Na terenach Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na Poniatowie powstanie wkrótce duża hala produkcyjna firmy, która od lat prowadzi swoją działalność na Białym Kamieniu. Jest też projekt dotyczący wałbrzyskich mieszkań komunalnych.


Kosmetyki w kwadracie

Halę o wymiarach 20 000 metrów planuje wybudować przy ul. Villardczyków spółka Oxygen Development Europe Poland, dawniej znana jako Prodak Kosmetik i od 1997 roku mająca swój zakład przy ul. Ludowej w Wałbrzychu.

- W 2018 roku z przedstawicielem firmy rozmawialiśmy na temat rozwoju firmy zajmującej się w naszym mieście produkcją kosmetyków. 70-80% wolumenu produkcji Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanowi branża automotive i inna branża ma kapitalne znaczenie, więc powstał zespół, który cierpliwie, krok po kroku, pokonując wiele przeszkód, sprzedał firmie działkę, a od wielu miesięcy aktualne i ważne jest porozumienie z wodociągami i Tauronem, żeby oczekiwanie inwestora co do jej uzbrojenia zostało zrealizowane. Zabiegamy o to, żeby w najbliższym czasie firma miała już zezwolenie strefowe - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Jak podkreśla Roman Szełemej, pusty dotychczas teren w rejonie ul. Villardczyków, tak zwany "wałbrzyski kwadrat", zaczyna żyć, pojawili się drobni inwestorzy, a z inwestycją firmy Oxygen to miejsce nabiera nowej perspektywy.
Zatrudnią kolejnych pracowników

- Proces przygotowań, żeby zbudować nowy zakład, trwał dwa lata. Drugi etap będzie tutaj, będziemy budować nowy zakład, zatrudnimy 50 osób, pracuje już u nas 200. To dla nas ciekawe wyzwanie oznaczające dynamiczny rozwój i mam nadzieję, że w ciągu 3 lat spotkamy się tu, żeby go otworzyć - mówi Romuald Cipcia, prezes Oxygen Development Sp z o.o.

- Znajdujemy się na Ludowej, wyglądamy niepozornie z zewnątrz, do tej pory nasza historia była prosta, pakowanie produktów kosmetycznych, a teraz firma zwiększa swoje zatrudnienie, są potrzebni nowi specjaliści, to już nie tylko pakowanie, ale także napełnianie czy prasowanie pudrów i już rekrutujemy nowych, jest to praca dla pracowników średniego i wyższego szczebla. Mamy trudności ze znalezieniem ich w Wałbrzychu, przyjeżdżają z Wrocławia, a prezes jest z Legnicy. Będziemy chcieli szkolić nowych pracowników z Wałbrzycha - dodaje Piotr Świątek, manager HR firmy.Jak dodaje prezydent, firma daje zatrudnienie przede wszystkim kobietom z Białego Kamienia.

- Pracownicy tej firmy są zadowoleni, jest tam duża troska o potrzeby socjalne. Staraliśmy się stworzyć drogi i warunki, żeby tam się mogła rozwijać, ale cieszymy się, że postanowiono otworzyć nowy zakład tutaj. Ten ogromny teren wymaga dodatkowego uzbrojenia - mówi Roman Szełemej.

Dlatego, jak mówi Marek Mielniczuk, prezes Wałbrzyskich Wodociągów, we wrześniu podpisano umowę z wykonawcą, a w marcu zakończy się tu budowa ponad 2 km sieci kanalizacyjnej i 1,5 km wodociągów. Teren w okolicy Villardczyków jest trudny, ponieważ jest tu kilkanaście hektarów należących do miasta, ale na ogół na pagórkach.
Dostaną mieszkania komunalne?

- W środku "łezki" otoczonej ul. Villardczyków są grunty Invest-Park Development, spółki córki WSSE "Invest-Park", a na dole ostatnie działki, które w tym roku będą sprzedane. Niewiele mamy płaskich działek, są one wokół ul. Villardczyków. Chcemy dobudować dojazd od strony ul. Orkana i będziemy dzielić działki na mniejsze, bo na takie jest duże zapotrzebowanie. Nasze usługi są dla inwestorów bezpłatne, opłacane są przez miasto - mówi Krzysztof Urbański, prezes spółki InVałbrzych.

Ale to nie wystarcza, dlatego przedstawiciele spółki wpadli na pomysł, jak przyciągnąć inwestorów.

- Myślimy o tym, żeby wzorem innych miast była tu pula mieszkań przeznaczonych dla pracodawców. Delegowani przez nich pracownicy będą mogli zamieszkać w pięknych wyremontowanych mieszkaniach w kamienicach rewitalizowanych dzielnic Wałbrzycha, płacąc zwykły czynsz komunalny, a jedynym warunkiem będzie to, że się przeniosą do wałbrzyskiego urzędu skarbowego - wyjaśnia Krzysztof Urbański.W lipcu została wydania decyzja środowiskowa dla przedsięwzięcia o nazwie "Zakład produkcyjny firmy Oxygen Development Europe Poland Sp. z o.o. wraz z częścią biurową i socjalną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną w Wałbrzychu przy ul.Villardczyków”(działka nr 111/7, obręb nr 10 Poniatów, działka nr 93/30, obręb nr 8 Poniatów). Jest także inwestor chcący mieć na tym terenie kolejną halę o wymiarach 10 000 metrów kwadratowych i spółka InVałbrzych będzie poszukiwała firmy chętnej do jej wybudowania. Działka nr 111:
Czytaj też:
WSSE WAŁBRZYCH: BĘDĄ TU PRODUKOWAĆ TORTILLĘ I PITĘ
WSSE WAŁBRZYCH: ZANIM BĘDZIE NOWA HALA, POWSTANIE WODOCIĄG
WAŁBRZYCH: JAKA FIRMA ZBUDUJE NOWĄ HALĘ PRZY UL. UCZNIOWSKIEJ? (FOTO)
Wałbrzych Toyota: rozbudowa fabryki, zatrudni 500 pracowników (FOTO)
FABRYKA TOYOTY Z PIERWSZYM POLSKIM PREZESEM (FOTO)
Toyota Wałbrzych: rusza produkcja przekładni hybrydowych (FOTO)
TOYOTA: NOWA LINIA PRODUKCYJNA JUŻ ZA KILKA TYGODNI (FOTO)

WAŁBRZYSKA TOYOTA W POSZUKIWANIU PRACOWNIKÓW
WAŁBRZYCH: TOYOTA - BĘDZIE DUŻA ZMIANA W PŁACACH?

WSSE INVEST-PARK: MILIONY NA INWESTYCJE, POŻYCZKI I NOWA HALA (FOTO)
WAŁBRZYCH: POWSTANIE 6 HAL PRZEMYSŁOWYCH, JEDNA U NAS (WIZUALIZACJE)
WAŁBRZYCH: MINISTER JADWIGA EMILEWICZ Z MILIONAMI POŻYCZKI (FOTO)
WAŁBRZYSKA SPECJALNA STREFA EKONOMICZNA - JAKIE MAJĄ BYĆ ZMIANY?
WAŁBRZYCH: FABRYKA NSK Z CERTYFIKATEM STOP PLASTIK (FOTO)
WAŁBRZYCH TRISTONE: JEDNA HALA OTWARTA, DRUGA W BUDOWIE (FOTO)
Tekst i foto: Magdalena Sakowska