16 nowych inwestycji i 400 nowych miejsc pracy powstanie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. 11 z nich będzie zlokalizowanych na Dolnym Śląsku, a 5 na terenie regionu wałbrzyskiego. W ceremonii wręczenia zezwoleń, która odbyła się w ubiegłym tygodniu, wziął udział Wiceminister Rozwoju Tadeusz Kościński, władze WSSE, Dolnego Śląska oraz przedstawiciele samorządów. Tym razem niestety nowe zakłady ominą powiat wałbrzyski.

- Cieszy nas każde wydane zezwolenie. Do naszego grona dołączyło osiem firm. Kolejne osiem zdecydowała się na ponowne inwestycje związane z rozbudową istniejących fabryk. To potwierdzenie, że dobrze czują się w strefie i zamierzają wciąż się rozwijaćmówił Maciej Badora, prezes wałbrzyskiej strefy.

Z 16 planowanych inwestycji 8 to rozbudowy istniejących już zakładów. 5 zezwoleń wydanych w ubiegłym tygodniu zlokalizowanych jest w regionie wałbrzyskim. Oto one:

- W Świdnicy polska firma Pebek wybuduje nowy zakład, w którym zatrudnienie znajdzie co najmniej 8 osób. W fabryce wytwarzane będą m.in. kostki brukowe, płyty betonowe, chodnikowe i tarasowe. Koszt inwestycji przekroczy 5,4 mln złotych.

- W Dzierżoniowie firma BROEN S.A. wybuduje nową halę. Nowy zakład zwiększy możliwości produkcyjne firmy w zakresie wytwarzania zaworów i kurków do instalacji ciepłowniczych, klimatyzacyjnych, gazowych oraz innych instalacji przemysłowych. Koszt inwestycji przekroczy 12 mln złotych, a zatrudnienie w zakładzie znajdzie minimum 10 dodatkowych pracowników.

- Firma Jamtex wybuduje w Bielawie zakład, w którym produkowana będzie m.in. pościel, obrusy, ręczniki i firany. Polskie przedsiębiorstwo zatrudni co najmniej 25 osób oraz poniesie nakłady przekraczające 2 miliony złotych.

W Kłodzku powstaną dwie nowe inwestycje:

- Wessel-Poliamid wybuduje fabrykę produkującą akcesoria do odkurzaczy, w szczególności dysze i rury. Polsko-niemiecka spółka zainwestuje ponad 25 mln złotych i stworzy minimum 100 miejsc pracy.

- Kłodzku powstanie również zakład firmy TechPlast, polskiego producenta elementów z tworzyw sztucznych dla sektora AGD. W mikroprzedsiębiorstwie znajdzie pracę przynajmniej 10 osób. Nakłady inwestycyjne przekroczą 4,5 mln złotych.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” to obecnie największa z 14 stref w kraju. Obejmuje powierzchnię 3344 ha w 49 miejscowościach. Na terenie strefy prowadzi działalność 190 firm, które zainwestowały blisko 22 mld złotych i zatrudniają prawie 45 tys. osób.