wielkiej Brytanii oraz czołowym producentem na rynku europejskim". Marka zaopatruje największe europejskie sieci handlowe (tj. Jysk, Tesco, Auchan, Carrefour, Bi1, Netto, a także wybrane hurtownie i sklepy na terenie całego kraju). W 2014 roku John Cotton został odznaczony przez Księcia Williama Orderem Imperium Brytyjskiego za wybitny wkład w rozwój gospodarki Wielkiej Brytanii.


Czytaj też:
WAŁBRZYCH I SZCZAWNO-ZDRÓJ: ROZBUDUJĄ SIĘ DWIE FABRYKI (FOTO)
WAŁBRZYCH: FABRYKA CHCE SZYĆ MASECZKI, KIEDY POMOC DLA FIRM? (FOTO)
SZCZAWNO-ZDRÓJ: WIĘCEJ ZAKŁADÓW PRZY SZCZAWIEŃSKIEJ?
WAŁBRZYCH: PRZYGOTOWUJĄ TERENY, ZAPRASZAJĄ PRZEDSIĘBIORCZYCH

PRZEJMĄ HALĘ DAWNEGO MAKRO I REKRUTUJĄ
PORANNA INTERWENCJA STRAŻY W HALI MAKRO

CO DALEJ Z HALĄ MAKRO W SZCZAWNIE-ZDROJU?Tekst i foto: Magdalena Sakowska