Przed Świętami Bożego Narodzenia ogarnia nas prezentowy szał. Ale zamiast kupować kolejną parę skarpet, kubek czy sweter z reniferem w galerii handlowej, poszukajmy unikatowych, rzemieślniczych upominków.

Kupując prezenty u rzemieślników mamy gwarancję sprawienia naszym bliskim przyjemności posiadania rzeczy unikalnej, ręcznie wykonanej, o dużej wartości artystycznej. Równocześnie wpisujemy się w światowy trend zrównoważonego rozwoju, popierając lokalnych producentów.

Kartki świąteczne zamiast SMS


Co zrobić, żeby życzenia świąteczne nie były tylko wierszykiem znalezionym w Internecie? Z pomocą przychodzą miłośniczki scrabookingu. Tradycyjne kartki odchodzą w zapomnienie. Jest jednak sporo osób, które zamawiając u mnie kartkę świąteczną podkreślają, że jest dla nich bardziej wartościowa, niż kolejna rymowanka wysłana SMS-em – mówi Katarzyna Rajczakowska, właścicielka marki Kuźnia Rzeczy Kreatywnych. Kartki są pięknie zdobione, wykonane z wyjątkowych papierów często projektowanych przez same scrapbookerki. Taka forma życzeń z pewnością zostanie zapamiętana, a dodatkowo będzie upominkiem, który można zachować, nie tylko w pamięci telefonu.
Modne drewno dla dużych i małych


U Magdaleny Wrotkowskiej z Rękodzieła Artystycznego w Polanicy-Zdroju można kupić produkty nietypowe: niciarkę czyli pudełko na przybory do szycia lub drewniany zegar z koronkową tarczą. Znajdziemy także ręcznie zrobione szkatułki na pamiątki lub biżuterię, organizery na biurko oraz listowniki. Wszystko misternie wykonane, z godną podziwu starannością. Pani Magda nie tylko tworzy nowe przedmioty, ale także przywraca życie starym. – Być może dobrym prezentem będzie odnowienie rodzinnej pamiątki – proponuje rzemieślniczka.Prezenty dla dzieci to zawsze duży problem, bo ilość produktów dostępnych na rynku jest przytłaczająca, a trudno rozpoznać, która zabawka będzie nie tylko bawić, ale także uczyć. Dylematy rozstrzyga Elżbieta Woźniak-Łojczuk, twórczyni klocków KOOGLO. - To drewniane elementy, wzbogacone o magnesy. Dziecko może budować formy przestrzenne, które ogranicza tylko jego wyobraźnia, bez obawy, że się rozpadną.– wyjaśnia rzemieślniczka.
Elegancka galanteria


Czapka lub szalik wydają się być banalnym pomysłem na prezent. Można jednak zaskoczyć obdarowywanych, wybierając nietypowy wzór, a przede wszystkim świetną jakość produktów, wykonanych z dbałością o każdy szczegół. W Pracowni Anny Pietrzyk w Jaworzynie Śląskiej znajdziemy nie tylko garderobę zimową oraz ubranka dla dzieci, ale także podkładki pod talerz lub suknie na butelki, czy haftowane worki na pieczywo.Coraz częściej godzinę sprawdzamy w telefonie, ale dla eleganckich osób mechaniczny zegarek wciąż jest pożądanym prezentem. A jeśli dodatkowo pochodzi z krótkiej, limitowanej serii jakie produkuje Marcin Karolewski z Vratislavia Conceptum to staje się upominkiem luksusowym. Podobnie jak biżuteria Estery Grabarczyk z Wałbrzycha.
Tradycyjne smakołyki na świątecznym stole

Słodycze i tradycyjne potrawy to nieodłączny element każdych świąt. Najlepiej gdy są zrobione własnoręcznie, w gronie rodziny. Właścicielka Pracowni Piernikowej Isabell w Świeradowie-ZdrojuIzabela Janiak zaprasza do magicznego wnętrza na warsztaty pieczenia pierników.Nikt się też nie oprze pięknie opakowanym słodkościom z rzemieślniczego warsztatu Pomadki Luksusowe Alicji Przewoźniak, czy ciasteczkom z Małej Cukierenki Natalii Kudeli.Chcąc przeżyć wyjątkowe święta, unikając komercji i powtarzalności, sięgnijmy do szerokiej i zróżnicowanej oferty dolnośląskich rzemieślników. Bo wyjątkowe święta wymagają specjalnej oprawy.


Poznaj dolnośląskich rzemieślników i ich działania:


RZEMIEŚLNICY OD ŚW. ELIGIUSZA, PATRONA ZEGARMISTRZÓW
Z WYPIEKAMI NA TALERZU
DOLNOŚLĄSKIE ZDROWE JEDZENIE
SŁODKIE ŻYCIE
MAMY RZEMIEŚLNICZKI

RZEMIEŚLNICZE PAPIERY WARTOŚCIOWE
DOLNOŚLĄSCY GARNCARZE
Z ETATU DO WARSZTATU
WARZY SIĘ TWÓJ NOWY LOS


Materiał przygotowany w ramach projektu #RzemiosłoNoweRozdanie realizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000 na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.