Każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Aby dostał on urlop, musi najpierw złożyć odpowiedni dokument określający wolne dni od pracy.


Oczywiście odpowiedni dokument to rodzaj formularza, który z reguły jest ustalana według regulaminu danej firmy. W Kodeksie pracy nie jest powiedziane, jak ma wyglądać tego rodzaju wniosek. Z racji tego, że standardowo taki dokument jest najczęściej w formie papierowej, to jednak istnieją już nowoczesne systemy pozwalające sprawnie zrządzać urlopami. Jest to wygodna forma deklarowania wniosków. Warto poznać ten system online.

Wniosek urlopowy - Podstawowe informacje

Wniosek urlopowy powinien zostać przedstawiony pracodawcy. Oczywiście forma wniosku jest dostosowana do danego przedsiębiorstwa. Aby dany pracownik mógł iść na urlop, dokument musi zostać zatwierdzony przez pracodawcę. Wniosek o urlop udzielany jest zawsze na te dni, które normalnie są dniami pracy w firmie. W planie urlopowym pracownik najpierw deklaruje, kiedy chciałby wziąć wolne dni od pracy. Następnie kierownik działu, przełożony, pracodawca podpisuje lub też nie taki wniosek. Warto pamiętać, że dokument o urlop powinien zawierać imię i nazwisko pracownika, stanowisko pracy, wymiar pracy, datę, miejsce pracy, a także podpis przełożonego. Aby przełożony wyraził zgodę na urlop, musi przede wszystkim otrzymać taki wniosek, który powoduje dopiero ubieganie się o wolne dni od pracy.

Wnioski urlopowe prowadzone w systemie online

Elektroniczny wniosek o urlop - poznaj zalety tego rozwiązania. Oprogramowanie online ma wbudowany kalendarz, co ułatwia planowanie urlopów pracowników. Każda osoba z firmy posiada swój własny profil w programie, gdzie może korzystać z funkcji planowania dni wolnych. Aplikacja ma również przypomnienia o ważnych terminach, dniach, zbliżających się urlopach itp. Program pozwala na zintegrowanie go także z systemami księgowo-kadrowymi. W ten sposób istnieje możliwość podliczenia danych godzin pracy każdego pracownika. Pozwoli to na prawidłowe wyliczenie wynagrodzenia.

Wniosek o urlop wypoczynkowy na Inewi to nowoczesny sposób ubiegania się o wolne dni od pracy. Jest to program online. Jak zostało wspomniane powyżej, każda firma ma swój indywidualny wniosek urlopowy. Można importować wnioski do systemu i tam uzupełniać je oraz magazynować. Aplikacja jest w pełni zintegrowana z usługą chmurową. Wiec możemy zalogować się do niej, pracując zdalnie. System umożliwia synchronizowanie informacji. Każdy pracownik firmy będzie posiadał zawsze aktualne dane. Aplikacja online do składania wniosków urlopowych jest w pełni bezpieczna, posiada certyfikaty zabezpieczeń oraz systematyczne kopie danych.

Wypoczynek od pracy jest korzystny nie tylko dla osoby zatrudnionej, ale także dla pracodawcy. Ponieważ wypoczęty pracownik będzie skuteczniej wykonywał swoje obowiązki w pracy. Wolny dzień należy się każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Sam dokument o urlop jest tylko informacją dla pracodawcy, że dany pracownik chciałby skorzystać z przysługujących mu dni wolnych. Tylko zgoda przełożonego jest potwierdzeniem zatwierdzenia urlopu. Formularze o urlop mogą być prowadzone także w nowoczesnych systemach online, które pomogą firmą sporządzić oraz udostępniać terminy do podjęcia wolnych dni przez osoby pracujące w przedsiębiorstwach.