W 2021 roku wzrosła praca minimalna, a pensje kasjerów - sprzedawców w marketach poszły w górę na tyle, że praca w tej branży w dobie kłopotów gospodarczych wielu innych działów gospodarki staje się coraz bardziej atrakcyjna.

Kaufland podniesie pensje

Jak zapowiada biuro prasowe Kaufland Polska Markety Sp. z o.o. Sp. k. ta sieć każdego roku aktualizuje wynagrodzenia osób zatrudnionych w firmie. Pracownicy sieci po raz kolejny będą mogli liczyć na podwyżkę w najbliższych miesiącach. Planowane miesięcznie wynagrodzenie na stanowisku kasjer-sprzedawca w zależności od stażu pracy i lokalizacji ma wynieść do 4100 zł brutto miesięcznie. Podwyżki wejdą w życie z dniem 1 marca 2021 roku. 

Kaufland Polska zaznacza, że kwestie zatrudnienia są w firmie transparentne, każdy pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, początkowo na czas określony. Kolejna umowa zawierana jest zawsze na czas nieokreślony. Pracownicy szeregowi otrzymują jasną informację, jak będzie wyglądać ich wynagrodzenie w perspektywie kolejnych trzech lat. W ubiegłym roku poza podwyżką wynagrodzeń osoby zatrudnione w Kauflandzie otrzymały dodatek motywacyjny w kwocie 500 zł oraz zwiększoną wartość bonów, które pracownicy co roku dostają przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Warunki pracy w sieci są uważane za stabilne. - Podstawą działania naszej firmy są pracownicy, których zaangażowanie stanowi o sukcesie całej organizacji. Doskonale to rozumiemy i zależy nam na tym, aby nasz zespół nieustannie poszerzał swoją wiedzę i kompetencje, w czym aktywnie ich wspieramy. Dzięki temu 95% awansów w naszej firmie to awanse wewnętrzne – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

Informacje z działu personalnego potwierdzają zdobywane przez sieć nagrody jak tytuł Top Employer Polska oraz Top Employer Europa. Sklepy te zapewniają również swoim pracownikom benefity pozapłacowe jak dostęp do Kafeterii MyBenefit, która obejmuje pozapłacowe dodatki, takie jak E-Karta MultiSport, vouchery oraz zniżki do realizacji w licznych sklepach, bilety do kina, wejściówki, a nawet wyjazdy wakacyjne. Pracownicy Kaufland mogą liczyć również na prywatną opiekę medyczną, bony pracownicze na Święta Bożego Narodzenia i Wielkanoc, paczkę bożonarodzeniową, nagrodę jubileuszową, grupowe ubezpieczenie na preferencyjnych warunkach, dodatkową wypłatę emerytalną, zniżkę na studia czy wyprawkę dla malucha, dla każdego pracownika, który został rodzicem. - To wszystko sprawia, że wielu pracowników latami rozwija swoją karierę zawodową właśnie w naszej organizacji. Ponad 70% pracowników jest z nami dłużej niż 3 lata – podsumowuje Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska. W Polsce sieć ta posiada aktualnie 225 marketów i zatrudnia ok. 16 000 pracowników.


Co w innych marketach?

Sprawdziliśmy, jak kształtują się pensje w innych sieciowych sklepach działających na terenie Wałbrzycha. 

Zgodnie z businessinsider.com.pl, od stycznia 2021 r. osoby początkujące, zatrudnione w Biedronce na pełny etat na stanowisku sprzedawcy-kasjera, będą mogły zarobić – w zależności od lokalizacji – od 3250 zł do 3600 zł brutto, wliczając w to nagrodę za obecność. To dodatkowe środki za brak nieplanowanych nieobecności. Natomiast doświadczeni kasjerzy zarobią nawet powyżej 3,8 tys. zł brutto.

Wedle analityków www.bankier.pl w ostatnich miesiącach 2020 roku pracownicy Lidla na stanowisku kasjer-sprzedawca otrzymywali na starcie zatrudnienia od 3400 do 4150 zł brutto. Po dwóch latach pracy wynagrodzenie na tym stanowisku wzrasta i wynosi od 3700 do 4600 zł brutto. Wynagrodzenia różnią się w zależności od lokalizacji sklepu, w przypadku dużych aglomeracji są wyższe.

Trudno dotrzeć do aktualnych informacji o zarobkach w innych sieciach, jak Tesco, Auchan i B1, oraz innych sieciach tego segmentu rynku. Zgodnie z wyliczeniami portalu wynagrodzenia.pl, średnie zarobki kasjerów-sprzedawców w naszym kraju to nieco ponad 3 tys. zł brutto, zaś wyliczenia pracuj.pl wskazują na przeciętny zarobek brutto w wysokości 3,3 tys. zł. Co drugi kasjer wedle pierwszego z cytowanych wzorców otrzymywał w ostatnich tygodniach 2020 roku pensję od 2 680 do 3 510 zł, a jedna czwarta najgorzej wynagradzanych kasjerów zarabiałała poniżej 2 680 zł brutto. Oni obecnie otrzymają najniższą krajową. Na zarobki powyżej 3 510 zł brutto może liczyć pozostała jedna czwarta najlepiej opłacanych kasjerów.

oprac. ELW
fot. ilustracyjne